Organizátori protestov sa štiepia, dôvodom je politika

Sotva polovica ľudí v porovnaní s minulým týždňom vyšla v piatok do ulíc protestovať proti Gorile. Štiepiť sa začali aj organizátori, keď časť z nich začala presadzovať politické požiadavky podobné tým, ktoré v predvolebnej kampani začali prezentovať niektoré politické strany.

12.02.2012 15:00
protest, Gorila Foto:
V Bratislave sa na Námestí SNP v piatok zišla asi len tisícka ľudí. Protest, ktorý mal pôvodne trvať tri hodiny, sa skončil o hodinu skôr.
debata (66)

Časť odštiepencov tvrdí, že niektorí z iniciátorov protestov sú napojení na KDH. Na proteste sa navyše objavili aj mladí ľudia v bielom a s heslami pripomínajúcimi slogan kresťanských demokratov o bielom Slovensku.

Organizátori protestov proti Gorile okrem odchodu politikov spájaných so škandálom najnovšie žiadajú personálne zmeny aj na Najvyššom súde a Generálnej prokuratúre. Z vedenia Najvyššieho súdu by mal odísť Štefan Harabin pre jeho nevysvetlené vzťahy so šéfom albánskej drogovej mafie, Jozefa Čentéša by mal prezident vymenovať na čelo prokuratúry. Poslanci by si mali čo najskôr zrušiť trestnoprávnu imunitu. Ďalšie iniciatívy sú podmienené zmenami v ústave posilnením inštitútu referenda. Viaceré politické strany hovoria, že našli medzi požiadavkami ciele svojich volebných programov a sú im naklonené. Spoluorganizátorka protestov Alena Krempaská tvrdí, že pri formulovaní svojich zámerov vychádzali z názorov občanov a mnohých odborníkov.

Sociológ Pavel Haulík hodnotí, že niektoré požiadavky sú ťažko splniteľné a protestujúci nie vždy vedia domyslieť, či odstraňujú príčinu alebo následok. „Pokojne sa im môže stať, že pokiaľ sa nezmení systém, tak sa aj nové tváre môžu po čase zmeniť na Gorily,“ podotkol. Zámery s Harabinom alebo Čentéšom majú podľa sociológa mobilizovať ľudí, pretože „časť verejnosti dokážu výrazne emocionálne nabudiť“.

Politológovi Michalovi Horskému zverejnené ciele pripomínajú nesúrodý predvolebný program, ale aj volebný guľáš. „Rozhodne to už nie sú požiadavky občianskeho nadstraníckeho hnutia, ale sú prepolitizované a stránia raz parlamentnej, inokedy mimoparlamentnej strane,“ myslí si.

Dôsledné prešetrenie Gorily, vytvorenie zákonov o zmene financovania politických strán alebo zníženie počtu podpisov potrebných na prerokovanie občianskej petície v parlamente je podľa Horského plne v súlade s občianskym názorom. Celý rad personálnych požiadaviek ako napríklad vymenovanie Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora alebo odstúpenie ľudí z volebných kandidátok považuje za stranícko-ideologické riešenie bez preukázania viny.

Harabin na požiadavku zareagoval vyhlásením, že „úzka skupinka osôb, ktorá sa vydáva tiež za organizátorov údajných občianskych nepokojov v Bratislave, potvrdila, že im nejde o vyšetrenie korupčných káuz na Slovensku, ale o skrytú podporu najskorumpova­nejších politických strán“.

Politici proti protestom otvorené nevystupujú. Podľa sociológa potrebujú prečkať štyri týždne do volieb, lebo len tušia a nevedia odhadnúť, ktoré z požiadaviek by dokázali zobudiť aj pasívnych a rezignovaných ľudí. Predpokladá, že po voľbách sa situácia zmení, ak protesty nebudú mať masový charakter.

Organizátori demonštrácií očakávajú, že strany im do týždňa na ich požiadavky odpovedia a navrhnú aj konkrétne riešenia. Poslancovi SDKÚ Ivanovi Štefancovi v mnohom pripomínajú volebný program strany. „Keď počúvam tie požiadavky, tak ako keby som počul pomaly náš program v drvivej väčšine.“ Spomenul zrušenie trestnoprávnej imunity, posilnenie prvkov priamej demokracie elektronickými petíciami. Vyšetrenie Gorily si podľa neho vyžaduje obsadenie prokuratúry s riadne zvoleným generálnym prokurátorom a sympatický mu je aj odchod Harabina.

Šéf Mostu-Híd Béla Bugár upozornil, že jeho strana už v súvislosti s Gorilou predstavila celý rad opatrení na boj s korupciou. Ak sa nedostanú do nového vládneho programu, Most ich mieni sám predložiť do parlamentu. Podpredseda KDH Pavol Abrhan povedal, že mnohé zo zámerov nie je možné do volieb uskutočniť. „Preto je dôležité, aby sa účastníci protestov a aj čo najviac občanov zúčastnilo volieb a volili takých zástupcov, s ktorými bude možné v dialógu pokračovať,“ poznamenal. Hovorca Smeru Erik Tomáš vyhlásil, že o tom, ako bude vyzerať Slovensko, rozhodnú o štyri týždne občania vo voľbách.

Vo štvrtok večer sa organizátori protestov spolu s novinárom Tomom Nicholsonom stretli aj s premiérkou Ivetou Radičovou. S prezidentom Ivanom Gašparovičom sa nestretli, hoci ich chcel prijať, oni však nemali čas. „Hlava štátu si nájde čas a oni si ho nenájdu?“ spýtal sa hovorca prezidenta Marek Trubač. Podľa neho prezident na budúci týždeň nemá priestor na prijatie, ale až na ďalší. O požiadavke vymenovať Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora Trubač povedal, že prezident si počká na verdikty Ústavného súdu v tejto veci.

Požiadavky organizátorov protestov

* Vyšetriť podozrenia vyplývajúce zo spisu Gorila a vyvodenie trestnoprávnej a hmotnej zodpovednosti voči konkrétnym osobám

* Odstúpenie politikov, ktorí figurujú v spise Gorila, z ústavných funkcií

* Odstrániť z kandidátok všetkých strán osoby, ktoré sú podozrivé, že rozkladali demokratické zriadenie SR činnosťami opísanými v spise Gorila, ak to bude nevyhnutné, posunúť termín predčasných volieb na september

* Zmeniť systém financovania politických strán

* Zrušiť volebnú kauciu

* Uzákoniť obmedzenie prijímania darov pre politické strany od podnikateľských subjektov

* Zaviesť volebný systém zachovávajúci spravodlivú pomernosť a umožňujúci, aby do parlamentu mohli kandidovať aj nezávislé osobnosti bez straníckych kandidátok

* Poslanci majú byť viazaní ústavou hlasovať v súlade s výsledkom referenda a hlasovanie proti tomuto výsledku by sa považovalo za automatické odstúpenie z funkcie poslanca

* Odstrániť kvórum potrebné na platnosť referenda

* Znížiť počet podpisov potrebných na vyvolanie referenda na 5 percent z hlasov odovzdaných v ostatných parlamentných voľbách

* Zníženie počtu podpisov potrebných na prerokovanie občianskej petície v parlamente na 50-tisíc

* Okamžité vymenovanie generálneho prokurátora do funkcie

* Zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov v čo najkratšom možnom termíne

* Odstúpenie Štefana Harabina z funkcie predsedu Najvyššieho súdu

66 debata chyba