Obchodníci veľkých svetových bánk manipulovali s úrokovou sadzbou

Skupina obchodníkov úspešne manipulovala s kľúčovou sadzbou LIBOR, ktorá sa používa pri vzájomných pôžičkách bánk na londýnskom medzibankovom trhu. Vyplýva to z vyjadrenia nemenovanej banky, ktorú už vyšetrujú kanadské úrady.

17.02.2012 18:16
Peniaze, jen, euro, libra, dolár Foto:
Ilustračné foto
debata (17)

Potvrdzuje sa tak podozrenie, ktoré sa objavilo vlani a podľa ktorého sa na manipulácii podieľali obchodníci veľkých bánk z celého sveta. Informoval o tom denník The Wall Street Journal.

LIBOR sa používa po celom svete ako meradlo pre stanovenie sadzby pre deriváty a ďalšie finančné produkty – napríklad hypotéky či firemné úvery – v objeme zhruba 350 biliónov USD. Malá zmena sadzby môže mať veľký vplyv na výšku úrokových sadzieb, ktoré budú účtované. Podľa vyjadrenia kanadskej banky, ktoré je súčasťou žaloby podanej v Ottawe, pritom boli obchodníci schopní „hýbať sadzbou“.

Kanadská banka je jedným z finančných ústavov, ktoré sú teraz súčasťou rozsiahleho vyšetrovania, na ktorom sa podieľajú úrady v severnej Amerike, Európe a Ázii. Veľké americké banky a popredné maklérske firmy už kvôli nemu prepúšťali. Nikto ale zatiaľ nebol z ničoho obvinený, napísal The Wall Street Journal.

Kanadské súdne dokumenty však podľa denníka prvýkrát hovoria o niektorých údajných účastníkoch manipulácií so sadzbou LIBOR v rokoch 2007 až 2010. Úrady sa zaoberajú najmä pokusmi ovplyvňovať ceny niektorých derivátov naviazaných na túto sadzbu. Podieľali sa na nich vraj obchodníci z bánk Citigroup, Deutsche Bank, HSBC Holdings, JP Morgan Chase, Royal Bank of Scotland a UBS.

Túto sadzbu stanovuje šestnásťčlenný bankový panel organizovaný Britskou bankovou asociáciou (BBA). Jeho členovia každý deň okolo 11:00 londýnskeho času zasielajú asociácii svoje odhady výšky sadzieb, ktoré sú ochotní platiť za pôžičky od iných bánk. Štyri najvyššie a štyri najnižšie údaje sa potom vyradia a sadzba sa počíta na základe zvyšných ôsmich odhadov.

Obchodníci šiestich bánk sa podľa kanadských úradov pomocou e-mailov alebo textových správ dohadovali na tom, že budú zasielať umelo vysoké alebo nízke odhady. O dohode potom informovali osobu, ktorá mala v ich banke na starosti odosielanie odhadu. Potom sa informovali, či bol pokus o ovplyvnenie sadzby úspešný. Nie vždy sa to totiž podarilo, uviedli kanadské úrady v žalobe.

BBA už podľa The Wall Street Journal upravila spôsob výpočtu sadzby LIBOR. Rozšírila napríklad panel, ktorý stanovuje túto sadzbu pre dolár. Základný prístup spočívajúci v zasielaní odhadov jednotlivých bánk sa ale napriek celosvetovému vyšetrovaniu nezmenil, uviedol americký denník. Britská banková asociácia zatiaľ nechcela uviesť, či nejaké zmeny chystá.

17 debata chyba