Odpovie exveľvyslanec v Maďarsku Štefan Markuš

Politická aj ekonomická situácia v Maďarsku je kritická. Čo si o vláde Viktora Orbána, ale aj o kritike EÚ na jej adresu myslí bývalý veľvyslanec v Budapešti Štefan Markuš? Opýtajte sa ho v piatok od 10.00.

Nehrozí nám, že súčasná maďarská garnitúra bude riešiť vnútorné ekonomické a politické problémy (aspoň politickým) úderom smerom do blízkeho zahraničia (Slovesno, Rumunsko, Srbsko) s poukazom na útlak Maďarov? - Mariana Holigová

Filozofia súčasnej vládnej garnitúry v Maďarsku má za cieľ vytvoriť nové Maďarsko – politicky, ekonomicky aj kultúrne. Viktor Orbán to vyhlásil hneď po nástupe do vlády v deklarácii maďarskej spolupatričnosti. Tento pojem znamená, že Maďari v Karpatskej kotline boli vždy jednotní a to je sila, ktorá dokáže zmeniť marazmus Maďarska, ktoré zanechala bývalá liberálno-sociálna vláda. Maďari túžia po nezávislosti finančnej i ekonomickej od ostatného sveta. Zatiaľ je to iba ideológia, prostriedky, ktorými chcú túto nezávislosť dosiahnuť, zatiaľ zadefinované nie sú. Charles Gati, známy americký politológ maďarského pôvodu povedal, že Maďari pri hľadaní prostriedkov ako realizovať svoje ciele, môžu viesť k občianskej vojne.

Dobrý deň, pán Markuš. Aký je váš názor na škandál maďarského prezidenta Pála Schmitta, ktorý údajne "odpísal" časť svojej dizertačnej práce od bývalého kolegu? Súvisí s krízou Orbánovej vlády? - e-Líza

Opozícia hľadá v Maďarsku všetky prostriedky, ako Orbánovu administratívu zdiskreditovať. Prezident je Orbánov človek srdcom aj dušou. Pál Schmidt je olympijský víťaz v šerme, maďarský hrdina. Pochádza z nemeckého prostredia, bol diplomatom vo Švajčiarsku. Je katolík, národne orientovaný politik. Jeho charakter dokresľuje nedávny príbeh, keď prišiel na Havlov pohreb do Prahy, na protokolárnom stretnutí sa nezúčastnil, namiesto toho položil veniec k pamätníku Jánosa Esterházyho v Prahe. Maďarské médiá to rozmazávajú. Plagiátorstvo sa ťažko dokazuje, Schmidt sa bráni, že spolupracoval s bulharskou šermiarkou, od ktorej údajne odpísal časť dizertácie. Posledné správy hovoria o tom, že táto Bulharka poprela túto spoluprácu. Či ide o plagiát, alebo nie, to je otázne. Ukáže to až čas.

Dobry den. Orban naucil Madarov riesit problemy na ulici. Moze sa to, v pripade este zhorsenej ekonomickej situacie, obratit proti nemu? Dakujem - Andras

Keď Orbán prehral druhé voľby v 2002, tak to ťažko znášal, volebnú komisiu obvinil z falšovania výsledkov. V parlamente bol v menšine, tak politiku vyniesol do ulíc. Myslel si, že revolúciou na ulici zmení politickú klímu. Problémom je, že maďarská verejnosť teraz nedôveruje nikomu. Vidí chyby predošlej vlády, ale aj tej dnešnej. Preto v Maďarsku začalo veľmi silné občianske hnutie a dožadujú sa okrúhleho stola občianskych združení spolu s novými politikmi a s novými ľuďmi. V tom je nádej budúcich zmien v Maďarsku.

Dobry den, myslite si ze Slovensko spravne(dostatocne) reaguje na madarske kroky? - Alino

Viacerí politici aj na Slovensku hovoria, že Slovensko nezareagovalo adekvátne. A že dokonca politici z mimo územia SR reagovali na tendencie s prijatím zákona o dvojakom občianstve, novej ústavy, daňového zákona, tlačového zákona oveľa ostrejšie, ako Slovensko. Na strane druhej Slováci rozumejú politike súčasnej diplomacie – nechcú eskalovať problém. A samotná Iveta Radičová ako človek, ktorý je vygenerovaný z občianskej spoločnosti, nechce vyvolávať spory so susedmi. Preto zvolili pozíciu mŕtveho chrobáka.

Aké môže byť podľa vás vyústenie terajšej situácie v Maďarsku? - Igor

Práve včera som si čítal v maďarskom mienkotvornom denníku podozrenie o tom, že či Orbán nehrá politiku v Maďarsku na to, aby doviedol krajinu do riadeného bankrotu. Je to veľmi silné obvinenie, odhad budúceho vývoja v Maďarsku. Je pravda, že Maďarsko je naozaj ekonomicky na dne, neprebehli tam žiadne reformy, jedinú nádej Maďari vkladajú do koncepcie národného zjednotenia. Naozaj veria tomu, že ak sa Maďari v Sedmohradsku, Vojhvodine či na Slovensku stanú jednoliatym národom aj vo fyzickom zmysle slova, potom budú dostatočne silní, aby prekonali ekonomické ťažkosti. A táto viera je tak silná, že momentálne sa nedá vo fideszovskom svete prekonať.

Môžete, prosím, vysvetliť genézu vývoja Viktora Orbába z mladého liberálneho demokrata k politikovi s autokatickým spôsobom vládnutia? Ďakujem. - Ada

Viktor Orbán naozaj začal ako liberálny politik. Prijal Sorosove štipendium na ekonomickej univerzite v Londýne a vrátil sa ako veľmi silný zástanca liberálnej demokracie. V Maďarsku však liberálna demokracia nebola nikdy tak silná, aby oslovila väčšinu obyvateľstva, v Uhorsku a neskôr v maďarskom kráľovstve za Horthyho hrali prím maloroľníci, ktorí boli orientovaní na chudobu, k socialistom aj ku kresťansko-orientovaným prúdom. Orbán pochopil, že on osloví väčšinu svojich voličov, ak z liberálnej demokracie prepne na kresťansko-demokratické orientované strany. To bol jeho prechod a motiváciou bola túžba po moci, pre jej získanie spravil všetko.

V čom sa líši politické spektrum Maďarska od slovenského? - Ivana

Jednak veľkosťou, to spektrum nie je tak široké ako na Slovensku. Existujú tam síce malé strany, ale sú tak marginálne, že nedostanú štátnu podporu a teda sa ani neuchádzajú o podporu. V Maďarsku sa to skôr kryštalizuje k bipolárnemu politickému systému.

Dobrý deň, pán Markuš. Myslíte si, že Orbán vydrží v premiérskom kresle až do roku 2014, prípadne vyhrá aj ďalšie voľby? Ďakujem - Husa

Všetky legislatívne predpoklady. aby vyhral budúce voľby, Orbán zaručil novým volebným zákonom. Zdá sa, že pokiaľ Viktor Orbán dokáže vyriešiť hrozbu ekonomického kolapsu, tak voľby vyhrá. Problémom je však hroziaci bankrot.

Som maďar, vážým si Vás ako človeka-slováka,čo hovorite nato že pre slovákov/ako národ,-média /každy deň najhlavnejšia spáva,- zase je horšie v HU, zase dostali zaucho/keď ani za ucho nedostali- každý deň sa širia lží-polopravdy!? - zoli

Neviem, či pán, ktorý otázku kladie, sleduje maďarské médiá. A to, čo sa v nich píše o Slovensku. V ich médiách sú oveľa hanebnejšie vyjadrenia na adresu Slovákov, ako opačne. Ale toto nie je dominantný problém vo vzťahoch. Tieto pohľady vnáša nevraživá politika, obyčajní ľudia žijú v pokoji. A to je prípad zmiešaných oblastí na Slovensku. Nápravu v tomto dokážu urobiť iba politické elity. Oni musia zmeniť postoje.

NAPíSAL STE KNIHU o vzťahu MR a SR, z čoho bolo zrejmé, že Slovensko je v ohrození. Ako sa brániť pred šovonizmom z druhej strany ? - Peter

Ja som po mojej diplomatickej misii napísal knihu: Maďari pod lupou. Ja som nastúpil na zastupiteľský úrad v Budapešti s veľkými očakávaniami. Narodil som sa v Maďarsku, ovládam reč, poznám ich kultúru i literatúru. Aspoň som si myslel, že dokonale poznám maďarské prostredie. Ale v Maďarsku som zistil, že to tak nie je. Porovnal som to k zážitku astronauta, ktorý obletel Mesiac a uvidel jeho odvrátenú tvár. Aj Maďarsko má svoju odvrátenú tvár. Mnohé veci ma tam prekvapili. Napr. silný antisemitizmus, silný pocit krivdy a nostalgia po veľkomaďarstve. Netvrdím, že podobnú situáciu nezažije aj Maďar, ktorý zažije odvrátenú tvár Slovenska, lebo aj taká existuje. Mnohí analytici porovnávajú nevraživé vzťahy medzi susedmi ako nevyvážené ekonomické vzťahy, to znamená, že akonáhle bude v rovnakom blahobyte žiť Maďar aj Slovák na svojom území, šovinizmus aj extrémny nacionalizmu vymizne. Bude to podobné, ako to dokážu Nemci aj Francúzi vo Švajčiarsku, bez pocitu krivdy. Vyžaduje to však čas, Švajčiarom to trvalo 400 rokov.

Dobrý deň prajem. Myslíte si, že politický vývoj v Maďarsku môže smerovať aj k vytvoreniu dikatúry, či inej formy tzv. riadenej demokracie, akú poznáme napríklad v Rusku? - Matej

Už dnes sa hovorí, že Orbán smeruje k špeciálnej Orabnokracii. Medzinárodné inštitúcie protestujú proti tomu, že v rukách jedného človeka sa sústredí veľká moc. Viktor Orbán je chtivý po moci a má diktátorský charakter.

Nezneužíva Orbán u Maďarov okrem nacionálneho cítenia aj náboženské? - ireney

Človek nevie, aké náboženstvo vyznáva Viktor Orbán. On sám je kalvín, manželka katolíčka. U nás by sa asi nestalo, aby protestant šiel na katolícku slávnostnú omšu. 20. augusta majú Maďari pochod, kde ukazujú monštranciu pravej ruky sv. Štefana, ktorú vyberú zo zlatej archy a okružným pochodom okolo katedrály v Budapešti ju nosia a oslavujú. Orbán je každý rok tam. Neviem, či tým nelobuje u katolíkov. Alebo či len súcití so svojou manželkou. Iný problém, čo súvisí s cirkvami je nový cirkevný zákon. Do vlaňajška v Maďarsku existovalo 350 registrovaných cirkví. Dnes má nárok na štátnu podporu iba 14 z nich.

Dobrý deň, myslíte si, že je reálne, aby sa nás madaři pokúsili vojensky obsadiť a pričleniť k maďarsku? - wasko

Je to absurdná predstava.

O maďarské občianstvo už požiadalo 200 - tisíc ľudí z krajín susediacich s Maďarskom. Vy oň nepožiadate? - matúš mravec

Mal by som právo, lebo som sa tam narodil, moji rodičia boli pôvodní občania maďarského kráľovstva. Ale myslím si, že ich úrady by boli veľmi prekvapené a mali by s tým problém. Nemám túto potrebu, som občanom Európy.

Dobry den, myslite si ze su sance na to aby madarsky revizionizmu ziveny domacou politikou raz navzdy zapadol prachom? - ratafak plachta

Maďari musia prekonať nostalgiu po minulosti. Ja rozumiem pocitom generála, ktorého zdegradovali na obyčajného vojaka. Toto je prípad Uhorska. Po roku 1920 z veľkej krajiny sa stala zdecimovaná krajina, rozlohovo aj počtom obyvateľov. Generál vždy bude mať pocit, že raz bol generálom. V mysli Maďara toto pretrváva, že on raz bol veľký a dnes je obyčajný. Dnes berú ako poníženie, ak prehrajú s Bosnou, predsa pred rokmi boli učiteľmi futbalu. To je pre nich neznesiteľný pocit. Ak toto prekonajú, potom verím, že silný nacionalizmus vyprchá. Podľa mňa to však chce veľmi dlhý čas.

Pekný deň prajem. Mňa by zaujímala iba jedna vec a sice či vidíte akú takú podobu medzi panom Orbanom a pánom Ficom. na Slovensku je dosť pravdepodobné že po voľbach bude pán Fico v podobnej situacii s percentami a zastupcami v NR SR ako pán Orbán. Vy osobne vylučujete, že by pán Fico konal podobne ako pán Orbán, keby mal rovnaku 2/3 väčšinu ako ma pán Orban. Teda zjdenodušene: Bol by podľa Vás pán Fico iný ako je pán Orbán??? - Norbert

Pre mňa je Fico iný v tom, že netúži po moci sám. Dodnes počúvame, že chce dve strany vo vládnej koalícii. Orbán od počiatku buduje autokratický režim a dvojtretinová väčšina mu zaručuje absolútnu moc. Nazdávam sa, že na Slovensku takúto absolútnu moc nijakému politikovi slovenskí voliči nedelegujú.

Dobrý deň. Mám pocit, že čo sa týka medzinárodného postavenia SR a MR, tak SR obvykle ťahá za kratší koniec povrazu a nedokáže presadiť pri vzájomnom spore medzinárodnú mienku na svoju stranu tak, ako MR. Môže to byť tým, že MR má lepšie etablovanú a vplyvnejšiu emigráciu alebo je to hlavne lepsím politickým marketingom a vzájomnou súdržnosťou? - Ondrej Mičuda

Maďarsko je historicky známe silným zahraničným lobizmom. Problémom dneška je, že aj tí lobisti dnes kritizujú niektoré kroky Orbánovej administratívy. A to vnáša do medzinárodnej politiky a vzťahov nový rozmer. Nazdávam sa, že tak ako doma Orbán stráca svoju podporu, úmerne k tomu stráca podporu aj v zahraničí medzi emigrantmi.

Dobrý deň pán Markuš, Ako vidíte Maďarsko o 20 rokov? Pokúste sa o akýsi odvážny odhad kam sa maďarská spoločnosť o 20 rokov posunie, aké bude mať zriadenie, ako budú maďari rozmýšlať, či sa vyrovnajú so svojou históriou atď. Ďakujem - martin

Ak Maďarsko neurobí novelu k základnému zákonu štátu, teda k ústave, tak vyhliadky Maďarska vidím k návratu k akejsi monarchii, forme kráľovstva a nie republikánskemu usporiadaniu. Myslím si, že to je sen súčasnej garnitúry. Na tom by nebolo nič zlé. Problémom je zachovanie demokratických princípov a rozvíjanie liberálnej demokracie. Či sa tento trend dá zvrátiť, alebo nie, je v rukách samotných občanov Maďarska. A žiaľ musím dodať, že už nie Maďarskej republiky. Čo sa týka slovensko-maďarských vzťahov, nezvrátiteľným faktom zostáva, že sme susedia, máme spoločnú históriu, naša kultúra, naše spolunažívanie je tak prepojené, že sme odsúdení k spolupráci a k porozumeniu. Budúcnosť leží v rukách politikov na oboch stranách Dunaja. Susedia dokážu v pokoji žiť, ak si navzájom porozumejú, ak nikto druhému nediktuje, ale vychádza v ústrety potrebám toho druhého.