Online rozhovor s odborníkmi o víne

Diskutuje so strekovskými vinohradníkmi a vinármi o skvelých vínach, muštových i stolových odrodách z perly Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti Zo Strekova. Všetko o víne, nových odrodách hrozna i ochrane viniča pred chorobami vám povedia šľachtitelia viniča Ondrej Korpás a Tomáš Kasnyik v piatok od 9.00 h.

Aký bol rok 2009? A čo očakávate od roku 2010? - Kvetka

Odpovedá Ondrej Korpás: Myslím si, že vlaňajší ročník aj z pestovateľského hľadiska, aj z technologického, môžeme hodnotiť pomerne pozitívne. Skôr tá technologická stránka za minulý rok je zaujímavá, pretože z pestovateľského hľadiska boli ideálne podmienky a vyprodukovali sme veľmi kvalitnú surovinu pre vinárov pre technológiu. Vlaňajší rok bol predovšetkým pre modré odrody, pre výrobu červeného vína. Podarilo sa vyrobiť veľmi kvalitné červené víno, ale aj hektárové úrody boli pomerne na slušnej úrovni. Boli veľmi priaznivé klimatické podmienky, veľa svetla, slnka, tepla a to nám pomohlo. Z toho dôvodu bolo relatívne málo chorôb, takže hrozno bolo kvalitné a zdravé. V našich najteplejších vinohradníckych oblastiach, strekovský, štúrovský a hurbanovský vinohradnícky rajón, v nich sme produkovali surovinu pre prívlastkové vína, teda pre vína mimoriadnej kvality. Keď porovnávame vlaňajší ročník a tento rok doteraz, tak môžeme povedať, že taký rok ako ten minulý, nebude. Je vegetačné oneskorenie a na druhej strane zase klimatické podmienky nám nepriali – ľadovec i veľké množstvo atmosférických zrážok nepriaznivo pôsobili na rast a vývoj viniča. V tomto roku až toľko nám napršalo za mesiac máj a jún, že v niektorých lokalitách je aj kalamitný výskyt perenosplóry. Hlavne vtedy, keď vinič kvitol, tých zrážok sme mali strašne veľa, tak môžeme pozorovať aj spŕchnutie, zlý odkvet. Počítame s nižšími úrodami, dúfame, že z kvalitatívneho hľadiska sa tento rok ešte polepší.

Dobrý deň, Chel by som sa spýtať, prečo práve pivničný festival ? Budú tam len miestný vinári, alebo aj s iných oblastiach Slovenska a zahraničia ? Ďakujem, Tibor z Trnavy - Tibor Lengyel

Odpovedá Tomáš Kasnyik: Názov Pivničný festival má jednoduchý dôvod. Celé naše podujatie prebieha priamo vo vinici medzi malými rodinnými pivnicami – čo v Skalici búda, to v Strekove pivnica. Z toho dôvodu je to pivničný. Popri 27 domácich vinohradníkov a vinárov môžu návštevníci degustovať vína od vyše 20 vinárov zo siedmich štátov EÚ.

Dobrý deň, čo spôsobia záplavy pre vás? Bude tento ročník kvalitný na dobré vína? - evita

Odpovedá Ondrej Korpás: Nadmerné zrážky zrejme ovplyvnia výšku aj kvalitu úrody. Vytvorili priaznivé podmienky pre šírenie chorôb, ktoré znižujú úrody hrozna a samozrejme aj kvalitu. Čo sa týka množstva, je to predovšetkým zlé odkvitnutie. Priemerná váha strapcov bude určite menšia ako v bežných rokoch a z toho dôvodu bude menšia aj hektárová úroda. Problémy sú aj s perenosplórou, na mnohých miestach zbil vinohrady ľadovec, znižuje úrodu. A k tomu, aby sme dosiahli dobrú kvalitu, je potrebné, aby ešte júl a hlavne august bol teplý a slnečný. Kvalita bude záležať od toho, aké bude počasie v auguste a začiatkom septembra. Počítame s tým, že ak bude dobré počasie a z toho dôvodu, že úroda bude nižšia, tá kvalita bude stúpať. Ale je to ešte otázka klimatických podmienok.

Na čo si má začiatočník vinár dávať pozor? Aké sú vhodné odrody pre začiatočníkov, čo môže hroziť, na čo sa treba zamerať. Aké najčastejšie ochorenia môže vinič ohroziť? - sisa

Odpovedá Ondrej Korpás: Pre zahradkárov začiatočníkov by boli vhodné ekologické odrody, ktoré sú menej náročné na chemickú ochranu. Mali by sme vyberať z odrôd, ktoré sú zapísane v listine registrovaných odrôd a do naších podmienok by som odporúčal do teplejších lokalít – rízling vlašský, veltlínske zelené, rízling rýnsky. Do severnejších lokalít skôr skoršie dozrievajúce odrody – muller thurgau, mília, veltlínske červené skoré, muškát moravský. Z modrých je to frankovka modrá, svätovavrinecké, do veľmi kvalitných polôh aj cabernet savignon a mali by sme pestovať aj stolové odrody, máme dobré odrody diamant, dóra, opál, onyx, pastel, negra. Z bezsemenných je to jupiter, elma, rôzne kišmiš.

Dobry den, co pre vas vino znamena? - xxl

Odpovedá Tomáš Kasnyik: Jednoduchšie je povedať, ako by sme nemali pozerať na víno. Nemali by sme na víno pozerať ako na alkoholický nápoj a tovar. Pre mňa kvalitné víno popri odrodového charakteru by mal mať v sebe miestny terroir a možno myšlienky aj pocity vinára.
Odpovedá Ondrej Korpás: Víno je pre mňa najzdravší nápoj. Je to súčasť celého môjho života, je to pre mňa láska, práca i potešenie.

Ktora európska krajina ma najkvalitnejsie vina? - rene

Odpovedá Tomáš Kasnyik: Francúzsky vinár povie, že francúzske, rakúsky rakúske a ja ako vinár zo Slovenska poviem, že vína zo Slovenska. Vyrástol som v tejto krajine, naučil som sa piť víno, ktoré vyrábali naši predkovia, ktorí dali do neho najlepšiu vinársku skúsenosť a ktoré je zároveň odrazom našej pôdy, nášho slnka, jednoducho našich podmienok.
Odpovedá Ondrej Korpás: Dobré víno je relatívny pojem, lebo každá krajina má a môže mať veľmi kvalitné víno, ale vyskytujú sa aj slabšie vína. Všade sú veľmi kvalitné víno, len ich treba vedieť hľadať.

Dobry den, myslite si, ze su slovenske vina kvalitne? A co take bezne, co sa kupia v hypermarketoch za priblizne 4 eura, da sa aj pri nich najst nejaka kvalita? - hal

Odpovedá Ondrej Korpás: Ja si myslím, že aj za 4 eurá sa dajú kúpiť kvalitné vína, ale k tomu je potrebné, aby aj konzument poznal odrody a výrobcov, ako aj lokality, že kde sa to hrozno urodilo a kde sa to víno urodilo. A samozrejme víno treba neustále ochutnávať, aby sme si vedeli spraviť vlastný rebríček. A prípadne čítať spotrebiteľské testy a porovnávať svoju mienku s mienkou profesionálnych degustátorov. Odpovedá Tomáš Kasnyik: A prísť napríklad na festival do Strekova a využiť možnosti dané životom, degustovať rôzne typy vína, rôznych odrôd, a ochutnať na jednom mieste niekoľko desiatok vín od slovenských i zahraničných výrobcov. Výhodou takýchto podujatí je možnosť hovoriť o víne priamo s vinármi, ktorí ho vyrobili.

Zdravim vas, skutocne sa pri ochutnavani vina da rozoznat znacka, aj ked neviete, aka je? ako je to mozne? Skutocne je kazde vino ine? - marian

Odpovedá Ondrej Korpás: Ak by vaša otázka mierila k tomu, či v rámci slepej degustácie skúsený vinár rozozná 5 odrôd od seba, dá sa to. Sú odrody, ktoré sú pomerne ľahko rozoznateľné, ako napríklad sauvignon, tramín, muškáty, ale sú aj odrody, ktoré dokážu hlavu zamotať, ako napríklad veltlínske zelené alebo rízling vlašský. Bez trénovania to nejde. Je to veľmi ťažké, hlavne pre bežného konzumenta, rozoznať jednotlivé odrody. To je krásne vo vinohradníctve, že tá istá odroda v inej lokalite, vpôde, v iných podmienkach, v inej pivnici, môže mať jemne odlišné chuťové aj aromatické prejavy.

Dobrý deň, pochádzam zo stredného slovenska, región HONT,okr. Krupina, pred nedávnom som si kúpil vinič s rozlohou cca 1700 m2, v ktorom sú nasadené rôzne odrody, sám ich neviem pomenovať. Do budúcnosti by som chcel pestovať ľadové víno, je možné ho v tejto oblasti dopestovať?A je vôbec náročné pestovať takúto odrodu oproti "klasike"? Ďakujem Radovan - radovan

Odpovedá Ondrej Korpás: Áno, ľadové víno sa dá dopestovať aj v podmienkach okresu Krupinu, otázkou je, aká je to odroda. Ak vo vašom vinohrade máte odrodu rízling rýnsky alebo veltlinské zelené, ale aj rízling vlašský, môžete dopestovať aj ľadové víno. Musíte ho však zberať a spracovávať v zime, keď teploty klesnú minimálne na –7 stupňov Celzia. Vylisovaný mušt by mal mať aspoň 27 stupňov normalizované­ho muštu.

Problematika zostrihania viniča v tomto období. Vinič je prebujnelý výhonkami , ktoré zamedzujú prístupu slnka,vzduchu, odoberajú ,,silu,, viniču. Ďakujem. - ivan

Odpovedá Ondrej Korpás: Po posledných zrážkach vinič bujne rastie, preto treba skrátiť všetky zálistkové výhonky na jeden list. Samozrejme už v tomto období treba skrátiť aj hlavné letorasty a to tak, že nad vrchným strapcom zostane desať až dvanásť listov.

Dobry den chcem sa opytat, kolko ha je povolenych europskou komisiou na pestovanie vinica? Viem, ze to bolo okolo 25 tis. ha. Neviem ci to plati. A vyuziva sa cela tato plocha na pestovanie vinica? Ostavam s pozdravom. - Robert

Odpovedá Ondrej Korpás: Slovensko má vyjednané s EK pestovanie viniča na ploch 22 300 hektárov, rodiaca plocha je momentálne okolo 12tisíc hektárov. Ostatné sú buď mladé výsadby alebo plochy v rekonštrukcii, či v príprave na novú výsadbu.

Brano, dobry den som pestovatel vinica z malokarpatskej oblasti. Zatial u mna prevazuje odroda muller thurgau. Pri akej cukornatosti (stupne NM) mi odporucate zberat tuto odrodu, aby bol vyvazeny pomer cukrov a kyselin, nakolko nastavaju problemy s uchovanim jeho kvality po marci, resp. aprili. Pouzivam uslachtile kvasenie. Dakujem, s pozdravom. - Brano

Odpovedá Ondrej Korpás: Načasovať optimálny zber vzhľadom na osobitosti tejto odrody nie je jednoduché. Muller patrí k skoro dozrievajúcim odrodám s nižším obsahom kyselín. V miestach, kde pôdy umožňujú zachovanie kyselín, môžme zberať aj pri cukornatosti 21 stuňov, ale na ľahších pôdach, kde kyseliny odchádzajú skôr, odporúčame zberať už pri cukornatosti 18 – 19 stupňov.

v hypermarketoch su stovky vin, vidite len flasku - ako a co by ste si vyberali, keby ste museli odtial nieco kupit? Da sa povedat aspon nejake to pravidlo, ked uz clovek nemoze ochutnat? - ziri

Odpovedá Tomáš Kasnyik: Každopádne by som sa spoľahol na značky, ktoré som už v minulosti ochutnal a ktoré ma nesklamali. Uprednostnil by som možno skôr slovenské pred zahraničnými. Ľúbivá etiketa neznamená automaticky aj kvalitné víno. Nepomôže vám nič iné, len víno testovať, prípadne pozrieť základné ukazovatele, pozrieť kyselinu, cukornatosť, prípadne alkohol.

Dobry den. Kedy ste mohli o sebe povedat, ze teraz uz vinu rozumiete. Ide to s vekom, s mnozstvom vypitych poharov. V com je to tajomstvo? - dada

Odpovedá Ondrej Korpás: Víno sa človek učí spoznávať celý život. Človek potrebuje zbierať skúsenosti neustále, ochutnávať vína vždy, keď je na to vhodná príležitosť. Podotýkam, ochutnávať, nie piť. Len neustálym ochutnávaním sa dá vypestovať istá vinárska hierarchia hodnôt.

Pozeraju vinari aj filmy o vine? Nedavno isiel Dobry rocnik s Rusellom Crowom a z toho filmu isla dobra pohoda tak ako z pohara dobreho vina... - naiff

Odpovedá Tomáš Kasnyik: Bohužiaľ, nestíhame navštíviť všetky zaujímavé vinárske oblasti, ale aby sme získali nové vedomosti, tak si radi pozrieme každý zaujímavý, či už umelecký alebo dokumentárny film o víne. Je to pre nás motivácia, ako robiť víno lepšie, ako spríjemniť našu vinohradnícku a vinársku obec verejnosti.

Je možné v súčasnosti pestovať vinič bez použitia chémie? Rád by som si založil vinicu, v ktorej by som si dopestoval bio hrozno a vyrobil z neho bio víno. Existujú nejaké odolné druhy viniča, z ktorých by to bolo možné? - Vlado

Odpovedá Ondrej Korpás: Dá sa biovíno pestovať, sú na Slovensku bio odrody, ale treba začať vhodným výberom odrôd do ekologického vinohradu. Vyložene ekologickú muštovú odrodu v listine registrovaných odrôd nemáme, približuje sa k nim svojou odolnosťou voči chorobám rízling vlašský, frankovka modrá, čiastočne svätovavrinecké. Vinohradník aj pri pestovaní týchto odrôd musí však rátať s istou preventívnou minimálnou ochranou. Pri zakladaní vinohradu môžete využiť ekologické odrody zo zahraničia, napríklad hybernal, malverina, laurot, bianka.

Preco sa Slovakom nedari vyrabat dobre cervene vino? - Jessi

Odpovedá Ondrej Korpás: Z hľadiska možnosti pestovania sa slovenské vinohrady nachádzajú na severnej hranici a samozrejme modré muštové odrody, teda odrody pre výrobu červených vín, si vyžadujú veľa slnka a tepla. A na Slovensku nie je v každom roku slnka dostatok. Dobrých na slnko bohatých ročníkov nie je na Slovensku veľa. Takým bol naposledy vlaňajší rok. Štatisticky z desiatich rokov zhruba tri žičia červenému vínu.

Pozdravujem, rád by som sa opýtal, akým spôsobom sa treba postarať o úrodu, ktorá je určená pre neskorý zber. Ďakujem za odpoveď. - Michal

Odpovedá Ondrej Korpás: Na výrobu prívlastkového vína neskorý zber treba, aby bolo hrozno zdravé, a keďže potrebujete v bobuliach minimálny obsah cukru aspoň 21 stupňov, je dobré úrodu hrozna regulovať, teda znížiť. Na jednom kre by bolo dobré nechať 1,5 – 2 kg hrozna.

Dobry den. Chcem sa spytat, robi sa u nás niečo pre "vinohradnicku turistiku"? Na južnej morave to funguje výborne! Dakujem - Richard

Odpovedá Tomáš Kasnyik: Áno, robí sa, veľmi populárna je napríklad Malokarpatská vínna cesta, rôzne dni otvorených pivníc a u nás na južnom Slovensku Strekovský pivničný festival, ktorý sa odohráva priamo vo vinohradoch, kde sa nepretržite od 15. storočia pestuje vinič. Vínna turistika prináša návštevníkom krásny zážitok. Jednak z prostredia pivníc, vinohradov a samozrejme neformálne ochutnávky veľkého množstva vína a priamych stretnutí s výrobcami a priateľmi.