28,3%
SMER-SD
49
12,1%
SaS
21
11,0%
8,6%
SNS
15
8,0%
ĽS NS
14
6,6%
6,5%
5,6%
#SIEŤ
10
4,9%
KDH
4,0%
0,8%
0,7%
TIP
0,7%
SZS
0,6%
KSS
0,3%
0,3%
0,2%
SMS
0,1%
PD
0,1%
0,1%
0,1%
Zdroj údajov: Štatistický úrad SR (spočítaných okrskov: 99.98%), prepočet mandátov Pravda.sk

Umieračik pre SDKÚ, šok pre KDH

Pri jednej sa to čakalo takmer s určitosťou. Pri druhej sa to možno tušilo, ale konečný výsledok bol napokon aj tak šokom.

Pavol Frešo, SKDU, volby 2016
Pavol Frešo vo volebnej miestnosti.
Autor: ,

Dve politické strany, ktoré doteraz patrili doslova k parlamentnému inventáru, sa po sobotňajších voľbách budú z parlamentu porúčať.

„Tušené“, no predsa dosť prekvapujúce k. o. dostalo od voličov KDH Jána Figeľa. Treba však zdôrazniť, že naň viac-menej len nečinne čakalo. Už pred voľbami tu totiž boli náznaky, že hnutie, ktoré v roku 1990 založil a 10 rokov viedol predseda a premiér jednej z vlád Ján Čarnogurský, ktoré malo v novodobej histórii Slovenska po všetkých osem volebných období zakaždým zastúpenie v snemovni a ktoré sa až päťkrát podieľalo aj na vládnutí, tentoraz parlamentné kreslá vôbec nebude mať isté.

Frešo sa stal hrobárom strany, ktorá sa kľúčovo podieľala na troch minulých vládach.

Predseda Figeľ bol v kampani nepresvedčivý, nekonštruktívny až nudný. Programom, aj keď zameraným na dôležité témy zamestnanosti a podpory rodiny, hnutie nezaujalo. Pozorovatelia spochybňovali aj Figeľov projekt KDH plus, na základe ktorého sa na zvoliteľné miesta kandidátky dostali aktivisti vlaňajšieho referenda Za rodinu. Sporné bolo zaradiť na ňu aj enfant terrible končiaceho parlamentu, poslanca Alojza Hlinu. Hrozilo totiž, že množstvo sympatizantov týchto „nových ľudí“ prekrúžkuje „starú gardu“ KDH a začne jeho posun smerom k ultrakonzer­vatívnej strane.

Hoci kresťanským demokratom napokon k postupu chýbalo len asi dvetisíc hlasov, výsledných 4,94 percenta rozhodlo – najstaršia štandardná strana ide z parlamentu von. Pád KDH pod parlamentný prah patrí k najväčším volebným prekvapeniam. Figeľ už potvrdil, že je pripravený vyvodiť zodpovednosť. „Naším cieľom je vrátiť KDH do parlamentu. Patrí tam,“ vyhlásil včera, keď zároveň s celým vedením sľúbil na najbližšej Rade KDH ponúknuť rezignáciu. Už dávnejšie však preniklo, že si brúsi zuby na lukratívny post osobitného predstaviteľa pre slobodu náboženstva a viery v Bruseli. Pričom na vytvorenie tohto teplého miesta vyzval Európsky parlament – on sám.

Naopak, politický skon kedysi najsilnejšej pravicovej strany SDKÚ sa dlhodobo očakával. Takže keď jej včera naozaj zazvonil umieračik, prekvapilo to len málokoho. Veď už aj Frešov spôsob vedenia kampane pripomínal skôr happening a naznačoval, že ani on sám s ďalším parlamentným pôsobením strany príliš nepočíta. Nepomohli ani červené tenisky lídra strany a župana Bratislavského kraja Pavla Freša pri ostnatých drôtoch Schengenu, ani dokola opakované heslá o „bezficovi“, ani churchillovské „Nikdy to nevzdáme“. Frešo sa stal hrobárom strany, ktorá sa kľúčovo podieľala na troch minulých vládach.

SDKÚ odchádza z politického života s hanebným ziskom 0,24 percenta voličských hlasov, zrejme navždy, na smetisko dejín. Po vzostupe, keď doviedla štát do EÚ a NATO a reformami naštartovala jeho ekonomiku, neustála roky úpadku, postupne sa rozložila na kauzách ako vláčiky, tunel Branisko, podozrivý predaj Slovenských elektrární, nejasné financovanie, kupovanie poslancov či najmä Gorila, ale aj na intrigovaní mužských lídrov strany voči vlastnej premiérke Ivete Radičovej.

„Samozrejme, že je to veľmi, veľmi zlý výsledok,“ reagoval Frešo počas povolebnej noci. K otázke vyvodenia vlastnej politickej zodpovednosti povedal, že „to je niečo, čo je samozrejmé“. O ďalšom osude vedenia rozhodne podľa neho stranícky kongres. Predseda SDKÚ však predpovedá, že témy, ktoré pred voľbami nastolila práve jeho strana, teda budúcnosť schengenských hraníc a súvisiaci problém extrémizmu, sa aj vzhľadom na nové zloženie parlamentu v blízkej budúcnosti „ešte stanú veľkými“.

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

virtualne-volby-2016-620x465

Virtuálne voľby na Pravda.sk: Smer, SaS, ĽSNS...

07.03.2016 15:44

Virtuálne voľby na Pravda.sk vyhral Smer. Vyše 12-tisíc čitateľov už v pondelok 29. februára naznačilo, čo volebná sobota potvrdila - nižší výsledok Smeru, úspech SaS či ĽSNS.

peter pellegrini, pellegrini, parlamentné voľby 2016

Pellegrini prevzal zápisnicu o konaní parlamentných volieb

07.03.2016 14:53

Zápisnicu o voľbách do Národnej rady (NR) SR prevzal v pondelok predseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer).

volby 20106, Kollar Boris

Kollár si vie Sulíka predstaviť ako slovenského premiéra

07.03.2016 14:24

Richarda Sulíka si viem predstaviť ako nového slovenského premiéra, tvrdí Boris Kollár, predseda parlamentnej strany SME RODINA – Boris Kollár.

Spravodlivosť, súd, súdnictvo, kladivko

Kyjev nedokázal súdu vysvetliť, prečo nesplatil Rusku pôžičku

29.03.2017 18:45

Ukrajina nedokázala uspokojivo vysvetliť, prečo nesplatila Rusku dlh tri miliardy dolárov z roku 2013.

peniaze, eurá

Brexit môže výrazne zvýšiť platby Slovenska do EÚ

29.03.2017 16:09

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ môže pre Slovensko znamenať dodatočné desiatky miliónov eur, ktorými bude musieť prispieť do rozpočtu únie.

Kiska, Andrej Kiska,

Kiska súkromne prelietal takmer milión eur

29.03.2017 16:03, aktualizované: 18:39

Takmer miliónovú sekeru zaťal do štátnej kasy prezident Andrej Kiska. Toľko stáli jeho súkromné lety z Bratislavy na východné Slovensko.

denník Pravda, ocenenie

Pravda má prestížnu cenu Best Buy Award

29.03.2017 16:00

Pravda získala ocenenie Best Buy Award 2017/2018 za najlepší pomer ceny a kvality na slovenskom trhu v kategórii denníkov.

Zoznam poslancov NRSR