Otázky a odpovede o sčítaní

Posledný deň, keď budú môcť Slováci vyplniť formuláre k sčítaniu obyvateľstva, je 6. jún. Prečítajte si odpovede k najčastejšie kladeným otázkam.

22.05.2011 08:00
sčítanie obyvateľov Foto:
Staršia žena vyplňuje sčítací formulár, keď sa pripravuje na sčítanie obyvateľov, domov a bytov v obci Veľké Slemence v michalovskom okrese.
debata (1)

Môžete širšie vysvetliť, čo je rozhodujúci okamih sčítania?
Hoci na Slovensku začalo sčítanie 13. mája, sčítacie formuláre môžu začať ľudia vypĺňať až od 21. mája. Je to preto, že pri sčítaní sa získavajú údaje k tzv. rozhodujúcemu okamihu sčítania, ktorým je polnoc z piatka 20. mája na sobotu 21. mája. Údaje aktuálne k tomuto dátumu budú obyvatelia zapisovať do sčítacích formulárov. Samozrejme, nemusí to byť hneď po polnoci. Treba tak však urobiť najneskôr do 29. mája, ak sa rozhodnete pre elektronickú formu sčítania cez internet, alebo do 6. júna, ak sa rozhodnete pre vyplnenie klasických tlačených sčítacích formulárov. Vyplnené formuláre treba potom odovzdať sčítaciemu komisárovi najneskôr 6. júna. Sčítanie sa vykoná na celom území Slovenskej republiky k 21. máju 2011.

Prečítajte si všetko o sčítaní obyvateľstva

Čo máme rozumieť pod pojmom obvyklé bydlisko?
Po prvý raz v histórii sa na Slovensku pýtame obyvateľov nielen na ich trvalé, ale aj obvyklé bydlisko. Čo to vlastne je, obvyklé bydlisko? Podľa definície, na ktorej sa zhodli európski štatistici, obvyklé bydlisko je miesto, na ktorom sa zdržiavate prevažnú časť roka. Najčastejšie ide o miesto, kde zvyčajne trávite denný alebo nočný odpočinok, kde predpokladáte, že sa budete zdržiavať nepretržite najbližší rok. Obvyklé bydlisko môže byť odlišné od miesta, kde sa nachádzate v čase sčítania, aj od miesta, kde ste prihlásení na trvalý pobyt. Vyjadrené v skratke, trvalý pobyt je zákonným pobytom, údaje o obvyklom bydlisku, na ktoré sa pri sčítaní obyvateľov, domov a bytov pýtajú štatistici, však poskytnú informáciu o reálnom pobyte obyvateľov. V súčasnom období silnej migrácie napríklad človek nezmenil miesto svojho trvalého pobytu aj 15 rokov, ale celé to obdobie býva v inom meste, dokonca aj štáte. Preto je tento údaj nevyhnutný aj pre medzinárodné porovnanie a následne sa odporúča jeho premietnutie pri konkrétnych zisťovaniach, pre ktoré bude takto vymedzené obyvateľstvo základom pri sledovaní sociálnych javov, akými sú napr. chudoba, príjmy a výdavky domácností, zdravie a podobne.

Čo treba urobiť pre to, aby som sa mohol sčítať elektronicky? Aké sú výhody elektronického vypĺňania sčítacích formulárov?
Na elektronické sčítanie potrebujete identifikátor a overovacie heslo z obálky, ktorú vám spolu so sčítacími formulármi mal doručiť do dnešného dňa sčítací komisár. Po prevzatí obálky s identifikátorom a overovacím heslom musíte počkať na rozhodujúci okamih sčítania. Potom, hoci aj sekundu po polnoci 21. mája môžete zadať do svojho počítača cez internet adresu www.e-scitanie.sk alebo www.scitanie2011.sk. Následne zadáte identifikátor ako prihlasovacie meno a overovacie heslo z obálky ako heslo, vyberiete si jazykovú mutáciu formulára a môžete začať vypĺňať sčítacie formuláre. Elektronicky môžete sčítať nielen seba, ale aj svoj byt a dom. Sčítať sa môžete do 29. mája. Nikto vás nesmie nútiť, ako sa máte sčítať. Je na vašom rozhodnutí, či vyplníte formuláre v listinnej alebo v elektronickej forme. Ak sa všetci členovia domácnosti sčítajú elektronicky, sčítací komisár domácnosť už nenavštívi alebo navštívi iba tých, ktorí uviedli že sa sčítajú elektronicky a tak neurobili. Po uplynutí času na elektronické sčítanie sčítací komisár dostane z monitorovacieho systému informáciu, ktoré z identifikátorov v jeho sčítacom obvode už boli použité. Sčítací komisár nebude mať prístup k elektronicky vyplneným formulárom. Priamo zo svojho počítača ich odošlete do databázy Štatistického úradu SR a systém vám zašle potvrdenie o úspešnom sčítaní. V diskrétnej obálke sa nachádza identifikátor aj vo forme samolepky, ktorú, v prípade, ak nevyužijete elektronické sčítanie, nalepíte po vyplnení sčítacieho formulára na „miesto pre čiarový kód“ vpravo hore na tlačive.

[* img=„73229“ | popisok=„* keďže pri sčítaní sa do sčítacích formulárov zapisujú údaje platné k rozhodujúcemu okamihu sčítania, napríklad študent, ktorý 20. mája úspešne absolvuje poslednú štátnicu, si bude môcť do sčítacieho formuláru zapísať ako najvyššie dosiahnuté vzdelanie vysokoškolské (magisterské, inžinierske, doktorské)“ | verzia=„nestan­dard1“ | sirka=„400“ | vyska=„263“ *]

Zopár zaujímavostí

* keďže pri sčítaní sa do sčítacích formulárov zapisujú údaje platné k rozhodujúcemu okamihu sčítania, napríklad študent, ktorý 20. mája úspešne absolvuje poslednú štátnicu, si bude môcť do sčítacieho formuláru zapísať ako najvyššie dosiahnuté vzdelanie vysokoškolské (magisterské, inžinierske, doktorské)

* nebude to však môcť urobiť jeho spolužiak, ktorý absolvuje štátnu záverečnú skúšku až po rozhodujúcom okamihu sčítania, napríklad 23. mája

* podobný postup sa vzťahuje aj na maturantov, ktorí úspešne zložia skúšku dospelosti buď pred rozhodujúcim okamihom sčítania, alebo po ňom

* takisto muž a žena, ktorí uzavrú manželstvo v sobotu 21. mája, nebudú pre sčítanie ešte manželským párom. Každý z manželov musí uviesť do sčítacieho formuláru pri rodinnom stave „slobodný/slobodná“

* do sčítania budú zaradené aj deti, ktoré sa narodia do polnoci 20. mája. Za novorodencov vyplnia sčítacie formuláre ich rodičia alebo zákonní zástupcovia

* deti, ktoré sa narodia hoci aj niekoľko minút po polnoci 20. mája, sa sčítajú až o desať rokov.

Dôležité dátumy sčítania

* Rozhodujúci okamih sčítania je polnoc z piatka 20. mája na sobotu 21. mája 2011. Do sčítacích formulárov sa zaznamenajú údaje aktuálne k tomuto dátumu.

* Čas sčítania je doba, počas ktorej sa sčítanie vykoná. Podľa nariadenia vlády je to v čase od 13. mája do 6. júna.

* Čas na elektronické sčítanie je približne o týždeň kratší, od 21. do 29. mája, z dôvodu, aby si sčítací komisári mohli skontrolovať, či sa obyvatelia, ktorí im avizovali záujem o elektronické sčítanie, skutočne aj elektronicky sčítali. Ak sa obyvateľ elektronicky nesčíta, sčítací komisár ho navštívi opäť a požiada ho o vyplnenie tlačených sčítacích formulárov. Formulár k elektronickému sčítaniu nájdete na adrese www.e-scitanie.sk alebo www.scitanie2011.sk

1 debata chyba