Odborári a ZMOS protestujú proti novému odmeňovaniu učiteľov

Školskí odborári a predstavitelia miest a obcí sa obávajú nového odmeňovania učiteľov, ktoré má platiť od septembra. Členov školského parlamentného výboru upozorňovali, že zákon o pedagogických zamestnancoch je nevykonateľný. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) tvrdí, že na platy učiteľov budú chýbať peniaze. Školskí odborári zas avizujú, že nové pravidlá môžu učiteľov poškodiť. Parlament bude rozhodovať o definitívnej podobe na schôdzi, ktorá sa začína na budúci týždeň.

09.06.2009 14:04
debata

Podľa návrhu zákona učitelia majú od septembra dostávať k základným platom príplatky za to, že sa budú vzdelávať aj po doštudovaní na vysokej škole. Minister školstva Ján Mikolaj navrhol zaraďovať učiteľov do štyroch kariérových stupňov – začínajúci učiteľ, samostatný učiteľ, učiteľ s prvou atestačnou skúškou a učiteľ s druhou atestačnou skúškou. Konkrétny stupeň môžu dosiahnuť za určitý počet kreditov, ktoré budú získavať napríklad za napísanie učebnice, absolvovanie kurzov či školení.

Odborárom sa nepozdáva, že do nového systému sa im nemajú započítať vzdelávacie aktivity, ktoré absolvovali v minulosti. Podľa predsedu Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy (OZPŠaV) Jána Gašperana, ak by v parlamente prešiel návrh v terajšej podobe, učitelia by museli znova chodiť na ten istý kurz. „Aký to má zmysel, pýtam sa, aby absolvovali to isté len preto, že to doteraz nebolo v zákone?“ uviedol Gašperan. V školskom výbore dnes neuspel. Ani jeden z poslancov si neosvojil jeho pozmeňujúci návrh. Verí však, že ešte pred začiatkom júnovej schôdze nájde preň podporu.

Gašperan už presvedčil ministerstvo školstva, aby podrobnosti o získavaní kreditov neboli v zákone, ale až vo vyhláške. Štátna tajomníčka rezortu Bibiána Obrimčáková na rokovaní výboru so zmenou súhlasila, v pléne ju predloží poslankyňa za Smer Monika Smolková.
 ZMOS tvrdí, že školy, ktoré založili obce, mestá a vyššie územné celky, nebudú mať peniaze na príplatky k platom, ktoré majú učitelia dostávať za získané kredity. Obrimčáková uviedla, že na nové odmeňovanie je na tento rok vyčlenených 8,74 milióna eur. Ľubomír Parízek uviedol, že len ZMOS by potreboval okolo 10 miliónov eur. Ak peniaze nezískajú, podľa Parízka mestá a obce zvolia radikálnejší postup voči školám a učiteľom. „Vlastne zoberieme všetky osobné príplatky, možno znížime počet zamestnancov a ten balík peňazí, ktorý bude takto ošetrený, dáme práve na tieto kredity a benefity, ktoré budú schválené v zákone,“ povedal pre Parízek. ZMOS chce vyriešiť nedostatok peňazí tak, že by sa posunula účinnosť zákona na rok 2012.

Minister školstva Ján Mikolaj v minulosti vyhlásil, že nové odmeňovanie zaručí, že učitelia dostanú vyššie platy za viac vedomostí. Vzdelávanie bude dobrovoľné, kredity si bude každý učiteľ vypočítavať sám.

Školský výbor, ktorý je gestorský k novému zákonu, dnes prijal jedinú zmenu. Z návrhu zákona vypustil časti týkajúce sa získavania a priznávania kreditov. Poslanci budú môcť zasahovať do podoby nového zákona v pléne, kde smú predkladať pozmeňujúce návrhy. Podľa návrhu zavádzanie nového odmeňovania sa má dokončiť do roku 2014.

debata chyba