OSN bude rokovať o sankciách pre Irán

Bezpečnostná rada OSN začne na budúci týždeň rokovať o rezolúcii, ktorej cieľom je uvaliť sankcie voči Iránu, pretože odmietol prestať s obohacovaním uránu. Informoval o tom dnes britský veľvyslanec pri OSN Emyr Jones Parry.

05.10.2006 20:03
Jadrové zariadenie v Iráne Foto:
Jadrové zariadenie v lokalite Bušer, asi 1200 km južne od Teheránu
debata

Rozhodnutie BR prijať sankcie je výsledkom dlhých rokovaní medzi európskymi a iránskymi vyjednávačmi, ktorým sa nepodarilo presvedčiť Teherán, aby zastavil svoj program obohacovaniu uránu.

Britský veľvyslanec vyjadril očakávanie, že dokument o Iráne sa dostane na stôl Bezpečnostnej rady v priebehu nasledujúceho týždňa. Británia bude diskutovať so svojimi partnermi a členmi rady o tom, aké opatrenia by mala BR OSN prijať voči Iránu v zmysle Článku 41, dodal Parry.

Článok 41 Charty OSN splnomocňuje Bezpečnostnú radu uvaliť celý rad sankcií, okrem použitia ozbrojených zložiek, ako sú hospodárske sankcie, prerušenie diplomatických vzťahov či zákaz leteckej dopravy. BR dala Iránu ultimátum, aby do 31. augusta prestal s obohacovaním uránu výmenou za motivačný balík, inak bude podľa Článku 41 čeliť sankciám. Irán program obohacovania uránu nezastavil.

Proti sankciám je stále Rusko – jeden zo stálych členov BR OSN. Ako vo štvrtok uviedol jeho minister zahraničných vecí Sergej Lavrov po stretnutí so svojou poľskou kolegyňou Annou Fotygovou, „sankcie voči Iránu by boli extrémnym riešením, kým sa nevyčerpajú všetky diplomatické možnosti“. Lavrov je presvedčený, že by sa malo urobiť všetko pre to, aby Irán súhlasil so začatím rozhovorov.

Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínežád v stredu vyhlásil, že jeho krajina chce pokračovať v rozhovoroch o vyriešení problémov okolo jej jadrového programu, nevzdá sa však výroby jadrového paliva ani v prípade uvalenia sankcií.

debata chyba