Pakistan je každodenným terčom útokov bezpilotných lietadiel

Prakticky denne vysielajú pakistanské televízne stanice zábery domov a dedín zasiahnutých raketami, ktoré odpálili americké bezpilotné lietadlá.

22.03.2010 11:01
Pakistan, výbuch, útok, nepokoje Foto:
Pakistan je sužovaný každodenným násilím a náletmi bezpilotných lietadiel.
debata

USA v posledných mesiacoch znásobili počet útokov na oblasti, ktoré na severozápade krajiny susedia s Afganistanom. Ich terčom sú teroristi zo siete al-Káida i radikálneho hnutia Taliban, pre ktorých je neprístupný, hornatý terén v pohraničnom páse tradičným útočiskom, ale často umierajú aj civilisti.

Štatistiky obetí sa rozchádzajú

Podľa údajov webových stránok New America Foundation, ktoré zostavujú štatistiky na základe správ o útokoch, len od začiatku tohto roku pri útokoch amerických bezpilotných lietadiel v Pakistane zahynulo 126 až 211 ľudí.

V roku 2009 bolo zabitých 372 až 632 ľudí. Počty sa značne rozchádzajú, pretože dostupné informácie o obetiach sú často nepresné a na mieste neoveriteľné. Celkom sa odhaduje, že od augusta 2008 zabili nálety bezpilotných lietadiel v Pakistane viac ako 800 ľudí. Koľko z nich tvoria nevinní civilisti, nie je možné určiť a odhady sa pohybujú od desať do 90 percent.

Bezpilotné lietadlá ako základný prvok boja

Americký prezident Barack Obama údery bezpilotných lietadiel povýšil na jeden z kľúčových bodov svojej stratégie boja proti Al-Káide a Talibanu v Afganistane a Pakistane.

Biely dom schválil rozšírenie programu bezpilotných lietadiel Ústrednej spravodajskej služby (CIA) v pakistanských kmeňových oblastiach od konca minulého roka a počet útokov sa podstatne zvýšil od 30. decembra 2009. Vtedy samovražedný útočník odpálil nálož na základni CIA v afgánskom Khoste pri pakistanských hraniciach. Zabil sedem Američanov a jedného Jordánca.

Stúpa nespokojnosť Pakistancov

Americkí oficiálni činitelia uvádzajú, že útoky sú úspešné a bola pri nich zabitá celá rada teroristov vrátane šéfa pakistanskej odnože Talibanu Baitullája Mahsúda a údajne aj jeho nástupca Hakimulláha Mahsúda. Nálety bezpilotných lietadiel ozbrojencov oslabili, pozastavili ich komunikačné prostriedky a pripravili ich o radu útočísk, tvrdia zdroje z Washingtonu. Obyvatelia kmeňových oblastí na severozápade Pakistanu vraj už nechcú ozbrojencom prenajímať svoje domy v obave, že im ich zničí americká raketa.

Zároveň ale stúpa nespokojnosť pakistanských obyvateľov s americkými náletmi. Podľa prieskumu Gallupovho ústavu ju podporuje len deväť percent a absolútne odmietajú dve tretiny obyvateľov. V prevažne moslimskom Pakistane taktiež kvôli náletom silnejú protiamerické nálady, čo sa obracia aj proti proamerickej vláde prezidenta Asif Alího Zardárího. Pakistan je pre USA dôležitým regionálnym spojencom vo vojne proti terorizmu.

debata chyba