Online s kandidátmi na primátora Bratislavy – odpovedal Milan Ftáčnik

Milan Ftáčnik
Autor: Ivan Majerský, Pravda

Súčasný primátor Bratislavy Milan Ftáčnik sa o kreslo v čele hlavného mesta uchádza po druhýkrát. Do komunálnej politiky vstúpil v roku 2005, bol starostom Petržalky, primátorom sa stal pred štyrmi rokmi. Podľa najnovšieho predvolebného prieskumu je druhý za Milanom Kňažkom.

Pripomína, že od premiéra historicky prvýkrát vybavil pre hlavné mesto šesťmiliónovú po­moc.

Niekoľko dní pred voľbami sa uvádza do prevádzky električková trať na Hlavnú stanicu a rovnako aj do Dúbravky, aj keď nie je ešte hotová a chýbajú niektoré zastávky – podľa Ftáčnika to nie je súčasť predvolebného boja, pretože vraj nepočítal s tým, že sa tieto úseky sfunkčnia už teraz.

Milan Ftáčnik odpovedal na vaše otázky v stredu 12. novembra.

Dobrý deň. Zaujímalo by ma, ako sa chcete vysporiadať s faktom, že existuje tlak na prebytkové hospodárenie jednak štátu, jednak i miest a obcí. Napríklad štátny rozpočet na rok 2015 tlačí mestá a obce k vyššiemu prebytkovému hospodáreniu. Ako plánujete v Bratislave hospodáriť? Ďakujem za odpoveď. - Jano

Dobrý deň, ďakujem Vám za Vaše otázky a hneď sa pustíme do prvej z nich. Pred 4 rokmi som prebral mesto, ktoré malo dlh vo výške 259 miliónov eur, za 4 roky sme znížili zadlženie mesta o 28 percent, konkrétne o 73 milióny eur. To poznamenalo naše možnosti zabezpečovať služby pre občanov a najmä rozvojové programy. Vďaka sústredenému úsiliu sa nám podarilo získať 300 miliónov eur na dopravné projekty z európskych fondov, napr. na rekonštrukciu Starého mosta, nákup nových nových nízkopodlažných trolejbusov a električiek, ale na ďalšie väčšie projekty nám peniaze chýbali. Formálne mesto vždy skončilo s prebytkom, ale ešte bude nutné financovanie mesta ozdravovať, aby sme mohli povedať, že prebytok zodpovedá naozaj výsledku hospodárenia.

Dobrý deň, ako budete postupovať voči nezodpovedným majiteľom psov, pretože v Bratislave je veľký počet registrovaných aj neregistrovaných psov, a útoky a obťažovanie občanov psami sú časté (aj vrátane ťažkých zranení a úmrtí), aké obmedzenia pri ochrane občanov by ste ako primátor presadzovali? S pozdravom M.Bolcek - marian bolcek

Všeobecne záväzné nariadenia o držaní psov majú jednotlivé mestské časti, pričom svoju úpravu má aj hlavné mesto. Starostlivosť o psíčkarov je teda na úrovni mestských častí, ale mesto hrá dôležitú úlohu prostredníctvom mestskej polície. Treba vymedziť priestory, v ktorých bude voľný výbeh psov, ale všade inde vyžadovať, aby pes bol na vôdzke, tak ako je to v tých nariadeniach. Samostatnou témou sú psie výkaly, ale to je naozaj vecou mestských častí.

Skuste vysvetlit, preco sa mesto a mestske casti nevedia dohodnut na jednotnej parkovacej politike a preco by sa na nej dohodnut vobec mali... - karol

Parkovanie musí mať jednotné pravidlá v celom meste, aby vodič nemusel rozmýšľať, v ktorej mestskej časti sa nachádza. My sme sa dohodli s mestskými časťami, že výkon parkovacej politiky budú zabezpečovať oni. To, na čom sme sa museli dohodnúť, a čo nám trvalo najdlhšie, bolo rozdelenie výnosu z parkovania. Dnes máme všetko dohodnuté, máme pripravené dokumenty na schválenie v mestskom zastupiteľstve, ale poslanci v marci 2014 už nemali odvahu tieto rozhodnutia prijať. Sme jediné hlavné mesto v Európe, ktoré nereguluje parkovanie takže táto téma bude jedna z prvých na riešenie v ďalšom volebnom období.

Dobry den pan Ftacnik. Ak sa nahodou stanete znova primatorom(snad nie), dokedy mienite tolerovat bratislavsku parkovaciu sluzbu? a ako chcete riesit parkovanie pre ludi byvajucich okolo sturovej ulice a safka. pocul som ze na sturovej maju byt vysadene stromy a mozno z toho raz bude pesia zona. pekna fantazmagoria, tie zapchy na kamennom namesti, ktore vznikli kvoli uzatvoreniu sturovej ulice sa vam pacia? lebo pri takychto planoch tam budu uz navzdy. z toho vsetkeho vyplyva, ze Tallerova ulica, kde nahodou byvam ostane slepa. Tazko sa tam otaca, kedze na to nie je stavana. Hotel Tulip si tam zabral 10 parkovacich boxov, na ulici parkuju NIE rezidenti , ale bohvieaki spekulanti, co radi parkuju zadarmo. Kedy budu aj u nas a v okolitych uliciach rezidencne karty? Teraz parkujem na Safku na byvalej zastavke, to sa bude rusit. Tam dalsie boxy zaberaj umafiani zo Sturovej ale nikdy tam neparkuju. Potom mam asi parkovat v Petrzalke alebo kde? K tym stromom: preco sa nevysadia na Hlavnom namesti a inde, kde maju aj vyznam. Teraz je to nase mini centrum betonova dzungla bez laviciek. Preco sa tu nenasadia stromy? Lebo by nebolo kde dat stanky na Vianocne trhy? Fakt su peniaze z tohto nepotrebneho par tyzdnoveho podujatia ovela dolezitejsie ako pekne prostredie po cely rok? PS: Zaujimave, ze elektricky na Hlavnu stanicu zacali premavat par dni pred volbami a tak som sa 2kou z jazykovky dostal nie domov do centra ale na vlakovu stanicu. To ako nemohla vzniknut dalsia linka? A tie opravene cesty su tiez sucast kampane? - Martin Bazik

Parkovaciu službu pustil do Starého Mesta bývalý starosta Peter Čiernik, inak teraz kandidát na primátora. Pani starostka Rosová napadla zmluvu na súde, ale nakoniec toto podanie stiahla a dohodla sa s BPS, že budú rešpektovať rovnaké pravidlá parkovania ako bude mať celé mesto. Na Štúrovej nebudú stromy, pretože sa tam nezmestia, Štúrova bude prejazdná smeron na Šafárikovo námestie. Keď bude prijatá parkovacia politka, budeme znižovať počet vyhradených parkovacích miest a uprednostňovať parkovanie rezidentov. Konkrétne rozhodnutia budú robiť tie mestské časti, ktoré sa do parkovacej politky zapoja.

Cesty opravujeme z dotácie vlády SR, pretože sa Bratislava pripravuje na druhý polrok 2016, keď bude Slovensko predsedajúcou krajinou EÚ. Toto nemá s voľbami nič spoločné.

Ked by ste mali urobit odpocet, kolko zo slubov prevolebnych ste splnili kolko nie? - Ivana

Odpočet svojho volebného programu robím každý rok a podrobný odpočet za 4 roky nájdete na mojej internetovej stránke. Tie sľuby, ktoré si vyžadovali väčšie finančné prostriedky, ako napr. výstavba novej plavárne a výstavba novej športovej haly, sa mi splniť nepodarilo, vzhľadom na katastrofálnu finančnú situáciu, v akej sme mesto zdedili. Naozaj bolo nutné znížiť dlhy, aby sme rozvoj mesta dostali na zdravé základy. Po 4 rokoch môžem povedať, že sme úplne inde ako v roku 2010, aj keď mi to neumožnilo splniť všetko to, s čím som pred 4 rokmi získal dôveru občanov.

Dobrý deň prajem, ako plánujete riešiť parkovanie v meste v jednotlivých mestských štvrtiach? - Angelika

Už sme to vlastne vysvetlili, že princípy budú rovnaké a organizáciu dopravy v jednotlivých štvrtiach mestskej časti si budú schvaľovať samotné mestské časti a potom aj zabezpečovať výkon parkovacej politiky. Keby som vedel, kde bývate, tak vám poviem, ako je vaša mestská časť na takúto reguláciu pripravená.

Ak by nebolo zastupitelstvo a mohli ste rozhodovat sam, co prve by bolo inako ako je teraz? - Peter H.

Deľbu zodpovednosti medzi primátora a zastupiteľstvo, ktoré rokuje pod kontrolou verejnosti, považujem za správnu. Niekedy to trvá, kým sa nám podarí prijať rozhodnutie, ale práve schopnosť nájsť dohodu aj s poslancami, ktorí majú inú politickú orientáciu, je dôležitou súčasťou práce primátora. Takže nechcem o zásadných otázkach rozhodovať sám, ako to napríklad pri búraní PKO urobil môj predchodca. Ale myslím si, že rozhodnutia o niekoľkých metroch štvorcových (napr. právo prechodu k bytovému domu) by nemuselo rozhodovať mestské zastupiteľstvo, pretože jeho úloha je rozhodnúť o zásadných otázkach nakladania s majetkom a financiami mesta. Dnes je zákon taký, že o každom metri štvorcovom musia rozhodnúť poslanci a ja to rešpektujem.

Poslanci aj primátor zastupujú občanov, prečo podľa ústavy hlasujú podľa svojho vedomia a svedomia a nie podľa vôle ľudí čo ich zvolili? - Jozef

Pýtate sa na to, prečo nemáme na Slovensku participatívnu demokraciu, lebo tá by sa opýtala občanov, aký je ich názor a podľa toho by potom nimi zvolení poslanci rozhodovali. Snažili sme sa zaviesť niektoré prvky participatívnej demokracie, napríklad sme umožnili občanom rozhodnúť o časti verejných financií. Rešpektovať vôľu poslanca hlasovať podľa svojho vedomia a svedomia je súčasťou zastupiteľskej demokracie, nahradiť by ju mohlo iba priame hlasovanie občanov. Za uplynulých 25 rokov sme nemali v meste ani jedno mestské referendum, a keďže k voľbám chodí menej ako 50 % občanov, obávam sa, že by ani nebolo úspešné.

Dobrý deň pán Ftáčnik, zaujímal by ma Váš názor na zriadenie mestského cintorína pre domáce zvieratá. Ďakujem - Mária

Toto je dlhoročný sen Eni Vacvalovej, ktorá sa stala ambasádorkou tých, ktorí sa usilujú v meste zriadiť mestský cintorín pre zvieratá. S potešením konštatujem, že vďaka jej úsiliu sa našiel vhodný priestor v Dúbravke a mesto schválilo záväzné stanovisko, ktoré umožní využiť zvolenú plochu práve na tieto účely. Bude to prvý cintorín pre zvieratá v Bratislave, keď sa osvedčí, budeme hľadať aj ďalšie lokality.

Pan Ftacnik, co urobite ako prve, ked sa stanete opat primatorom? Prosim o vymenovanie konkretnych krokov. - Lucia

Môj volebný program obsahuje konkrétne ciele, ktoré chcem dosiahnuť za najbližšie 4 roky. Mojou ambíciou bude zhodnúť sa s mestským zastupiteľstvom na schválení spoločných cieľov v prospech občanov mesta. Toto by bol základ normálneho fungovania samosprávy a o toto sa budem usilovať ako o prvý krok. Druhým krokom bude príprava rozpočtu na rok 2015, ktorého pracovnú verziu máme pripravenú, ale ku ktorému sa musia vyjadriť aj mestskí poslanci. Tretím krokom bude snaha o zefektívnenie fungovania magistrátu, aby lepšie plnil svoju úlohu prípravy a realizácie zásadných rozhodnutí pre dosiahnutie stanovených cieľov a samozrejme, aj lepšie plnil svoju úlohu vo vzťahu k občanom, ktorí očakávajú rozhodnutia o svojich konkrétnych podaniach.

Jednoducho - v troch bodoch, prosim - preco by som mal volit za primatora prave vas? V com ste lepsi ako vasi superi? - Marek

Za 4 roky sa mi podarilo dosiahnuť konkrétne výsledky, výrazne znížiť zadlženie mesta, urobiť z Bratislavy 4. najtranspa­rentnejšie mesto na Slovenku, získať 300 miliónov eur na dopravné projekty, zdvojnásobiť počet cyklistov v meste, postaviť nájomný bytový dom a rozbehnúť mnohé ďalšie projekty pre zlepšenie života v Bratislave. Ani ja nie som so všetkým spokojný, ale uchádzam sa o dôveru občanov preto, aby som mohol pokračovať v týchto projektoch a priniesť do mesta ďalšie rozvojové impulzy. Moji súperi dnes predkladajú volebné sľuby, u mňa viete, na čom ste, lebo nadväzujem na dosiahnuté výsledky. Bratislava nemôže každé 4 roky začínať od nuly.

Dobrý deň, chcem sa spátať, prečo ste dovolili zburat nadherne tenisové kurty na Okánikovej a postavit (teraz sa stavaju zaklady) 8 poschodovu budovu. Viete o tom aspon nieco? Dakujem, volit vas urcite nebudem. - novák

Právomoc zbúrať kurty a povoliť výstavbu budovy môže len stavebný úrad, ktorým je Staré Mesto. Mesto k tomu vydáva záväzné stanovisko a úprimne priznám, že ak bolo vydané za uplynulé štyri roky, tak si ho nepamätám, lebo ich ročne vydávame okolo 800. Rád sa na to pozriem a dám vám konkrétnejšiu odpoveď, ak to stanovisko mesta bolo naozaj kladné.

Ktore miesto v Bratislave mate najradsej a preco? Kam najradsej chodite, ked mate volno? - Marek

Priznávam, že veľa voľna nemám, a preto chodím na prechádzku do Starého Mesta. Často skončím v antikvariáte Steiner alebo na káve na Hviezdoslavovom námestí. To sú miesta, ktoré sú pre mňa dostupné a kde sa cítim dobre. Chodievam behať okolo Dunaja a na Petržalskú hrádzu, sú odtiaľ krásne pohľady na Staré Mesto.

Pán primátor, to čo bolo včera - na záver debaty na TA3, za ufňukaný prejav? Keď Vám redaktor položil otázku: "Prečo by Vás mali ľudia voliť?", tak prečo ste jasne a stručne neodpovedali, že preto lebo ste zastavili zadlžovanie mesta, zarazili ďalšiemu neregulovanému vystrájaniu tzv. developerov a v tom chcete ďalej pokračovať, ale miesto toho ste len vyjašene koktali ako študent nepripravený na skúšku? - Ing. Karol VAVRINEC

Usmievam sa, lebo mohol som znovu vymenovať výsledky, ktoré sa mi podarilo dosiahnuť. O zvolenie sa uchádzam preto, aby som v začatých projektoch mohol pokračovať a dokončiť ich. Ten včerajší záver bol o tom, že sme sa v debate vôbec nedostali k téme sociálne súdržného mesta, k tomu, že aj v Bratislave žijú ľudia, ktorí sa nevozia na drahých autách a ktorí potrebujú pomoc od samosprávy – či je to nájomný byt, alebo miesto v materskej škole, alebo sociálna služba pre seniorov. Aj o tom je mesto a to považujem za rovnako dôležité ako riešenie dopravy, alebo presadzovanie udržateľného rozvoja Bratislavy. Je to aj niečo, v čom sme odlišní ako kandidáti na primátora, ale k čomu sa ja ako človek hlásim a chcel som to povedať nahlas.

Pan primator, z akych penazi si platite svoju kampan? - Vladislav

Moju kampaň platím z príspevkov, ktoré mi poslali sympatizanti, prispel som na ňu aj ja osobným vkladom a platím ju aj zo zdrojov združenia „Áno pre Bratislavu“, ktoré sme založili pred 4 rokmi a z výsledkov jeho činnosti ostali finančné zdroje na podporu rozvoja mesta.

Dobry den pan primator, chcem sa opytat ako mienite regulovat herne v Bratislave, ktore su takmer na kazdom rohu a takmer kazdemu prekazaju a nakoniec plodia kriminalitu, chudobu a socialne problemy. A ci mesto neuvazuje o znovuziradeni tzv zachytky, kedze momentalne opitych nema kam policia dat, ked spise zapisnicu a tak veselo hulakaju pod oknami obcanov celu noc, ktori by sa chceli vyspat do prace. Dakujem - otazka

Začnime záchytkou. Mesto v minulom období postavilo budovu, v ktorej je možné okamžite zriadiť záchytku. Podľa zákona to ale môže urobiť iba zdravotnícke zariadenie, ktorému sa to nevyplatí len zo zdravotného poistenia a očakáva pomerne vysoký príspevok od mesta. Navrhli sme ministerstvu zmenu zákona, aby záchytku mohlo zriadiť a prevádzkovať mesto samo, pretože to dokážeme urobiť lacnejšie. Zatiaľ sa to nepodarilo, ale tému považujem za rovnako aktuálnu ako vy.

Herne v meste reguluje zákon NR SR, ktorý hovorí, že ak prevádzkovateľ splní zákonom stanovené podmienky, ktorých je okolo 20, musí mu mesto vydať licenciu. Ani mne sa nepáči množstvo herní, ktoré v meste máme, ale dobrou správou je to, že ich počet sa postupne znižuje. Samospráva by mala mať viac priestoru na to, aby zabránila vzniku novej herne. Samozrejme, nie svojvoľne, ale na základe verejného záujmu.

Pan Ftacnik dobry den, mam dve temy a 3 otazky: 1) naco je dobre aby stalo PKO ked areal pustne a pravdepodobne uz nebudu prostriedky na jeho znovu sprevadzkovanie? 2) Myslite, ze okolie PKO je dobrou vizitkou pre hlavne mesto? 3) Aky mate postoj k vyrubu stromov oproti EUROVEA na petrzalskej strane kde sa planuje vystavba? - juraj skalský

46 percent občanov sa v roku 2011 vyslovilo za zachovanie PKO. Rovnako v júni 2011 hlasovali aj poslanci mestského zastupiteľstva, ktorí nesúhlasia s tým, aby PKO bolo zbúrané. V roku 2005 predalo mestské zastupiteľstvo pozemok pod budovou PKO, ale definitívne nerozhodlo, ako naložiť s budovami. Mesto je vlastníkom budovy, pozemok je súkromný, čiže je len na dohode oboch zúčastnených, ako bude nábrežie, vrátane PKO, v budúcnosti vyzerať. Zatiaľ vedieme spolu súdne spory, ale aj tak sa na konci dňa budeme musieť dohodnúť. Nábrežie oproti Eurovea reguluje územný plán zóny, ktorý má názov Celomestské centrum. Naši predchodcovia teda počítali s tým, že sa tam bude stavať a že tam vznikne atraktívna mestská zóna. Zmeniť územný plán, ako dohodu o využití územia, je možné, ale nedá sa to bez vlastníkov pozemkov, ktorí sú v tejto lokalite takmer všetci súkromní.

Dobrý deň pán Ftáčnik. Mám veľké pochybnosti o tom, že sa stihne včas postaviť Starý most a všetko okolo toho, keďže stavba ide slimačím tempom. Prečo je Štúrova rok rozkopaná a nerobí sa tam nič? Rovnako aj na petržalskej strane. Nemohlo sa už všetko vopred urobiť a pripraviť a čakať už len na most? - Martin

Štúrova vzbudzuje naozaj veľa otázok. Zhotoviteľ s ňou začal preto, lebo mal obavy, čo všetko pod zemou nájde. Boli tam káble, ktoré neboli nikde zakreslené a niekde chýbali vedenia, ktoré zakreslené boli. Teraz Štúrova čaká na zmenu stavebného povolenia, ktorú sme pripravili po dohode s aktivistami zo združenia Lepšie doprava. Táto zmena má priniesť lepšie usporiadanie Štúrovej ulice vrátane veľkorysejšieho riešenia pre cyklistov a iba jedného jazdného pruhu pre autá. Zmena by mala byť platná a účinná do konca novembra a odvtedy sa rozbehnú aj práce na Štúrovej. Máte pravdu v tom, že kritickou časťou tohto projektu je samotný most, ale tam termín 31. 10. 2015 držíme.

Pán Ftáčnik, viete nejakým spôsobom obhájit legitimitu súčasného spôsobu rozdeľovamia si vplyvu v mestkých podnikoch a v podnikoch v ktorých má mesto majetkový podiel? - Vlado

Podľa zákona schvaľuje zastúpenie mesta v mestských podnikoch mestské zastupiteľstvo. Bez jeho súhlasu nie je možné nominovať nikoho. Keď som nastúpil do funkcie primátora, navrhoval som výberové konania na týchto zástupcov, ale poslanci s tým nesúhlasili. Trval som teda na tom, aby členmi výkonných orgánov nemohli byť poslanci, ale aby to boli manažéri, ktorých hlavnou úlohou bude kvalitné poskytovanie verejnej služby a ekonomické výsledky podniku. Poslanci nakoniec súhlasili, a preto vôbec bolo možné vymeniť nominantov zvolených ešte v minulom období. Výsledky za 4 roky ukázali, že tie rozhodujúce podniky sa dostali do plusových čísel a DPB znížil svoju stratu takmer na nulu. V tomto manažérskom prístupe treba pokračovať a znovu sa vrátiť k myšlienke konkurzov. Stále platí, že aj takto vybraných zástupcov musí schváliť mestské zastupiteľstvo, lebo to je zákon.

Dobry den, pan Vtacnik skuste povedat preco by nerozhodnuty clovek mal volit prave vas a nie Milana Knazka ci Iva Nesrovnala. V com budete pre mesto viac prospesny? A este jedna vec - preco sa prepajate so smerom, ked je vsetkym jasne co za ludi za nim stoji. Preco nie ste radsej nezavisly? Dakujem za odpovede - Matej

Kandidujem ako nezávislý kandidát. Uchádzal som sa o podporu viacerých politických strán, ktorú mi aj neoficiálne vyslovili. Oficiálne ju podporil iba Smer-SD a dve menšie strany. Chcem zostať nezávislým kandidátom, pretože chcem byť zodpovedným voči občanom Bratislavy. Dôvod, pre ktorý by ste si mohli vybrať práve mňa je ten, že kým moji protikandidáti dávajú sľuby, u mňa poznáte výsledky. Do mesta som priniesol pozitívne zmeny, rozvojové projekty, v ktorých chcem pokračovať a dokončiť ich. U mňa viete, na čom ste, mám skúsenosti ako poslanec mesta, starosta mestskej časti a aj ako primátor. Z diskusií na úrovni Európy poznám aj riešenia z iných hlavných miest a výzvy, ktorým čelia. Zopakujem znovu, že Bratislava nemôže začínať každé štyri roky od nuly.

Ďakujem veľmi pekne za vaše otázky, bolo ich veľa, takže verím, že budem mať príležitosť prísť znovu a odpovedať na ďalšie na Pravda.sk.