Odmeny pre učiteľov sú po prázdninách neisté

Namiesto vyšších platov hrozí učiteľom prepúšťanie. Obce priznali, že nemajú peniaze na odmeňovanie pedagógov, ktoré navrhol minister školstva Ján Mikolaj v novom zákone. Parlament o ňom rozhodne na schôdzi, ktorá sa začína na budúci týždeň.

10.06.2009 15:43
debata

Poslanci školského výboru si vypočuli námietky Združenia miest a obcí Slovenska proti novému odmeňovaniu učiteľov. Obce ako zriaďovatelia materských a základných škôl totiž môžu rozdeliť len toľko peňazí, koľko dostali podľa vopred vypočítaných normatívov. Po prijatí zákona by museli príplatky učiteľom dofinancovať z vlastného vrecka. Pritom v čase krízy obciam klesli príjmy z výberu daní.

„S vládou sme sa dohodli, že platnosť každého zákona, ktorý bude mať vplyv na rozpočet obce, sa odloží na neskôr. Preto žiadame, aby určité ustanovenia nadobudli účinnosť až v roku 2011,“ povedal Ľubomír Parízek, predseda sekcie školstva ZMOS-u.

Štátna tajomníčka rezortu Bibiána Obrimčáková pre agentúru SITA uviedla, že na nové odmeňovanie je na tento rok vyčlenených 8,74 milióna eur. Podľa Parízka len ZMOS bude potrebovať okolo 10 miliónov eur. Preto ak zákon prejde, obce zadajú riaditeľom škôl, aby učiteľom zobrali osobné príplatky a znížili počet zamestnancov. „Zase budú potrestaní len učitelia,“ poznamenal Parízek.

Platová reforma úplne nevonia ani školským odborárom na čele s Jánom Gašperanom. Mikolaj chce učiteľov zaraďovať do štyroch kariérových stupňov – začínajúci učiteľ, samostatný učiteľ, učiteľ s prvou atestáciou a s druhou atestáciou. Pedagógovia majú zbierať body za kurzy a štúdium, za tie potom dostanú eurá navyše. Napríklad učiteľ s prvou atestáciou dostane 15-percentný príplatok, za druhú atestáciu 25 percent navyše.

Gašperan chce presadiť, aby sa učiteľom uznávalo aj doterajšie štúdium. O ňom totiž v novom zákone niet ani reči.

Nový systém odmeňovania sa má postupne zaviesť do roku 2014.

debata chyba