Online s vinárom Milanom Waldnerom

Aké bude víno ročníka 2012? Čo aktuálne trápi producentov vína a čo im robí radosť? Na čokoľvek o víne sa pýtajte Milana Waldnera, generálneho riaditeľa Vinárskych závodov v Topoľčiankach, dnes od 10.30, odpovie vám od 11.00.

Dobrý deň, pán Waldner, aké budú vína z tohoročnej úrody? - e-líza

Dobrý deň všetkým čitateľom. Predpokladám veľmi dobré vína z tohtoročnej úrody, najmä červené, vzhľadom na krásnu jeseň a teplé leto. Neskoré odrody, ako Cabernet sauvignon, dozrejú. Takisto aj biele vína, o ktoré sme zo začiatku mali strach, že spadnú kyselinky, sa po skončení tropických dní odbúravanie kyselín zastavilo a tiež je predpoklad, že vína budú veľmi slušnej kvality. Onedlho sa môžete presvedčiť pri ochutnávaní mladých vín.

Ktoré vína slovenského pôvodu sú kvalitnejšie - biele či červené? - Igor

Predpoklad je na biele, ale vzhľadom na globálne oteplenie sú aj červené vína slovenského pôvodu veľmi zaujímavé. Zvlášť by som vyzdvihol ružové slovenské vína, kde je veľký predpoklad presadiť sa aj v zahraničí. Na Slovensku máme skvelé vegetačné a pôdne podmienky na výrobu chutných ružových vín, o čom svedčí aj veľa úspechov na medzinárodných výstavách.

Dobry den, podla coho ma bezny spotrebitel spoznat kvalitne vino v ponuke supermarketov. Predpokladam, ze podla pritazlivej etikety to asi nebude :) - miro

Nemožem inak ako v prvom rade odporúčať slovenské vína a nepozerať ani tak na grafiku na etikete, ale čítať text. Náš zákon už dosť jasne definuje jednotlivé kategórie vín. A veľký dôraz by som kládol aj na výrobcu – toho si musíte, pochopiteľne, sám otestovať.

Ktoré víno z Topoľčianok je vašou pýchou? - Lenka

Ťažko vybrať, to ako keby ste chceli, aby matka povedala, ktoré z detí má najradšej. Najviac som hrdý na to, že vína z Topoľčianok majú minimálne štandardnú kvalitu a keď už chceme byť konkrétni, odporučil by som naše prívlastkové vína a myslím, že veľmi slušnú úroveň majú ľadové a slamové vína.

V minulosti boli na etikete vín označenia akostné, stolové, podľa toho ziostiť, aké kvalitné je víno. Teraz etikety obsahujú iba charaktweristiku suché víno, príp. polosladké, a je tam pôvod vína. nemyslíte si, že by mali etikety obsahovať viac informácií, ktoré by zorientovali kupujúceho? Ďakujem.t - Anka

Náš zákon, čo sa týka označovania vína, sa zosúladil s normami v Európskej únii, ktoré vychádzajú z francúzskych. Tu sa kladie hlavný dôraz na pôvod vína. Ale aj napriek tomu si myslím, že z etikety sa dá vyčítať, o aký druh vína ide. Ak máte záujem, môžete sa obrátiť na našu adresu info@vinotop.sk, kde vám naši pracovníci podrobne vysvetlia označovanie vín.

ktoré víno je Vaše nazamilovanejšie? - Libor

Ja osobne veľmi fandím veltlínu zelenému a dávam mu v našich podmienkach veľkú budúcnosť. Myslím, že veľkú inšpiráciu máme v rakúskych vinároch.

Ste spokojní so súčasnou spotrebnou daňou na alkohol? - erika

Áno, zatiaľ je našťastie na víno, okrem šumivého, nulová. Žiadna vinárska krajina nemá spotrebnú daň z vína, nakoľko pri veľkom počte výrobcov správa a výber dane by nákladmi prevýšili výnos dane a mohlo by sa stať i to, že veľký rozdiel v cene zapríčinený zdanením medzi registrovanými a neregistrovanými výrobcami by prinášal veľké príležitosti pre falšovateľov vína.

Pán Waldner, nehrozí pri víne nejaké podobné nebezpečenstvo s pančoaním ako pri tvrdom alkohole v Česku? Spomínam si na aféru spred niekoľkých rokov, keď v Rakúsku pridávali do vín nemrznúcu zmes. - Alojz

Nepoznám na Slovensku vinára, ktorý by vedome pridával do vína škodlivé látky. Výrobcovia vína sú obyčajní ľudia, ktorí víno robia aj srdcom, nielen kalkulačkou. Vylúčiť sa však nedá nič, aj keď pri súčasných kontrolných systémoch, ktoré sú na Slovensku, je na to mizivý predpoklad, najmä u vín slovenského pôvodu. Znova platí, nakupujme na Slovensku slovenské potraviny, teda aj vína. Pre ilustráciu, kde je spotreba vína na osobu neporovnateľne vyššia ako u nás, sa vypije 95 percent vína domáceho pôvodu.

Pán Waldner, máte dosť hrozna na výrobu vína? Vinice sa v posledných rokoch dosť klčovali. Nemusíte dovážať suroviny? - Leopold

My sme na rozdiel od niektorých pestovateľov a výrobcov vína vinice neklčovali, ale vysádzali. V súčasnosti nakúpime a dopestujeme si cca 7 miliónov kilogramov hrozna v pomere 55 percent zo svojich viníc a zvyšok nakupujeme od slovenských pestovateľov, z ktorými máme uzatvorené dlhodobé zmluvy.

Aké sú chute slovákov? Maju radsej biele alebo cervené? Suché alebo sladké? - rado

V súčasnosti je pomer bielych k červeným vínam cca 60:40 percent, súvisí to aj so stravovacími návykmi, ktoré začínajú preferovať ľahšie jedlá, cestoviny, ryby, zeleninu, ku ktorým sa viac hodí biele víno. Všetci vinári by najradšej robili suché vína, ale v súčasnosti rastie záujem spotrebiteľov o sladké a polosladké vína.

Obchodné reťazce majú plné police vín z Južnej Afriky, Chile, Španielska a pod., ktoré sú niekedy dosť lacné. Oplatí sa ich kupovať? - Iveta

Väčšinu z týchto lacných vín by som piť nechcel, ani vám ich neodporúčam. Pre objektivitu však musím priznať, že aj medzi nimi sa niekedy objaví veľmi slušné víno.

Chateau Topolcianky sú osvedcena znacka. Odkedy sa u vas vyraba vino? - Lujza

História výroby vína v Topoľčiankach siaha do začiatkov 18. storočia. Skutočný rozmach nastal za prvej Československej republiky, keď vinice boli súčasťou štátneho podniku, ktorý bol vytvorený z dôvodu, že Topolčianky boli letným sídlom prezidenta Masaryka. Výhradné zastúpenie na toto víno mala akciová spoločnosť Spolek pražských hostinských. V archíve máme aj zaujímavý list, v ktorom oznamujú z Topolčianok hotelu Pupp Karlovy Vary, že im nemôžu dodať víno, lebo je vypredané. Po druhej svetovej vojne boli pivnice v Topolčiankach súčasťou celoštátneho vinárskeho podniku, ale víno sa v Topolčiankach nefinalizovalo, ako sudové sa presúvalo do závodu v Nitre. Značka Château Topoľčianky vznikla roku 1933. V roku 1993 si prenajala pivnice v Topolčiankach naša spoločnosť a od roku 1996 sme obnovili plnenie vína v Topolčiankach pod starou značkou Château Topoľčianky. Na počesť roku, kedy bola založená značka Château Topoľčianky vyrábame šumivé víno klasickou francúzskou metódou fermentovania vo fľaši s názvom Château Topoľčianky 1933. Firma sa neustále rozvíja, organizujeme i riadené degustácie vín a toto by sme chceli rozšíriť o kulinárske zážitky spojením správnej kombinácie jedla a vína.

POradite mi ako zacinajucemu vinarovi, co mam robit, aby som sa vyvaroval mysine vo vine? Dakujem. - Nimrod

V prvom rade si treba dorobiť zdravé hrozno a dbať na to, že hygieny je pri spracovaní a dorábaní vína vždy málo. Čistota celého technologického zariadenia je základom. Je to vážna choroba, ktorá vám prejde aj do destilátu. V prípade, že máte s ňou dlhodobejší problém, skúste zmeniť nádoby a urobiť dôslednú dezinfekciu všetkých priestorov.

Neuvažujete vo Topoľčiankach, že zaradite do vyrobneho propgramu aj kvalitne dezertne ovocne vína? Rača ponúka napr. kvalitne dezertne vina z ribezli. - Jozef K.

Hovorí sa, že nikdy nehovor nikdy, ale zatiaľ je náš program postavený na slovenskom hroznovom víne.

Pán Waldner, súhlasíte s tvrdením, že vo víne je pravda? - Lubezna Marina

Jednoznačne.

Môžu slovenské vína konkurovať kbalitným zahraničným značkám? - Rival

Myslím si, že kvalitou áno, horšie je to s marketingom a poznaním slovenského vína v zahraničí. Nesmieme zabudnúť ani na to, že víno je vo vinárskych krajinách lokálna záležitosť, ako som už spomenul, v týchto krajinách ľudia pijú najmä domáce vína. Verím, že aj u nás nastane posun v prospech domácich vín. Chápaem i to, že po roku 1989 si každý potreboval ochutnať zahraničné vína, ale myslím si, že víno patrí ku koloritu krajiny a neviem si predstaviť vidiecku turistiku s talianskymi či španielskymi vínami.

Dobry den, aky profit ma z vasej firmy obec Topolcianky.. ? - juro

To je skôr otázka pre obec Topolčianky, ale hanbu jej určite nerobíme. Zamestnávame väščinou obyvateľov Topolčianok a priľahlých dedín a myslím, si, že aj veľmi dobre spolupracujeme s vedením obce.

Minimalne posldne dva roky je popularne ružové víno. Vyrába sa zo špecialnych sort? Alebo je to iba nejako zvlaštne technologicky upravené červené víno? - Kovár

Je to víno vyrábané z modrých odrôd hrozna. Farebnosť červených vín vzniká vylúhovaním šupiek v kvasnom procese. Pri výrobe ružového vína sa tento proces veľmi skracuje, takže nenastane intenzívne sfarbenie vína, ale víno sa stiahne zo šupiek po nadobudnutí ružovej farby. Je na vinárovi, akú intenzitu a odtieň tohto ružového vína chce dosiahnuť.

Pán riaditeľ, čo je to za víno, ktoré predávate, napr. vo Vinotéke v Leviciach, 1L za 1,20 E? To sa predsa nedá za tú cenu vyrobiť! Som malý vinohradník z Kusej hory pri Leviciach. - Marko Ivanický

Ja si myslím, že sudové víno sa za 1,20 eura vyrobiť dá. Neviem, ktorú vinotéku myslíte, nakoľko my ju neprevádzkujeme a majiteľ chodí kupovať víno k nám, ale znova tvrdím, že sudové víno slušnej kvality na bežnú konzumáciu sa dá vyrobiť v tejto cene, je to len otázka zapojenosti a počtu krov vo vinohrade a tým aj úrodnosti viniča.

Pán Waldner, nezdá sa Vám, že ak budú samotní vinári hovoriť o lacných vínach z dovozu, nahrávajú tým niekomu, kto sa dlhodobo snaží zdaniť víno inou ako nulovou daňou a že ak to presadí na základe takýchto argumentov, doplatia na to predovšetkým samotní slovenskí vinári. Pán Waldner, ani Vy, ani ja a mnohí iní si nikdy nekúpia lacné víno z dovozu. Obaja dobre vieme, kto má taký záujem zdaniť víno inak ako nulovou sadzbou dane a že mu ani tak nejde potlačenie dovozu lacných vín ako o potlačenie slovenského vinohradníctva ako údajne konkurečne zvýhodneného odvetvia. - Vincúr

Je nám jasné, kto má ten záujem a odkiaľ vietor fúka a verte, že či Zväz výrobcov hrozna a vína alebo aj naša spoločnosť sme robili všetko, čo bolo v našich silách, aby sne vysvetlili kompetentným, že spotrebná daň z vína by veľmi poškodila slovenské vinárstvo a vinohradníctvo. Veríme, že nechceme byť jedinými z európskych vinárskych krajín, ktoré zaťažia víno spotrebnou daňou. Veľmi si vážime slová premiéra na otvorení salónu vín, kde vylúčil zavedenie spotrebnej dane.