Online s prezidentským kandidátom Pavlom Hrušovským

Pavol Hrušovský
Autor: SITA

Pavol Hrušovský je poslancom parlamentu a bývalým predsedom KDH. Dvakrát (2002–2006, 2011–2012) bol predsedom Národnej rady SR. Jeho kandidatúru podporuje KDH, Most-Híd aj SDKÚ.

„Chcem ponúknuť občanom svoje 23-ročné skúsenosti z pôsobenia v politike, kde som sa snažil usilovať a dbať o to, aby ústava a zákony platili pre všetkých,“ povedal.

Pavlol Hrušovský odpovedal na vaše otázky vo štvrtok 20. februára.

Dobrý deň prajem! Prosím vyjadrite sa k otázke ťažby uránu v Košiciach a na Slovensku. V prípade vášho zvolenia za prezidenta, budete uránový prezident (t.j. za určitých podmienok ochotný súhlasiť s ťažbou a spracovaním uránu na Slovensku) alebo sa zasadíte za moratórium ťažby a spracovania uránu v Košiciach a na Slovensku? A v širšom kontexte, aký je váš postoj k ďalším slovenským lokalitám ohrozeným banskou činnosťou (napr. k povrchovej ťažbe zlata v Kremnici a v Detve)? Prosím o nevyhýbavé odpovede! - Martin

Vždy som rešpektoval a budem rešpektovať želanie obyvateľov bývajúcich v lokalitách s pravdepodobnou možnosťou výskytu a neskôr aj možnej ťažby uránu na SR. Tak som zareagoval aj na petíciu občanov v Jahodnej pri Košiciach a požiadal som ministra životného prostredia, aby s okamžitou platnosťou pozastavil aj práce na geologickom prieskume, ktorý, ak by nebol zámer neskôr začať ťažiť aj urán, by bol zbytočný. Nie som zástancom otvárania nových ložísk ťažby uránu na SR.

Zdravím Vás p. Hrušovský? Možno trochu netypická otázočka... Aké máte záľuby vo voľnom čase? Máte už vnukov? Ako najradšej relaxujete? DRŽÍME PALCE z Čadce!!! - Milka

Ďakujem za prejavenú sympatiu. Pokiaľ mám voľný čas, rád športujem, osobitne sa dokážem zrelaxovať pri dlhých behoch a v tomto čase je mojím najväčším relaxom čítanie rozprávok s mojím 3,5-ročným vnukom, hranie sa s bábikami s ročnou vnučkou. Samozrejme, najväčším relaxom je pre mňa prítomnosť v rodine.

Milý pán Hrušovský držíme Vám palce v nadchádzajúcich voľbách. Čo si myslíte o „istotách“, ktoré si vzal za rétoriku pán Fico? Veď dnes tu nemajú ani zamestnaní ľudia istoty, lebo aj vo verejnej či štátnej správe je to čistý marazmus. Druhá moja otázka je čo si myslíte o ,,reforme“ ESO? - Janko M.

Istoty som od začiatku považoval za nezodpovedný marketingový trik, ktorému ľudia pred 2 rokmi uverili a pod ktorým si predstavovali – a to nehovorím ja, ale to hovoria oni – viac blahobytu bez roboty, alebo niektorí aj s robotou, čoho sa však nedočkali. Nie som ten typ politika, ktorý sľubuje a tieto sľuby neplní. Považujem to za nezodpovedný hazard s občanmi SR.

Rovnako sa obávam aj pripravovanej reformy ESO a chcem veriť tomu, že to nie je len projekt na personálne vyčistenie verejnej a štátnej správy a nominovanie straníckych nominantov jednej strany na celú úroveň štátnej správy na SR.

Srdečne Vás pozdravujem z Kysúc konkrétne zo Zborova nad Bystricou. Pred časom Ste navštívili našu obec a ďakujeme, že Ste prispeli na rekonštrukciu strechy kostola. Keďže vieme, že Ste veriaci človek, zaujíma ma Váš postoj ku kolónke v prihláške na VŠ, kde slovo matka/otec nahradilo slovo rodič. Veľa šťastiaáá Vám prajem i s rodinou. :o) - MarTin

Ďakujem za oživenie pamäti, na stretnutie s občanmi vašej obce, rád sa stretávam s ľuďmi a pokiaľ to možnosti dovoľujú, snažím sa aj v konkrétnych situáciach pomáhať. Nevidím najmenší dôvod na zmenu kolónky v prihláškach na vysoké školy tak, aby sa uvádzal iba pod poradovým číslom jeden z rodičov. Som za zachovanie doterajšieho spôsobu, ktorý je matka a otec.

1. Ako prezident by ste súhlasili s udelením azylu na Slovensku pre Snowdena? Ak áno, prečo? Ak nie, prečo? 2. Ako prezident, ktorý zákon o občianstve by ste podpísali resp. nepodpísali a prečo? Zákon, ktorý sa snažil pretlačiť HID v minulej koalícii, ktorý by umožnil získať občianstvo štátu, v ktorom by občania Slovenska ani nežili? Alebo zákon, ktorý by povoľoval dvojité občianstvo len tým občanom Slovenska, ktorí trvale žijú mimo nášho územia a majú tam trvalý pobyt aj väzby na daný štát? 3. Situácia na Ukrajine začína byť kritická. Je za to zodpovedná vládna moc, či opozícia, alebo obidve strany a v akej miere? A aká miera zodpovednosti leží na EÚ? Zvládla vôbec EÚ to obdobie pred nepokojmi, resp. svojim zasahovaním mohla spôsobiť eskaláciu napätia? Nakoľko to podľa vášho názoru zasiahne Slovensko? Sme závislí na trase energií a surovín cez UA. - Peter S.

1. Najskôr by on musel požiadať, uviesť dôvody, SR zvážiť, či azyl udelí, alebo nie. Ak niekto požiada o azyl z dôvodu prenasledovania, ohrozovania jeho ľudských práv a dokonca obavy o jeho život, je našou povinnosťou takýchto ľudí chrániť a využiť na to všetky domáce aj medzinárodné právne inštitúty, aby tak SR urobila.

2. Uprednostňujem udeľovanie štátneho občianstva u tých občanov, ktorí ho nezískali prirodzeným spôsobom, len za predpokladu splnenia istých medzinárodných štandardov, ktoré nadobúdanie a stratu občianstva upravujú. Za jednu z takýchto požiadaviek považujem pobyt na území toho štátu, o ktorého udelenie občianstva žiadam.

3. Vždy som odmietal a budem odmietať riešiť akékoľvek spoločensko-politické problémy násilím. To, čo sa odohráva dnes na Ukrajine, je tragédia a treba okamžite zabrániť ďalšiemu krviprelivaniu a obetiam na ľudských životoch. Toto nie je cesta, ktorá by bola demokratická a zodpovedná. Svoj podiel viny nesú v prvom rade tí, ktorí odmietajú vypočuť želania občanov Ukrajiny. Pre SR je Ukrajina najbližším, ale aj najväčším východným susedom, kde SR má aj svoje hospodárske záujmy, a preto je našou povinnosťou urobiť všetko pre to, aby sa situácia na Ukrajine upokojila.

Myslím si, že ako prezident viete len Vy vniesť do spoločnosti pokoj a vzájomné porozumenie, ktoré naša spoločnosť tak veľmi potrebuje. Nemáte pocit, že sme sa vrátili do dôb mečiarizmu? Máme tu aroganciu moci v štátnej správe, nedôveru v súdnictvo na čele s Harabinom. - Maťo

Súhlasím s vašim konštatovaním a treba sa situáciou v štáte zaoberať z hľadiska zodpovednosti všetkých, ktorým ľudia svoju dôveru v posledných parlamentných voľbách dali. Som politik, ktorý nemá rád experimenty, a preto by som považoval aj ovládnutie najvyšších ústavných orgánov jednou politickou stranou za nežiaduci experiment v systéme moci založenej na zastupiteľskej demokracii. Osobitne ma trápi stav v slovenskom súdnictve, chápem ľudí, ktorí už pomaly prestávajú nieže dôverovať, ale doslova neveriť, že sa môžu svojho práva domôcť na nezávislých súdoch. Treba začať deharabinizovať slovenskú justíciu, nehádzať však zo všetkých sudcov kolektívnu vinu, čestných si vážiť, nezodpovedných kritizovať a zlých zbaviť taláru. Len tadiaľto vedie cesta k náprave a dôvere občanov v súdnu moc.

Dobrý deň, pán Hrušovský! V prvom rade Vám prajem všetko dobré.Som rada že kandidujete, aj som rozhodnutá, že Vás budem voliť,ale čo mi prekáža a od Vás ťažko počúva Vaše útočenie na ostatných kandidátov. U Vás mi to nijako nesedí, lebo ste inteligentný človek a nemáte potrebu sa uchylovať k takým praktikám. Tým veľmi veľa ľudí odrádzate od toho, aby Vás volili. Dosť sa napočúvame čo sa deje v parlamente a ľudia sú sklamaní. Vždy podľša mňa je slušnosť na prvom mieste.Ďakujem za odpoveď a prajem príjemný zvyšok dňa. - Viera

Rovnako aj ja prajem príjemný deň. Snažím sa byť politikom, ktorý vo svojej politickej práci nepoužíva útočenie a nenávisť na iných, len preto, že s mojím názorom nesúhlasia. Snažím sa viacej vnášať do politiky rozvahu a pokiaľ je to len trošku možné, aj ľudí a politikov spájať. Ak niekedy vyslovím tvrdšie slová na adresu ktoréhokoľvek z politikov, je to len jeden zo spôsobov, ako upozorniť na to, že takto polarizovaná politika nemôže ľuďom problémy pomáhať riešiť, ale naopak, ešte ich problémy zhoršovať. O toto sa budem usilovať aj ďalej ospravedlňujem sa ak, ste moje vyjadrenia chápali ako útok na kohokoľvek.

Dobrý deň, p. Hrušovský. V relácii o 5 minút 12 v debate pravicových lídrov prudko zaútočil Richard Sulík na KDH. Prečo nevystupujete razantnejšie voči liberálom? - Majka St.

Rešpektujem každého názor. Ak ma niečo rozčúli najviac, to je klamstvo, ktoré iní na adresu kohokoľvek a aj mňa vysloví. V spomínanej relácii sa Richard Sulík k takémuto klamstvu uchýlil. Politicky ho chápem, ale ľudsky mu nerozumiem.

Pan Hrusovsky, osoby uvedene v spise Gorila sa snazia jeho pravost spochybnovat... Jeho pravost vsak potvrdila byvala premierka Radicova, ako spis, ktory je oficialne v pracovnom archive vlady, kam bol doruceny od SIS pracovnym uradnym postupom. Dalej hovorca SIS par dni po jeho zverejneni informoval verejnost, ze spis je stale tajny a obcania sa s nim nesmu zoznamovat ani ho dalej sirit, pretoze sa mozu dopustat trestneho cinu...! A dalej hovorca Krajskeho sudu v Bratislave verejne potvrdil, ze na odpocuvania v tomto spise udelil sud riadne povolenie...! Aj vy spochybnujete premierku Radicovu, archiv vlady, SIS ci Krajsky sud..., ze su nehodnoverni...?! - Ivan

Od prvého okamihu zverejnenia spomínaného spisu som trval na tom, aby orgány činné v trestnom konaní urobili všetko pre objasnenie a potrestanie všetkých tých, ktorí sa uvedených skutkov spomínaných v spise mohli dopustiť. Je mi ľúto, že dodnes sa verejnosť nedokázala dozvedieť pravdu, či podozrenia spomínané v spise sú len podozreniami alebo sa skutok aj stal. Trvám na vyšetrení tohto spisu a v maximálnej miere, pokiaľ tomu nebráni možné ohrozenie úniku utajovaných informácií, boli občanom SR ponúknuté a dostupné závery.

Dobrý deň p. Hrušovský. Prepáčte osobne Vás nebudem voliť, ale mám otázku: Nemyslíte si že ste už stará tvár v politike? - Sveťo

Vek nerozhoduje, ale skúsenosť áno. A tú považujem aj v prípade mojej osoby pri vykonávaní akýchkoľvek verejných funkcií, ale aj iných povolaní za veľkú výhodu.

Dobrý deň. Ako vnímate sociálnu politiku SMERU? Vláda nerieši problémy ľudí, ako by Ste riešili Vy sociálnu politiku z pozície prezidenta? Veľa šťastia! - Miroslav

Využil by som prezidentské právomoci a hľadal by som pri otvorenom politickom dialógu s vládou a parlamentom riešenia všetkých problémov, ktoré dnes na SR sú. Za posledné týždne som stretol tisícky ľudí, ktorí veľmi úprimne, často s veľkou bolesťou, vyjadrovali svoju sociálnu situáciu a na tvárach mnohých videl veľkú obavu, dokonca až strach. Toto treba zmeniť. Nie sľubmi, ale reálnymi riešeniami. Nezamestnanosť, staroba, choroba, strata sebadôvery a vytrácanie sa ľudskosti medzi nami sú tým, čo vyvoláva na tvárach ľudí smútok. Treba priniesť nové pracovné príležitosti, nesťažovať podnikateľom a živnostníkom podmienky podnikania, nezaťažovať ich novými odvodmi a daňami, veľkou byrokraciou, začať si viacej všímať sociálne odkázaných, hendikepovaných a všetkých, ktorých sa nemá kto zastať. Mladým ľuďom treba rovnako dať nádej, že SR je miestom, kde môžu nájsť svoje uplatnenie, realizovať svoje celoživotné plány a sny, tak, aby sa nemuseli zamýšľať nad tým, že idem tam, kde mi bude lepšie. Mojou ambíciou je zmeniť tento stav, vniesť do spoločnosti pocit spolupatričnosti a viacej radosti medzi nás.

Dobry den, kedy naposledy ste boli na sv. spoved? Dakujem, Martin - Martin

Chodím vždy a nie je rozhodujúci počet, ani čas. Vtedy, keď to považujem aj z hľadiska môjho kresťanského života za obnovenie ducha viery za dôležité. Je to viackrát v roku.

Veľmi sa mi páči, že vystupujete pokojne a všetko čo vravíte, vravíte s rozvahou a kultivovaným spôsobom. Keby Ste mali Arabelin prsteň a mali tri želania pre Slovensko, čo by Ste si priali ;)Pekný zvyšok týždňa. - Martin

Viac pokoja do spoločnosti, rozvahu a spolupatričnosť. Samozrejme, že nikto nemá čarovný prútik, ale je mojím snom, aby som na tvárach všetkých ľudí videl spokojnosť a nádej.

Zdravíme. Vieme, že prezident nemá veľké právomoci. Dôležité je, aby bol prezident slušný, spravodlivý, solidárny, zastával sa slabších a podporoval návrat ľudskosti na pracoviská do medziľudských vzťahov. Kde vidíte Vy príčinu, že sa vytráca zo vzťahov čestnosť a morálka? Máte čo ponúknuť Slovensku tak sa držte! - Mattias

Ďakujem budem sa držať. Súhlasím s Vaším konštatovaním, že z našich vzťahov sa vytratila ľudskosť a k niektorým prirodzeným vzťahom sme si zvykli pristupovať ľahostajnejšie, ako je to pre nás dobré. Tu vidím veľkú príležitosť pre prezidenta, ktorý by mal byť tvárou krajiny a ponúkať riešenia, ktoré viac ľudí spájajú, ako rozdeľujú. Žijeme v období veľkých revolučných zmien poznačených fenoménom digitálnych technológií, ktoré podľa mňa viacej, ako je žiaduce, vstupujú aj do našich medziľudských vzťahov. Zvykli sme si nahrádza osobný kontakt mailami, facebookmi, a to nás trošku zbavuje príležitostí osobne sa stretnúť, o problémoch hovoriť, vytvárať nové priateľstvá, a tak normálne a ľudsky si viacej a častejšie podať ruku, ako len kliknúť na klávesnicu.

dobry den p hrusovsky chcel by som sa spytat na Vas nazor ohladom trestu smrti , co na to hovorite vy ako konzervativec , nebolo by jeho zavedednie na mieste ? vid priklad nebezpecny pedofilny vrah z polska je na slobode - peter

Ako konzervatívny politik nie som zástancom absolútneho udeľovania trestu a takýmto je trest smrti. Sme ľudia, ktorí sa môžu aj zmýliť, ale tento trest nie je už možné zmeniť. Na druhej strane som za prísne a spravodlivé potrestanie každého, ktorý sa dopustí porušenia práva, zneužije svoje postavenie a nadradí svoj osobný záujem nad záujem iných.

Dobrý deň prajem,ja by som Vás chcela veľmi pekne poprosiť o podpisovú kartu aj z podpisom a venovaním lenže adresu na verejnosť nechcem dávať tak máte nejaký kontakt kam by som napísala svoju adresu?Vopred Vám veľmi pekne ĎAKUJEM.Dovidenia. - Veronika

martin.krajcovic@volbapravice.sk Vaše želanie splním.

Školstvo má naozaj veľké problémy a nemám na mysli platy. Viac ako zvyšovanie platov nás trápi status učiteľa v spoločnosti. Štátni zamestnanci a zamestnanci vo verejnej správe majú svoje orgány, štruktúru v rámci okresov a krajov. Učitelia základných škôl sú v zovretí zriaďovateľov (starostov), ktorý sa školstvu vôbec nerozumejú a diktujú mnohokrát riaditeľom nezmyselné veci. Často o učiteľoch v radách škôl rozhodujú ľudia s nízkym vzdelaním (školníci, upratovačky, kuchári). Bolo by lepšie vytvoriť učiteľom nejaký školský úrad a tým sa zvýši aj ich stratený status. Aký je Váš pohľad? Ďakujeme a prajem veľa síl v kampani! - učiteľka

Vážim si nesmierne prácu každého pedagóga, viem, aké je to ťažké a náročné, zvlášť v čase, keď častokrát musíte plniť dve úlohy – výchovnú a vzdelávaciu. Vstupovať preto do inštitucionálneho riešenia považujem síce za dobrý nápad, ale netrúfam si navrhnúť konkrétne riešenie, ktoré by uľahčilo a vám zjednodušilo vašu prácu pedagóga. Budem rád, ak sa osobne ohlásite a s odborníkmi otvoríme diskusiu a pokúsime sa hľadať lepšie riešenie ako je teraz.

Budete presadzovať, aby boli v nedeľu zatvorené obchody? - Peťo

Som zástancom toho, aby sa aspoň jeden deň v týždni mohla pri spoločnom rodinnom stole celá rodina, nie len naobedovať, ale aj porozprávať a stretnúť sa. Áno, som zástancom voľnej nedele, z dôvodu, ktorý som už spomenul. Rodinu považujem za základ usporiadanej spoločnosti a dobrých vzťahov medzi nami. Zažívam to takmer pri každom stretnutí s tými, ktorí musia či už vysedávať za pokladňami, alebo zásobovať naše obchodné reťazce.

Čo poviete na ten incident v parlamente, ako kričala tá pani a chcela hodiť stoličku? - Marika

Nepodporujem takéto spôsoby a prejavy na pôde ústavných orgánov Uprednostňujem dialóg pred násilím, preto táto forma nie je vhodná, ale dôvody, ktoré niektorých ľudí k takýmto prejavom prinútia, sú zreteľavhodné a treba sa individuálne nimi zaoberať.

Chcel by som sa opýtat ci p. Hrusovský vie že ta ekonomicka cesta aka bola , že všetko predávali, rozdávali bola aj v Argentíne. A potom Argentina skolabovala. Mate svedomie sa hlasiť na preyidenta, ked stat je aj Vasou politikou v tak zlej situacii. Ake východisko vidite, ked stat dosial vsetko rozdal? - Jaroslav Pivarči

Chcem veriť tomu, že štát nikomu zadarmo nič nedal, ale predal a môžeme sa baviť o výške, za akú to predal. Spomínam si na obdobie rokov 1998–2002, kedy sa pokračovalo v privatizácii a táto privatizácia priniesla na SR nové pracovné príležitosti, zlepšenie podnikateľského prostredia, zníženie nezamestnanosti a pokles miery korupcie, klientelizmu v dovtedy fungujúcich štátnych podnikoch? Nikdy som nepovažoval privatizáciu za cieľ, ale skôr za prostriedok pre zlepšovanie podmienok života v krajine.

Dobry den prajem. Prosim vas, kde pravica urobila chybu, ked zjavne jej kandidat je pan Kiska? - gabriela

Už som sa skôr vyjadril, že vo veľkých rozhodnutiach nemám rád experimenty a za rovnaký experiment považujem aj neskúsenosť kandidáta zastávať najvyšší post v štáte. Pán Kiska, pokiaľ ja viem, nikdy nebol a ani nechcel byť žiadnym iným okrem kandidáta nezávislého, a preto ho ani ja nemôžem považovať za kandidáta pravicového.

Pán Hrušovský, prečo chcete byť prezidentom štátu za ústavu ktorého ste pri hlasovaní boli proti ??? To som zvedavý čí dostanem odpoveď. Pekný deň - Milan Tomaščík

Aj ja Vám prajem pekný deň. Nebol som proti vzniku Slovenskej republiky a moje nehlasovanie za návrh Ústavy, ktorú vtedy predložil Vladimír Mečiar, som zdôvodnil konkrétnymi výhradami voči niektorým článkom Ústavy, a preto aj formula, ktorú som pri hlasovaní použil, znela „Som proti tomuto návrhu Ústavy,“ čo sa neskôr potvrdilo aj tým, že do dnešného dňa sme museli viac ako 14-krát Ústavu novelizovať. Cítim sa byť hrdým Slovákom a robiť všetko pre lepší život na Slovensku.

Ako chcešte presvedčiť voličov, že ste lepšim superom Fica ako zvyšní kandidáti? - arko

Len vy môžete rozhodnúť, keď budete počuť, vidieť a hodnotiť jednotlivé ponuky, ktoré kandidáti predstavujú. Za mnou nie sú len sľuby, ale aj skutky a mohol by som ich vyratúvať veľmi dlho. Cítim sa byť dostatočne skúsený a pripravený nie ako straník a politik, ale ako štátnik s veľkými skúsenosťami funckiu prezidenta zodpovedne zastávať. Za podporu vám ďakujem.

Ďakujem všetkým za túto formu dialógu, prajem pekný a príjemný deň a teším sa možno aj na osobné stretnutia s vami pri mojich výjazdoch po Slovensku.