Orbán burcoval aj po poľsky

Viktor Orbán sa prvý raz predviedol ako bojovník za slobodu nielen Maďarov, ale aj ďalších európskych národov. Oslavami najväčšieho národného sviatku sa maďarský premiér pokúsil ukázať, že jeho vláda v Európe nie je osamotená.

16.03.2012 12:00
Budapešť, Maďarsko, oslavy, demonštrácia, poliaci Foto:
Podporiť Viktora Orbána prišli aj stovky poľských priaznivcov.
debata (6)

Do Budapešti ho prišli podporiť stovky Poliakov. „Za wolność naszu i waszu,“ prihovoril sa im na námestí pred parlamentom zaplnenom niekoľkodesať­tisícovým davom.

Heslo poľských legionárov „Za našu i vašu slobodu“ zarezonovalo. Poľskí sympatizanti Orbána mávali bieločervenými vlajkami a skandovali „Viktor, Viktor“. Do výšky dvíhali aj transparenty. Na jednom stálo: „Boh ochraňuj Maďarsko a Poľsko, ubráň Európu pred ľavicovoliberálnym morom a morálnou nákazou.“

Na oslavy výročia protihabsburskej revolúcie z roku 1848 vo štvrtok do Budapešti špeciálnym vlakom dorazilo vyše sedemsto Poliakov. Ďalšie stovky sa doviezli autobusmi a autami. Ich výpravu organizoval ultrakonzervatívny týždenník Gazeta Polska, ktorý má blízko k strane Právo a spravodlivosť expremiéra Jaroslawa Kaczyńského. Práve Kaczynského veta, že „raz aj vo Varšave bude Budapešť“, ktorou si veľký obdivovateľ Orbána povzdychol po tom, čo vlani na jeseň vo voľbách utrpel porážku od liberálov, inšpirovala silne národne a kresťansky orientované poľské združenia na masovú výpravu do Maďarska.

Lolek a Bolek na výlete

Z invázie Poliakov, ktorí celí deň pochodovali po budapeštianskych uliciach a volali na slávu Orbánovi, si proliberálny portál Index.hu vystrelil tak, že k príslušnej správe zaradil kreslený film Bolek a Lolek na výlete. Jeden z diskutujúcich zase Poliakom odkázal, že ak sa im Orbán tak veľmi opáči, potom nech si ho vezmú domov. Mladí aktivisti opozičných socialistov cudzokrajným hosťom rozdávali letáky v poľštine, kde ich žiadali, aby sa nedali zneužiť na podporu režimu, ktorý o slobode iba hovorí a v skutočnosti ju obmedzuje. Na druhej strane však provládne maďarské médiá ukazovali divákom srdečné výjavy priateľstva. Na mieste, kde sa zliali šíky pochodujúcich maďarských a poľských stúpencov Orbána, sa ľudia spontánne objímali. Slávnostní rečníci zase nezabudli pripomenúť, že po boku maďarských povstalcov pred vyše 160 rokmi bojovali aj tisíce poľských dobrovoľníkov na čele s legendárnym generálom Józefom Bemom.

Premiér Orbán, ktorý sa pre svoju neštandardnú politiku dostáva v Európskej únii do čoraz väčšej izolácie, poďakoval Poľsku, Litve, Česku i Slovinsku za podporu, ktorú jeho krajine preukázali. V skutočnosti však pri stredajšom hlasovaní ministrov financií únie o treste pre Maďarsko za príliš vysoký rozpočtový deficit sa nik nepostavil proti, iba Poliak sa zdržal hlasovania.

Ktorá banka je nezávislá?

Orbán v slávnostnom prejave načrtol paralely medzi revolucionármi z marca 1848 a jeho vládou. „Politický program v roku 1848 znel rovnako, ako dnešný program Maďarov. Nebudeme kolóniou,“ vyhlásil. Maďarsko sa podľa jeho slov bude otáčať okolo vlastnej osi a nedovolí nikomu, aby mu diktoval, akú má mať ústavu. Reagoval tak na viaceré výhrady, ktoré má Európska komisia k maďarským ústavným zákonom. Brusel okrem iného od Budapešti žiada, aby upravila zákon o centrálnej banke, lebo európske normy vyžadujú jej úplnú nezávislosť. Orbán pripomenul, že už aj revolucionári v marci 1848 vedeli, prečo trvajú na založení národnej banky. „Finančná nezávislosť je podmienkou slobody. Nie tá národná banka je nezávislá, ktorá je nezávislá od národa, ale tá, ktorá národné hospodárstvo ochráni pred cudzími záujmami,“ zdôraznil.

Obhajobu svojej politiky maďarský premiér prešpikoval kvetnatými zvratmi. „Pri svetle horiaceho krásnohorského hradu a uprostred medzinárodnej finančnej búrky si musíme vybrať: Zvolíme si koloniálny osud, alebo maďarský život naplnený našim najlepším ja?“ položil rečnícku otázku. Viackrát pritom zdôraznil, že nie je protieurópsky a želá si silnú a spravodlivú Európu, kde Maďari nebudú občanmi druhej kategórie. „Ak sa nechopíme rozumu, tak sa aj Európa môže stať kolóniou moderného finančného systému,“ vyhlásil.

Skúška sily

Pre Orbána bol štvrtok dôležitou skúškou sily. Na rovnaký čas, v akom sa konal provládny míting, totiž do ulíc zvolalo odporcov vlády Občianske združenie Milión ľudí za slobodu maďarskej tlače (Milla). Na peštianskej strane Alžbetinho mosta sa tiež zhromaždil početný dav, účastníkov však bolo jednoznačne menej ako na provládnej manifestácii. Milla to vysvetľuje tým, že kým ich akcia načasovaná na maďarský Deň slobodnej tlače bola spontánna, strana Fidesz využila kapacity, ktoré jej poskytuje jej vládne postavenie a účastníkov zhromaždenia pozvážala autobusmi z celej krajiny. „Netreba sa hanbiť, pokojne sa zadarmo odvezte do hlavného mesta, keď vám to ponúknu a príďte medzi nás,“ odkazovala pred demonštráciou Milla na Facebooku.

© Autorské práva vyhradené

6 debata chyba