Parlament zamietne maďarské názvy v učebniciach,naznačil Čaplovič

Parlament asi opätovne neschváli prezidentom odmietnutú novelu školského zákona, ktorá upravovala písanie geografických názvov v učebniciach v jazykoch národnostných menšín. Naznačil to podpredseda vlády Dušan Čaplovič (Smer-SD), podľa ktorého je novela nejasná. Súčasný návrh pritom predložil Čaplovičov stranícky kolega a predseda parlamentu Pavol Paška a opozícia ho presadila práve s podporou najsilnejšej koaličnej strany Smer-SD.

26.01.2009 12:44
debata

„Chceme, aby to bolo tak ošetrené, aby nevznikali nejasnosti,“ povedal Čaplovič. Za nevhodné označil napríklad to, že novela umožňuje uvádzať v učebniciach v jazyku národnostnej menšiny takzvané vžité názvy, pričom nie presne vysvetlené, o aké pomenovania ide. Norma je podľa neho navyše v rozpore so zákonom o geodézii a kartografii. „Treba prijať nový návrh,“ dodal.

Nedostatky novely Čaplovič údajne už priblížil aj predstaviteľovi maďarskej vlády. S iniciatívou novelizovať školský zákon totiž prišla Strana maďarskej koalície (SMK), ktorá reagovala na snahu ministra školstva Jána Mikolaja posilniť pri písaní geografických názvov slovenčinu. Mikolaj presadzoval, aby bolo v učebniciach vždy na prvom mieste uvádzané pomenovanie v slovenskom jazyku. SMK zase presadzovala názvy v jazyku menšín. Parlament napokon schválil kompromisný Paškov návrh, že v učebniciach pre deti menšín majú byť vžité názvy v maďarčine či ukrajinčine doplnené slovenským pomenovaním.

So schválenou novelou nesúhlasili dve zvyšné koaličné strany SNS a ĽS-HZDS a ani prezident Ivan Gašparovič. Poslanci by mali normu znovu posúdiť na najbližšej schôdzi vo februári. Na prelomenie prezidentovho veta je potrebných aspoň 76 zo 150 hlasov zákonodarcov.

debata chyba