Online s vinárom Milanom Pavelkom

Milan Pavelka, Pezinok, víno
Autor: Ľuboš Pilc, Pravda

Aké bude víno ročníka 2013? Čo aktuálne trápi producentov vína a čo im robí radosť? Na čokoľvek o víne ste sa pýtali pezinského vinára Milana Pavelku z firmy VPS – Vinohradníctvo Pavelka a syn, s.r.o., odpovedal 8. novembra 2013.

Sledujete "vinársky" sériál Búrlivé víno? Ak áno, aký máte na daný sérial názor? - Brunhilda Dolinská

Nemám veľa času sledovať to pravidelne, ale občas sa mi niečo dostane do uší. Je to dobrá propagácia vína, trochu približuje aj život vinohradníkov, hoci len tak povrchne, ale žijeme podobným životom.

Pekny den. Ako vidite rocnik 2013 ? - Bubo

V prvom rade musí byť hrozno v pivnici a už ho aj máme. Biele vína sa ukazujú, že budú veľmi svieže. Možno sa budú zdať ľuďom trochu kyslejšie, lebo sme mali za sebou roky 2011 a 2012, kde boli vysoké alkoholy. Z bielych vín by mohol byť rok 2013 nadpriemerný ročník, ale v červených sa ťažko vyjadrovať. Vína sú ešte len v rozpracovanom stave, ale nejaký veľký ročník to nebude, skôr iba priemer. Nechcem tým povedať, že vína budú zlé. Kedysi Fedor Malík povedal, že na Slovensku sa nedá vyrobiť dobré červené víno a dnes má vlastnú firmu a v jej produkcii je až 80% červených vín. Určite sa budú dať piť a sú porovnateľné s vínami, ktoré sú bežne v obchodoch a pochádzajú z krajín západnej Európy. Treba podotknúť, že bol to veľmi ťažký vinohradnícky rok. Prelínali sa obdobia vysokého tlaku, chorôb múčnatky a perenospóry a nakoniec jeseň klasická, malokarpatská, so slnečným suchým počasím, prišla dosť neskoro.

Co vravite na novsie slovenske odrody Dunaj, Vah, Nitra? Pestujete ich aj vy? Je aj u nas snaha o pestovanie novych odrod vinica, odolnejsich voci chorobam a vyrobu vin z nich? Napriklad Cabernet Cortis, Rondo alebo Solaris... - Juraj

Sú to dve základné otázky. V prvom rade, ak hovoríme o krížencoch a v druhom rade sú to hybridy. Z tých novošľachtení, ktoré boli vyšľachtené v 20. storočí, my sme v podstate uviedli na trh Pálavu, Neroner a Alibernet – ešte v 90-tych rokoch a sú to veľmi vďačné odrody, pestujeme aj odrodu Dunaj. Ešte je ale veľmi krátky čas na to, aby sme povedali, že to je to najlepšie, lebo počasie je vrtkavé, 20 rokov sa im môže dariť a potom príde iná klíma – veľa rokov musí prejsť, aby sme mohli povedať, že to je odrda vhodná na pestovanie – ako napríklad rizlingy, veltlín zelený, ktoré sa pestujú stáročia. Napriklad odroda Muller Thurgau mala obrovský boom po druhej svetovej vojne, dnes ju mnohí doslova ignorujú, čo je aj trochu na škodu. Čo sa týka druhej časti, to sú hybridy, teda krížence európskeho a iných druhov viniča – amerických alebo ázijských. Určute majú veľkú perspektívu najmä stolové odrody, čo sa dnes už bežne realizuje, v muštových odrodách je to veľmi malé napredovanie, skôr sa využívajú na výrobu muštov ako vína. Navyše, v Európe je zákaz rozširovania hybridných vinohradov.

Na Slovensku je vela nevyuzitych polnohospodarskych zemkov, je snaha o zvacsenie vymery vinic alebo sa s tym neda nic robit? Ake su najcastejsie problemy, je to len nedostatok kapitalu na kupu? - Juraj

Nie je to o nedostatku kapitálu na kúpu, ale sú to najmä nevysporiadané vlastnícke vzťahy, veľa pôdy je nemá vlastníka, alebo ľudia skôr o nich uvažujú ako o stavebnýcjh pozemkoch a že za ne dokážu získať obrovské peniaze. Štát nerieši, čo s neobrábanou poľnohospodárskou pôdou, hoci je na to zákon. Ide o celý súbor – na jednej strane treba vyrobiť hrozno a vedieť ho predať, ale my sme celý ochod dali obchodnýc sieťam a tie si robia, čo chcú. Nikde inde neexistuje, že v obchodoch je len 20 percent domácej produkcie, ale naopak, 80 percent vín v obchodoch je z domácej produkcie.

Dobrý deň. Ktorých vinárov či vinárstva si v rámci našej krajiny vážite najviac, prípadne ich považujete za konkurenciu? - Jozef

To je otázka trochu pod pás, ale v celom svete sú vážení tí vinári, ktorí majú vlastné vinohrady. Musím spomenúť Karpatskú perlu, Elesco, Jozef Mikuš z Vinárstva Doľany, Ostrožovič. Ostatní hrozno kupujú a nikde v Európe to tak neexistuje, aby sa vozilo hrozno z oblasti do oblasti a u nás je to móda.

Máte nejaké obľúbené zahraničné víno? - Jozef

Ja nemám problém so žiadnym vínom, ktoré je dobré. Veľmi sa teším a pozitívne ma prekvapujú rakúske vína a Nová svet – je tam stále čo objavovať. Sú to vína, ktoré väčšinou nesklamú – Čile, Argentína, Austrália a Nový Zélend. Na druhej strane väčšinou mňa osobne sklamú francúzske vína. Vysoká cena, veľké očakávania, ale mi nechutia.

Po tolkych oceneni ako tento rok uz by mohli slovenske vina prerazit aj do sveta, kedy to bude? - Peter

Nikdy! Pretože Slovensko ako také má výmeru viníc 0,01 percenta zo svetovej produkcie. Ale – slovenské vína môžu obohatiť európsku vinotéku, najmä bielymi a ružovými vínami, pretože ich kvalita je minimálne na úrovni západnej Európy a veľakrát aj lepšia. Naše vína majú totiž veľmi dobrú primárnu aromatiku, sú ovocné, suché sú suché, to znamená, že nepotrebujeme špeciálne upravovať cukornatosť a kyseliny na to, aby boli v kategórii suchých vín. Čiže do 7 gramov kyselín sa tie vína dajú konzumovať aj so 4 gramami cukru. Nie ako v niektorých krajinách, kde je povolené aj o dva gramy cukru viac ako kyselín – 10 gramov cukru na 8,5 gramov kyselín a víno je ešte stále suché. V Európe je veký problém, aby vôbec vedeli, kde je Slovensko a nie to, že sa tu pestuje aj víno, ale to je skôr vecou politiky.

Pekny den prajem Chcem sa opytat, ci chystate prezentaciu svojich vin na niektorej z "ochutnávok" kedze tohto roku "Vinna muska" nebude. Dakujem - Marek

Samozrejme, sme na rôznych prezentáciách, ale najbližšie to bude Deň otvorených pivníc budúci piatok a sobotu. Za dva týždne sme predali predali 7000 lístkov, teda je vypredané. Určite budú aj ďalšie prezentácie, kde sa dá ochutnať naše víno.

Dobrý deň. Rada by som sa Vás opýtala, ktorá z Vašich odrôd Vám je k srdcu najbližšia, ktoré vínko Vám najviac chutí a ktoré najviac vonia. Ďakujem - Silvia

Nemám až tak vyhranenú chuť na odrodu, Mám rád vína, ktoré sú dobré. Víno pijem podľa nálady, niekedy, biele, niekedy čevené alebo ružové. Z tých klasických odrôd je to Rulandské biele a Rizling vlašský, úžasnú aromatiku má Pálava. Najviac vonia Irsai a Moravský muškát. Ale viete, sto ľudí – sto chutí.

Dobry den, prave som si objednal Vase Chardonnay 2008 hroznovy vyber barique 2008. Mal som ho na skusku a bolo fantasticke. Tak som si hned objednal 6 ks. Chcel som len tolko, ze mi perfektne sadlo podla mojej chuti. Dakujem a drzim palce. - Julo

Ďakujeme veľmi pekne za dôveru. Na Slovensku sa vemi ťažko predávajú bariqueové vína, najmä biele, ale pokiaľ to ľudia ochutnajú, ako toto Chardonnay alebo Paves biely, dávajú to na popredné miesta pri hodnotení. Prajem veľmi veľa pekných zážitkov pri ochutnávaní tohto vínka.

Dobrý deň, ktoré vína sú pre Slovensko typickejšie - biele či červené? ktoré sú kvalitnejšie? S ktorými môžeme viac konkurovať zahraničiu? - e-Líza

Samozrejme, sú to biele vína, ktoré majú oveľa väčšiu tradíciu pestovania. Výnimku tvorí tereziánska frankovka. Aj kvalitatívne sú na tom lepšie biele a ružové vína, ale trebárs v Malokarpatskej oblasti nepotrebuje ani špeciálne ročníky, aby dozreli aj modré odrody na výrobu červených vín, je to spojené s klasickou malokarpatskou jeseňou, teda so suchým a slnečným počasím. Z klasických odrôd je to Rizling vlašský, Rizling rýnsky, Pinot blanc, Veltlínske zelené a Muller Thurgau, z červených Frankovka a jeden nemecký novinár nazval Alibernet, že je to slovenské Sangiovese. Nezabúdajme na novošľachtenia, ktoré by mohli byť pre nás typické – Nitra, Hron, Váh, Dunaj.

Majú mladí ľudia záujem o vinárstvo? Dopočul som sa, že v oblasti Malých Karpát, je mnoho neobrobených viníc, ktoré starší ľudia predávajú výrazne pod cenou, keďže už nie sú schopní ťažkej fyzickej práce vo vinohrade? Stretli ste sa s podobným trendom? - Robert

Stretol som sa skôr s opačným trendom, lebo našu firmu máme 20 kilometrov od Bratislavy a ľudia nevedia, čo pýtať za meter štvorcový a viníc je možno až 30–50 percent, podľa lokality, neobrobených. Ale pribúda mnoho mladých vinárov, ktorí obrábajú aj vinice.

Co sucasnych slovenskych vinarov najviac trapi? - Juraj

Okrem bežných výrobných problémov a takisto aj existenčných nás, samozrejme, trápi aj to, že nemáme rovnaké dotácie z Európskej únie ako konkurencia, že v obchodných sietiach je až 80 percnet zahraničných vín. Trápi nás aj to, že vinohradníctvo neptrí k prioritám poľnohospodárstva, ako v iných kultúrnych krajinách, kde má vinohradníctvo zvláštne postavenie.

Ktoré z mladých vín by ste odporučili pri najbližších ochutnávkach? - Igor

V prvom rade hotové vína budú najskôr Muller, Irsai a nejaké to ružové. Vyskúšajte, Muller je veľmi zaujímavý, pokiaľ je to mladé víno.

Podla coho sa odhaduje trvanlivost vina, pri kupe vina su vzdy doporucovane roky skladovanie a jeho vrchol, niektore maju 3, niektore 5 niektore 15 rokov, myslim hlavne na cervene vina - Peter

U bielych vín, je to jednoduché, mali by sa vypiť do dvoch, troch rokov, lebo sú vyrábané veľmi reduktívne. U červených vín rozhoduje veľa faktorov, ale tie, ktoré ovplyvňujú kvalitu sú technológia výroby a triesloviny, a ak je červené „dobré“ a chutí po dvoch, troch rokoch, je veľká pravdepodobnosť, že vydrží dlhšie. A, samozrejme, dôležité je jeho dobré uskladnenie.