Online so šéfom veterinárnej správy Jozefom Bírešom

O potravinách, ich kvalite a kontrole diskutujte vo štvrtok popoludní so šéfom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozefom Bírešom.

Dobry den, pan Bires. Chcem sa spytat - testy na dioxiny v nemeckych vajickach dopadli negativne - znamena to, ze ziadne dioxiny sa nenasli alebo, ze boli pod povolenou hranicou. A v pripade novych dovezenych potravin z Nemecka, kde maju dovozcovia deklarovat, ze neobsahuju dioxiny - ide o to, aby bol ich vyskyt nulovy alebo aby bol pod nejakou limitnou hranicou? Dakujem. - kiky

V dvoch vzorkách sa vôbec nenašli, analytická technika ich nezachytila a v šiestich sa našli stopové množstvá, ktoré sú akceptovateľné v zmysle platnej európskej legislatívy. Zistené hladiny sú bežné, ktoré sa nachádzajú aj v potravinách zo Slovenska. Výrobcovia by mali deklarovať, že potraviny, ktoré dovážajú z Nemecka pochádzajú z oblastí, kde nebola zistená prítomnosť dioxínov v krmive, v zvieratách a v potravinách. Na základe ubezpečenia nemeckých kompetentných orgánov takéto vyšetrenia prebiehajú v celom Nemecku a vývoz do EÚ je možné len z takto definovyných fariem pokiaľ ie o živé zvieratá, alebo potravinárskych závodov v prípade, keď sa dovážajú potraviny.

Zlepsuje se alebo zhorsuje kvalita potravin v obchodoch, odkedy sme vstupili do EU? - Jj

Kvalita potravín po vstupe Slovenska do EÚ tým, že komodita potravín dostala charakter tovaru s voľnýmm ypohybom medzi členskými krajinami sa dosť podstatne zmenila. Na jedej satrne sa dostali do slovenských obchodov potaviny z krajín EÚ alebo z tretích krajín, na ktoré slovenský spotrebiteľ nebol navyknutý a ich zložením a charakterom sa podstatne odlišujú od klasických slovenských potravín. Mám na mysli potraviny z mäsa, mliečne výrobky, alebo tzv. zmiešané potraviny. Pokiaľ sme boli navyknutí konzumovať maslo, kde bol obsah mliečneho tuku 82 a viac percent, dnes nachádzame v obchodoch výrobky, ktoré predstavujú náhrady masla a obsah mliečneho tuku je väčšinou nahradený rastlinnými tukmi. To isté sa deje pri mäsových výrobkoch, kde svalová bielkovina v salámach, párkoch a pod. je nahradzovaná rastlinnými tukmi, hydinovým separátom, prípadne ostatnými derivátmi mäsa. Niekedy pri konzumácii takýchto výrobkov spotrebiteľ pochybuje, či konzumuje mäsový výrobok alebo mliečny výrobok. Na záaver treba poznamenať, že kvalita sa podstatne zmenila do zloženia výrobku a zdravotná bezpečnosť zostáva na nezmenenej úrovni.

Ako bezpečne poznám, že kupujem kurča zo slovenského chovu, keď sa u nás kurčatá dovezené z iných krajín prebaľujú a vraj sa aj označujú ako slovenský výrobok. - Jana Kubanová

Európska legislatíva dovoľuje v schválených prevádzkach robiť prebaľovanie importovaných potravín a označovanie takýchto výrobkov je zatiaľ flexibilné a niekedy výrobcovia uvádzajú, že výrobok je vyrobený na Slovensku, ikeď samotný pôvod suroviny je z iného štátu. Preto už 5 rokov trvá na európskej úrovni diskusia na nariadení o označovaní potravín.

Akym sposobom si vyberate to, co kontrolujete? Nahodou, podla nejakeho planu alebo idete aj po udaniach? Akceptujete aj anonymy? - feri

Kontrola potravín prebieha na základe národného programu, to sú tzv. bežné kontroly a potom veľkou skupinou sú cieľené kontroly, ktoré vychádzajú z analýzy rizík jednotlivých potravín. Napr. sú to obdobia predvianočných nákupov, veľkonočných nákupov, kedy je potrebné zvýšiť frekvenciu kontrol z dôvodu zvýšeného nákupu, ale aj množstav tovaru na pultoch, často aj nižšej kvality a zdravotnej bezpečnosti. Výrazným signálom je správanie spotrebiteľa formou podnetov, sťažností a iných informácií o prítomnosti rizikových potravín na trhu, alebo inou nespokojnosťou zákazníka pri manipulácii s potravinami pri naráabaní a predaji potravín. Akceptujeme aj tzv. anonymné podania, hlavne tie, ktoré majú opodstatnenie a poukazujú na závažnosť porušenia predaja potravín.

Aky je trend kvality potravin - stupajuci, ci klesajuci? - Orean

Trend kvality potravín, pokiaľ máme na mysli bilogickú hodnotu, je skôr klesajúci, pretože pri mnohých potravinách je pôvodná surovina nahrádzaná rôznymi náhradami, ktoré prispievajú aj k zníženiu výživovej hodnoty. Neplatí to u tradičných výrobkov.

Podporili by ste navrh, aby retazce oddelovali v regaloch zdrave potraviny od nezdravych? - Rinocord

Nezdravé potraviny nemajú čo hľadať na predajných miestach a zákazníkovi majú byť podávané len zdravé potraviny. Tzv. nezdravé potraviny alebo ináč znehodnotené majú byť uložené na zvláštnom mieste predajného miesta, ku ktorému nemá prístup zákazník.

je stat alebo oblast sveta, z ktorej vyrobky by ste si, na zaklade toho, ze asi poznate, co, kto a odkial vam pri testoch robi problemy, osobne radsej nekupili? - rentier

Vždy uvažujem pri nákupe o pôvode a zložení výrobku a posudzujem jeho vzhľad, to znamená konzistenciu, farbu, vôňu atď. Snažím sa zásadne uprednostňovať slovenské výrobky pred zahraničnými, pokiaľ sú porovnateľné v zložení a kvalite. Rezervovane pristupujem k nákupu výrobkov z tretích krajín, hlavne čo sa týka ovocia, zeleniny a rýb.

Boli normy kedysi prisnejsie ako su teraz alebo je to naopak? - daff

Normy na zloženie výrobku, tz. napríklad svalovej blielkoviny alebo mliečnej bielkoviny v mäsovom, resp. mliečno výrobku boli oveľa prísnejšie. V súčasnosti tým, že živočíšna bielkovina je nahrádzaná napr. rastlinnými substanciami možno konštatovať, že normy na zloženie výrobkov poklesli. Hygienické normy zostali na tej istej úrovni, alebo vo väčšine prípadov sa sprísnili.

Urcite poznate triky, akymi sa snazia vyhnut podnikatelia pri potravinach kontrole alebo ako zlepsit vysledky testov. Prezradite nam nejake? :-) - kiks

Tých potravinových podvodov a to nielen na Slovensku, ale v medzinárodnej miere je veľa a každý kto využíva možnosti podvodov pri výrobe, spracovaní a predaji potravín skôr či neskôr na do doplatí, lebo je odhalený. Najviac podvodov v obchodnej sieti prebieha po ukončení predaja v nočných hodinách, alebo v období pracovného voľna. Napr. prebaľovania výrobkov, prelepovanie dátumu spotreby, technického spracovania atď. Preto aj kontrolný mechanizmus pri potravinovom dozore bude čím ďalej využívať čas kontroly po pracovnej dobe, v noci, alebo v dňoch pracovného pokoja. Bude pracovať s prvkami flexibility a celoslovenskej pôsobnosti.

Podľa včerajšej správy TV Markíza, jedno vyšetrenie na prítomnosť dioxínov 400 €, zaujímalo by ma čo je to za metódu, keď je tak drahá. - Gallo Ján RNDr., CSc.

Cena metódy vychádza z náročnosti na technické zabezpečenie a dĺžku vyšetrenia. Udávaná cena cca 400 eur je porovnateľná s rovnakým vyšetrením v krajinách EÚ, ktorú napríklad prezentovalo Belgicko v utorok na zasadnutí stáleho výboru, kde výšku jednej analýzy na dioxíny udávali od 300 do 400 eur.

Ako vychadzaju z vasich testov originalne slovenske vyrobky? Charakterizovali by ste ich ako podprimer, priemer ci spicka? - nico

Originálne slovenské výrobky vychádzajú z našich rozborov ako priemer a v niektorých prípadoch špička. Priemerných je najviac, ale nájdu sa aj výrobky, ktoré môžeme zaradiť do skupiny podpriemerných.

Dobrý deň! Čo presne dioxíny v ľudskom organizme spôsobujú? - Miro

Dioxíny v organizme majú negatívny vplyv na vývoj imunitného systému, tz. že narušujú obranyschopnosť, porušujú vývoj plodu tz., že pôsobia na reprodukčné orgány samíc a samcov. Najhorší účinok u dioxínov je karcinogenita, tz., že vyvolávajú rakovinu vnútorných orgánov.

Dobry den, zaujimalo by ma ci mame vela potravin geneticky modifikovanych a ci su podla Vas nebezpecne? A este jednu otazsku, myslite si ze kvalita potravin zo 70 rokov bola lepsie ako dnes? napriklad: u chleba ci mlieka.. Dakujem a majte sa fajn. - Peter Gurzic

GMO na slovenskom trhu sú kontrolované ako každé potraviny a ich prítomnosť na trhu je stanovená legislatívou. To znamená, že musia byť označené a kontrolnými orgánmi sú na základe ich označenia aj analyzované. Spotrbiteľ pokiaľ nechce konzumovať potraviny s GMO na základe viditeľného označenia si ich nemusí kupovať. V 70. rokoch sa na trhu objavovali väčšinou len výrobky tradičné, tz. aj chlieb a mliečne výrobky boli založené na pôvodných surovinách bez náhrad a prídavkov-aditív.

Prejavuje sa obsah dioxinu pri tepelnej úprave mäsa? Pred Vianocami sme kúpili v jednej z obchodných sietí mäso, ktoré pri dusení "penilo". Nie ako pri varení hovädzej polievky, kde sa potom pena "vyzráža", ale vyzeralo to akoby sa dusilo v roztoku na pranie. Minulý týždeň, znova mäso z tej istej obchodnej siete, a "penilo". Doteraz som sa s niečím takým nikdy nestretla, a to varím už naozaj veľa rokov. - Anna

Pokiaľ výrobok, ktorý bližšie necharakterizujete nebol zmenený vo farbe, konzistencii, alebo zápachu mal by byť v poriadku a dôležité pri jeho spráavaní sa počas varenia mohla by byť informácia o jeho zložení. Pravdepodobne nebola to čistá svalovina, ale kombinovaná-nastrieknutá ďalšími látkami obsahujúcimi deriváty mäsa – napr.: koža, hydinový separát, sôjová substancia atď. A preto pri varení tieo látky vystupujú zo svalového tkaniva a správajú sa ako nie mäso. Obsah dioxínov na správanie samotného výrobku, ktorý ste kúpili nemá vplyv a nedá sa takto zistiť.