Online rozhovor s Michalom Horným, riaditeľom žrebčína v Topoľčiankach

Národný žrebčín v Topolčiankach oslavuje deväťdesiatku. Aj keď sú najväčšou pýchou žrebčína lipicany, v Topoľčiankach chovajú aj plemená ako hucul, slovenský i arabský plnokrvník a shagya arab. O žrebčíne, koňoch a ich chove diskutujte s Michalom Horným, riaditeľom Národného žrebčína v Topoľčiankach vo štvrtok od 11.00 – otázky môžete dávať už od 10.30.

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať či sa neuvažuje spojiť žrebčín Topoľčianky s bratislavským závodiskom.. Ďakujem - Peter

Pripúšťam, že boli takéto úvahy, najmä koncom minulého roka, avšak sú to dva diametrálne odlišné podniky. Žrebčín chová 570 koní a zodpovedá za ich zachovanie a vysokú genetickú hodnotu tradičných plemien koní. Závodisko Bratiuslava je skôr testačným strediskom pre anglických plnokrvníkov a klusákov. Usporadúva dostihy 20 až 25-krát do roka. Poslaním žrebčína nie je a nikdy ani nebolo chovať anglické plnokrvníky a dostihové kone.

Aký je pôvod lipicanov? Počula som, že to nie je pôvodné slovinské plemeno, ale že pochádza zo Špenielska. - Agnesa

Lipican bol vyšľachtený v Rakúsko-uhorskej monarchii. Roku 1580 cisár Karol II založi žrebčín v krasovej oblasti Lipice, v dnešnom Slovinsku. Šľachtiteľov poveril úlohou vyšľachtiť elegantného, tvrdého karosiéra pre cisárske dvory, pre potreby šľachty ako na prepravu na dlhé vzdialenosti, tak aj na prezentáciu cisárskeho dvora ako aj pre výcvik jazdenia pre šľachtu. Bol vyšľachtený na podklade starošpanielskych a severotalianskych ko­ní.

Koľko stojí bežný kôň a koľko jeho ročná "údržba"? - karol

Cena koňa sa určuje ťažko, záleží od plemena, čistokrvnosti, použiteľnosti, opracovanosti daného koňa. Sú kone, ktoré sa dajú zohnať za 500 euro a sú kone, ktoré sú v astronomických cenách, najmä pre výkonnostný šport, drezúru, parkúr. Náklady na koňa sa tiež odvíjajú od rôznych podmienok, ustajnenia, výbehov, pastvín, ale bežne sa pohybuje medzi 5 až 15 eur na deň.

Dobrý deň, pán Horný, zaujímalo by ma, ako sa ocitli lipicany na Slovensku. Ďakujem. - František

Počas Rakúsko-uhorskej monarchie bol chov koní na Slovensku súčasťou veľmi dobre organizovaného chovu. Už v 18. storočí nachádzame záznamy o chove lipicanov na strednom a severnom Slovensku. Do Topoľčianoch boli privezené kone pôvodom z Lipice, 32 originálnych kobyliek ročník narodenia 1914 a 1915 a jeden originálny žrebec Neapolitano Gratia. Ten patrí k jednej zo šietich klasických línií lipicanských koní a v súčasnosti pôsobia v Topolčiankach kobyly z desiatich rodín, ktorých rodokmeň siaha až do vzniku žrebčína Lipice (1580).

Vo Viedni ma nadchli rakúski jazdci, ktorí na lipicanoch tancovali v rytme vlačíka. Máme jazdeckú školu aj v Topoľčiankach? Čím sa odlišuje od viedenskej a slovinskej školy? V čom je podobná? - Eva

V 1735 cisár Karol IV. založil vo Viedni Vysokú školu španielsku pre výuku jazdeckého umenia šľachtickej mládeže. Španielska preto, lebo lipican pochádza zo starošpanielskych koní. Táto škola si zachovala svoje konzervatívny štýl dodnes, je obrovskou turistickou atrakciou. V súčasnosti v nej pôsobí 110 žrebcov, ktoré sa narodili v žrebčíne Piber, avšak sú tam aj tri žrebce pôvodom z Topoľčianok. V Topolčiankach bola založená Klasická jazdecká škola s lipicanskými žrebcami roku 2003. Táto škola sa odlišuje od viedenskej tým, že okrem klasických prvkov vysokej školy žrebce zvládajú aj iné cviky ako v klasickej viedenskej škole. Snažíme sa prezentovať lipicanských žrebcov ako všestranne použiteľné kone, napríklad naše žrebce sa pravidelne aj zapriahajú, jazdia aj športovú drezúru. Pre zaujímavosť, vlani sa koňom roka v drezúrnom jazdení na Slovensku stal práve lipicanský žrebec z Topočianok. Naša škola si za pomerne krátke obdobie získala veľa priznivcov, o jej vystúpenia je neustále veľký záujem, reprezentovala Slovensko už takmer po celej Európe.

Dobrý deň, je ťažké pre dospelého človeka naučiť sa jazdiť na koni? Jestvujú u nás jazdecké školy - kurzy, do ktorých sa može prihlásiť ktokoľvek, aj keď nie je profesionál a jazdiť chce len tak, pre poptešenie? Koľko stojí takýto kurz, prípadne jazda na koni? Ďakujem. - Eliza

Naučiť sa jazdiť nie je nikdy neskoro, závisí od fyzickej zdatnosti človeka. Na Slovensku pôsobí niekoľko jazdeckých škôl, ktoré vychovávajú profesionálnych jazdcov – Šaľa, Ivánka pri Dunaji, Lučenec a na Slovensku pôsobí mnoho jazdeckých klubov, ktoré poskytujú jazdecké kurzy aj pre amatérov a začiatočníkov. Ceny sú rôzne, závisia od dĺžky kurzu, rádovo ide o desiatky až stovky eur. V Topolčiankach základný výcvik neposkytujeme, avšak umožňujeme pokročilým jazdcom jazdiť. Je to pre nás nadštandardná služba a hodina stojí 50 eur. Našou úlohou je trénovať a cvičiť kone, pripravovať ich na výkonnostné skúšky a testáciu.

Dobry den, ake kone pod kapotou oblubuje riaditel zrebcina? - Rado

Najazdím približne 50-tisíc kilometrov ročne, jazdím na škodovke.

Čo všetko sa dá u vás robiť? - ivan

Pre návštevníkov sú pravidelné vstupy počas turistickej sezóny od 1. mája do 31. októbra. V rámci vstupu je možné s odborným výkladom vidieť priestory jazdiarne a kone vo výcviku, na objednávku je možné navštíviť jediný hypologickú expozíciu na Slovensku, ktorá zachytáva celkový vývin a život žrebčína, nachádza sa tam viac ako 3000 exponátov. Turisti sa môžu povoziť na koči ťahanom lipicanmi, pre skupiny organizujeme prehliadku chovných stredísk, kde je možné vidieť kobyly so žriebätami, plemených žrebcov. Ročne organizuje žrebčín okolo 20 jazdeckých, chovateľských a športových podujatí v spolupráci so Slovenskou jazdeckou federáciou a Závodiskom Bratislava. Vstup stojí 1,5 eura. Prehliadka trvá približne 20 až 30 minút. Jazda na koči pre maximálne 5 osôb v parku v Topolčiankach trvá hodinu a stojí 50 euro.

Na svete sa vraj chová len štyri tisíc lipicanov, Koľko ich chováme na Slovensku? Aká je cena jedného koňa? Od čoho závisí? - Edo Maly

Lipican je málopočetné plemeno, patrí medzi chránené plemená. Na Slovensku registrujeme okolo 100 plemenných kobýl, celkovo asi 300 lipicanov. Cena lipicana závisí od stupňa výcviku a jeho plemennje hodnoty. Ceny sa neustále menia a začínajú sa na úrovni 2 až 3-tisíc euro a možu sa byť aj vyše 60-tisíc.

Aky je rozdiel medzi konom a konom clovekom? - PRAVDA

Aj kôň je len človek.

Je práca s koňmi náročná - DADA

Veľmi. Na fyzickú kondíciu, čas – kôň potrebuje opateru 24 hodín denne 365 dní v roku. Chovateľ musí byť aj znalec konskej duše.

Skuste charakterizovat povahy koni Hucul, Slovensky plnokrvnik, Arabsky plnokrvnik, Shagya Arag. Ktory z nich Vam vyhovuje najviac? - Rado

Huculský kôň je skromný, nenáročný, pracovitý, veľmi jednoduchý na ošetrovanie, kŕmenie a starostlivosť. Slovenský teplokrvník je koň využívaný predovšetkým v športe, parkúrovom, drezúrnom jazdení, v military, voltýž a vozatajstvo. Je viac temperamentný ako hucul, vyžaduje si vyššie nároky na ošetrovanie, tréningový proces ako aj výcvik. Arabský plnokrvník je jedno z najušľachti­lejších plemien koní, vyznačuje sa ušľachtilosťou, elegantnými chodmi. Jeho krv koluje vo všetkých teplokrvných plemenách na svete. Je veľmi temperamentný, no hipológovia píšu o ohnivom temperamente. Shagya-Arab – jeho pôvod sa datuje do polovice 19.storočia, vznikol prílevom arabskej plnokrvej krvi na miestne stredoeurópske plemená. Je o niečo mohutnejší ako plnokrvný arab, vyznačuje sa živým temperamentom a jeho využitie je najmä vo vytrvalostných pretekoch až na 160 kilometrov.

Zdravím pán riaditeľ, zaregistroval som, že v súťaži periodika Agromagazín o najlepších agromanažérov ste sa umiestnili v popredí. Myslíte si, že náš agrosektor má dostatok kvalitných manažérov a hlavne mladých agromanažérov, ktorí by vedeli zvýšiť konkurenciechopnosť odvetvia? - Peter

Som presvedčený, že aj napriek súčasnej ťažkej situácii v poľnohospodárstve je veľa mladých ambicióznych ľudí, ktorým učarila práca v poľnohospodárstve a chcú sa jej venovať. Poznám veľmi veľa takýchto ľudí, aj medzi mojimi kolegami v žrebčíne.

Ako sa má pán Ferko Hrúzik ? Dúfam, že ešte je medzi nami ! - Dedek

Pán Ferko Hrúzik sa 1. mája dožil 84 rokov. Po menších zdravotných problémoch sa cíti dobre a takmer denne je medzi nami vo výcvikovom stredisku.

Chcem chovať kone. Aké sú podmienky ku chovu koní na vzdelanie, aké povolenia musím mať ? - Jaro

Nie sú vymedzené podmienky na vzdalanie chovateľa, ale je možné študovať v rámci agropodnikania aj chov koní na stredných školách. Takisto Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre umožňuje študovať hipológiu v rámci bakalárskeho štúdia. Pre laika určite odporúčam spoluprácu so skúseným chovateľom. Čo sa týka legislatívy, po zakúpení koňa je povinnosťou majiteľa zaregistrovať koňa v centrálnej evidencii koní, ktorá je zriadená pri Národnom žrebčíne Topolčianky a zaregistrovanie farmy v centrálnej evidencii hospodárskych zvierat v Žiline. K podmienkam chovu – kôň by mal mať výbeh, pastvu a box na ustajnenie o rozlohe minimálne 10 m2. V zmysle plemenárskeho zákona môže kontrolný orgán – Štatna veterinárna správa a plemenárska inšpekcia podmienky chovu skontrolovať.

Dobrý deň,chcem sa opýtať či Poznáte Slovinské centrum "Posejstvo Ugar" neďaleko Ribnice.Ja som tam pracoval 1 rok a bolo tam super postarané o parkúrové kone,aj celý areál je prekrásny. - martin

Poznám veľa zariadení v Slovinsku, dokonca v slovinskej drezúrnej reprezentácii je slovenský teplokrvník z Topoľčianok, žiaľ, vami menované zariadenie nepoznám.

Koľko žriebät dokáže vyrobiť jeden kvalitný rodičovský pár? - sudruh

Žrebec dokáže kryť kobylu aj dvakrát denne s úspešnosťou zhruba 60%. V súčasnej dobe pre výkonné športové kone sa využíva inseminácia, kde z jedného odberu podľa kvality spermií je možné vyrobiť 15 ať 20 dávok. Sú žrebce, ktoré takýmto spôsobom dosiahli 1000 a viac potomkov. V prirodzenej plemenitbe sú plemenníci, ktorí dosiahli 100 a viac žriebät. V Topoľčiankach máme inspeminačno-reprodukčné centrum pre kone so spermobankou, v ktorej je uskladnených približne 4000 dávok najkvalitnejších žrebcov všetkých plemien. Toto zariadenie ponúka službu pre chovateľskú verejnosť – od odberu cez spracovanie a uskladnenie inseminačných dávok. Ceny inseminačných dávok sú rôzne, pohybujú sa od desiatok po niekoľko tisíc eur. U kobýl je to zložitejšie. Závisí to od plemena i zdravotného stavu a rôznych iných faktorov. U dlhovekých plemien (hucul, lipican) je plodnosť až 20 a viac žriebät za život.

Dobrý deň pán riaditeľ, dovolím si Vám položiť niekoľko otázok: „1. Ako vidíte budúcnosť chovu koní v Národnom žrebčíne Topoľčianky?, 2. Je na Slovensku priestor na skvalitnenie chovu koní a jeho prípadne rozšírenie?, 3. Ako vnímate záujem širokej verejnosti o chov koní?“ Prajem Vám aj celému kolektívu veľa síl a trpezlivosti do ďalšej práce. Osobitne pozdravujem pána Emila Kovalčíka. - Tibor S.

Od 1. 12. 2006 je v platnosti zákon o prevode majetku na iné osoby, čím sa žrebčín stal neprivatizovateľný a pod kuratelou štátu je jeho povinnosť ďalej chovať a udržiavať génové zdroje a kultúrne dedičstvo národa vo forme chovu koní pre ďalšie generácie. 2. Je potešiteľné, že početnosť koňa ako hospodárskeho zvieraťa na Slovensku stúpa, za posledné desaťročie sa takmer zdvojnásobil počet registrovaných koní na Slovensku, je ich takmer 14-tisíc, takže priestor na skvalitnenie je. Za posledné obdobie vzniklo veľmi veľa kvalitných tréningových stredísk určených pre hobby jazdcov aj pre profesionálov. Veľký priestor je aj v agroturistike. 3. Je potešiteľné, že záujem verejnosti stúpa a prispevajú k tomu aj chovateľské výstavy a rôzne podujatia, ktorých počet tiež pribúda.
Ďakujeme za otázky a Michalovi Hornému za odpovede.