Online debata s klimatológom M. Lapinom

Milan Lapin

Zmeny klímy a ďalšie civilizačné faktory najviac ohrozujú lesy vytvorené človekom. Na Slovensku sú najzraniteľnejšie rovnorodé smrekové porasty, o čom svedčí aj terajšia katastrofa vo Vysokých Tatrách. Zhoduje sa na tom väčšina klimatológov, ochranárov i lesných odborníkov. Viac ste sa mhli dozvedieť v online rozhovore s vedúcim Oddelenia meteorológie a klimatológie Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie UK Bratislava Doc. RNDr. Milanom Lapinom, CSc. vo štvrtok na pravda.sk.

Dobrý deň, často počujeme, že víchrica, ktorá sa tu vyskytla bola prejavom klimatickej zmeny. Čo si o tom myslíte? Dá sa to naozaj tvrdiť? Veď podobné javy sa u nás vyskytovali aj v minulosti. - Roman

Jednotlivé extrémy počasia nie je možné jednoznačne pripísať klimatickej zmene, pretože sa vyskytovali aj v minulosti. Klimatickej zemene však môžeme pripisovať ich častejší (hustejší) výskyt.

Myslíte si, že sa ešte niekedy dostane počasie do ,,normálu" alebo už naozaj môžme zabudnúť na štyri ročné obdobia a pripraviť sa pokojne na zimu v lete? - elloco

Na našej webovej stránke si môžete prečítať aj informácie o tom, čo je to klimatický normál. Laické posudzovanie normálnosti počasia je silne ovplyvnené bezprostrednou minulosťou a subjektívnym hodnotením. Aj ja sa vždy radšej pozriem do storočných radov pozorovaní, kým vyslovím nejaký názor o aktuálnom počasí.

je pravda ze tomu co sa stalo sa dalo zabranit aj podsadzanim novych porastov resp. pocul som ze keby neboli ochranari taki ortodoxni a nechali by sem tam niektore stromi vyrubat a nechat prirodzene rast nove tak to mohlo pomoct... - peter

Môžem s tým čiastočne súhlasiť, no takéto zásahy patria do rúk odborníkov a nie obchodníkov s drevom. Smrekové monokultúry určte do tejto oblasti nepatria, najmä ak majú skoro všetky stromy rovnaký vek.

Zdravim! Co sim myslite, aka bude situacia po vycerpani fosilnych paliv ? Ste za jadravu energetiku ? - Looser

Fosílne palivá sa vytvárali mnoho desiatok miliónov rokov. Človek sa ich snaží spotrebovať a vzniknuté CO2 emitovať do atmosféry za dve – tri storočia. Etapa využívania fosílnych palív pomaly končí a ľudstvo sa bude musieť obrátiť na iné zdroje energie a predovšetkým tvrdo zvažovať potrebu takej vysokej spotreby energie. Nádejné je využívanie vodíka ako paliva a civilné zvádnutie termojadrovej reakcie, čo sa pravdepodobne stane niekedy v polovici tohto storočia, možno aj skôr. Obnoviteľé zdroje (vietor, slnečné žiarenie, voda, geotermálne teplo, biomasa…) budú vždy iba doplnkové zdroje energie. Aj terajšie jadrové elektrárne neprodukujú žiadne skleníkové plyny a pri bezpečnej prevádzke sú ekologicky najprijateľnejším zdrojom energie.
Redakcia pravda.sk ďakuje klimatológovi Doc. RNDr. Milanovi Lapinovi CSc. za účasť na online rozhovore a všetkým čitateľom za ich otázky.