Pápež je vyčerpaný a nevládze, priznávajú ľudia z jeho okolia

Pápež Benedikt VI. pred začiatkom rušného vianočného obdobia vyzerá byť úplne vyčerpaný. Ľudia, ktorí s ním v poslednej dobe trávili čas, uviedli, že im pripadá slabší ako kedykoľvek predtým a zjavne príliš unavený, aby sa zapojil do toho, čo hovoria. Už sa neschádza jednotlivo s biskupmi a pred niekoľkými týždňami začal používať pohyblivú rampu, aby si ušetril dlhú chôdzu v bazilike svätého Petra.

17.12.2011 12:20
Pápež Benedikt XVI. Foto:
Pápež Benedikt XVI.
debata (8)

Pápež bude mať budúci rok 85 rokov a tak je jeho spomalenie prirodzené a očakávané. A s ohľadom na jeho vek a neustály nabitý pracovný program je pozoruhodné, že stále ešte robí toľko, koľko robí. Len tento týždeň potvrdil, že na jar budúceho roku pôjde do Mexika a na Kubu.

Ale úbytok jeho síl neušiel pozornosti v dobe, keď sa Benedikt XVI. chystá na budúci víkend, kedy mu začínajú dva týždne intenzívnych verejných vystúpení. A to vyvoláva otázky o budúcnosti pápeža s ohľadom na to, že sám Benedikt načrtol, že by pápeži mali rezignovať, keď prestanú stačiť na svoju prácu.

Pápež stratil svoju iskru, priznáva okolie

Hovorca Vatikánu Federico Lombardi uviedol, že používanie pohyblivej rampy nevyvolali žiadne zdravotné problémy. Ide vraj len o snahu ušetriť pápežovi únavu zo sto metrov dlhej cesty k hlavnému oltáru a späť.

Minulý mesiac pápež otestoval vlastné schopnosti počas trojdňovej cesty do Beninu v západnej Afrike, kde čelil teplotám až 32 stupňov Celzia a vysokej vlhkosti, aby odovzdal posolstvo o budúcnosti katolíckej cirkvi v Afrike. Utieral si pot z čela a bozkával deti, ktoré mu veriaci podávali. Predniesol prejav a navštívil jeden z najvýznamnejších seminárov na africkom kontinente.

Doma to však vyzerá, že si každodenný údel pápeža – audienca pre hlavy štátov, týždenné verejné hodiny katechizmu, stretnutia s biskupmi navštevujúcimi Vatikán – vybral svoju daň. Iskra je preč. Už sa nepúšťa do rozvinutých rečí a v niektoré dni vyzerá byť úplne zničený.

To, že Benedikt je unavený, by bolo úplne normálnou diagnózou pre akéhokoľvek človeka vo veku 84 rokov, a to dokonca aj pre niekoho, u koho nie sú známe žiadne zdravotné problémy. Sám pápež pripustil, že v roku 1991 prekonal mŕtvicu, ktorá mu spôsobila dočasné problémy so zrakom.

Sám Benedikt XVI. naznačil, že by mohol rezignovať

Ak by pápež chcel pre zdravotný stav rezignovať, nič mu v tom formálne nebráni. Cirkevné právo špecifikuje len to, že jeho rozhodnutie musí byť „slobodne vyjadrené a jasne prejavené“. Len hŕstka z nich to však aj urobila. Posledným bol pápež Gregor XII., ktorý odstúpil v roku 1415, aby ukončil veľkú schizmu medzi súperiacimi pápežmi.

Existujú dôvody, prečo ďalší nenasledovali jeho príklad. Napríklad obava, aby existencia dvoch pápežov – aj keď jeden z nich odstúpil – neviedla k rozkolu a nestabilite cirkvi. Alebo strach, aby precedent odstupujúceho pápeža neviedol k tlaku na jeho nasledovníkov, aby sa vzdali stolca pri najmenšom náznaku nejakého ochorenia.

Napriek tomu sám Benedikt XVI. naznačil možnosť rezignácie, ak by bol príliš starý alebo chorý, a to v rozhovore pre knihu Light of the World, ktorá vyšla v novembri 2010. „Ak pápež jasne zistí, že už fyzicky, psychologicky a duchovne nie je schopný zvládať povinnosti svojho úradu, potom má právo a za niektorých podmienok i povinnosť odstúpiť,“ povedal.

Bývalý kardinál Joseph Ratzinger bol zvolený za pápeža po smrti Jána Pavla II., ktorý mal vtedy 84 rokov. Ratzinger mal vtedy 78 a stal sa tak najstarším vzoleným pápežom za takmer posledných tristo rokov.

8 debata chyba