Pavol Paška ostáva šéfom parlamentu

Obavy o budúcnosť vládnej koalície pre spory medzi Smerom a HZDS nateraz opadli. Mečiarova strana sa nepridala k opozícii, ktorá sa pokúsila v tajnom hlasovaní odvolať predsedu parlamentu Pavla Pašku. HZDS do poslednej chvíle tajilo, ako bude pri hlasovaní o Paškovi postupovať. Fico pritom opakovane pohrozil rozpustením koalície, ak by sa k opozičnému návrhu HZDS pripojilo. Opozícia chcela odvolať Pašku za jeho zásah do schváleného textu novely zákona o sociálnom poistení.

27.11.2007 11:06 , aktualizované: 14:45
Paška Foto:
Predseda parlamentu Pavol Paška ustál hlasovanie o vyslovení nedôvery.
debata

Opozícia chcela odvolať Pašku za jeho zásah do schváleného textu novely zákona o sociálnom poistení.

Otáznik nad hlasovaním HZDS vyplynul z jej sporu so Smerom o kontroverzné prevody pôdy v Slovenskom pozemkovom fonde, z ktorých mala údajne ťažiť firma blízka práve Mečiarovej strane. Doposiaľ najväčší konflikt za takmer poldruhého roka vládnutia Ficovho kabinetu nakoniec vyústil až do dnešného odvolania ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu.

Paška si po hlasovaní myslí, že koalícia dokáže dovládnuť do konca volebného obdobia. „Koaličná kríza sa skončila vymenovaním novej pani ministerky,“ povedal novinárom šéf snemovne. Jureňu nahradila na ministerskom poste ústredná tajomníčka HZDS Zdenka Kramplová.

Na odvolanie Pašku bola potrebná nadpolovičná väčšina celého parlamentu, teda 76 hlasov. Zo 111 poslancov, ktorí si prevzali hlasovacie lístky, hlasovalo proti Paškovi 59 poslancov, traja poslanci ho naopak podporili a traja sa hlasovania zdržali. Zvyšných 46 zákonodarcov lístok neodovzdalo do hlasovacej urny. Opozícia má v parlamente 65 zástupcov.

Vzhľadom na tajné hlasovanie sa nedá jednoznačne určiť, či sa niektorí z poslancov vládneho HZDS nakoniec k opozícii pridali. Podľa poslanca HZDS Jozefa Haleckého však poslanci strany nehlasovali. „Dohodli sme sa, že jeho odvolanie nepovažujeme za adekvátne,“ uviedol.

„My sme mali informácie, že určitá skupina Smeru sa chystala zahlasovať za odvolanie predsedu parlamentu, a preto, aby nebola žiadna pochybnosť a nehodil to niekto na nás, na HZDS, preto sme sa nezúčastnili,“ povedal ďalší poslanec z HZDS Ján Kovarčík. Paška však takéto úvahy zo strany Smeru odmietol.

Predseda parlamentu Pavol Paška Foto: ČTK
Paška Predseda parlamentu Pavol Paška

Koalícia by podľa Kovarčíka mohla pokračovať ďalej, musí sa však striktne dodržiavať koaličná zmluva, zdôraznil. „Podľa koaličnej zmluvy by sa mali partneri vždy stretnúť pred zasadnutím vlády, napríklad tento bod sa nedodržiava,“ poznamenal. HZDS čelila v minulosti kritike Smeru za to, že s pripomienkami k niektorým návrhom zákonov prišla až po ich schválení vládou. 

Podpredseda HZDS Milan Urbáni tvrdil, že koaličné napätie sa skončilo už po minulotýždňovom rozhodnutí strany zotrvať v koalícii. „Je po všetkom. Ja nie som jasnovidec, ale zatiaľ vyzerá tak, že partnerské vzťahy sa urovnajú a koalícia bude pokračovať,“ povedal Urbáni.

Opozícia zdôvodnila návrh na Paškovo odvolanie jeho postupom po schválení novely zákona o sociálnom poistení, ktorá obsahovala protichodné ustanovenia o vystúpení sporiteľov z druhého dôchodkového piliera. Paška totiž pôvodne nechal sporné ustanovenie z textu vyškrtnúť, po búrlivej kritike opozície však nakoniec poslal prezidentovi pôvodný text predlohy. Opozícia ho napriek tomu neprestala obviňovať, že porušil základné demokratické pravidlá.

Parlament následne hlasmi koalície definitívne prijal viaceré zmeny v penzijnej reforme predošlej vlády. Poslanci po vetovaní predlohy prezidentom tiež opravili protichodné ustanovenie, ktoré schválili na októbrovej schôdzi. Hlasovanie o novele zákona o sociálnom poistení bolo aj ďalším testom súdržnosti koalície, ktorá sa v uplynulých dňoch dostala takmer na pokraj rozpadu.

Najdôležitejším bodom schôdze je návrh štátneho rozpočtu na budúci rok. Okrem iného by mali poslanci schváliť aj rozpočty Fondu národného majetku, Sociálnej poisťovne, Exim banky či Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Na definitívne schválenie čakajú okrem iného novela zákona o minimálnej mzde, novela zákona o dani z pridanej hodnoty, zákon o zavedení eura v SR či zákon o cestovných dokladoch alebo novela zákona o azyle.

Ďalším zaujímavým bodom schôdze je návrh ústavného zákona, ktorým sa má zúžiť imunita poslancov. Národná rada tiež prerokuje petíciu občanov za zachovanie druhého piliera dôchodkového systému a pravidiel dôchodkovej reformy.

Fico: Ak Smer nevyhrá voľby, nevrátim sa do parlamentu

Hlasovaniu o odvolaní Pašku aj v utorok predchádzala búrlivá rozprava, v rámci ktorej vystúpil na Paškovu obhajobu aj premiér Robert Fico.

Opozícia prispieva k parlamentnej kríze a nie predseda parlamentu Pavol Paška, myslí si premiér Robert Fico. Podľa neho opozícia nenastavuje vládnej koalícii rovné, morálne zrkadlo. Ficovi prekáža, že do parlamentných lavíc zasadajú politici, ktorí vo vláde čelili rôznym škandálom. Nepáči sa mu, že predsedovia vlády a ich najbližší spolupracovníci „potom, čo skončia s hanbou kvôli škandálom, sa vrátia do parlamentu a tvária sa ako morálne opozičné autority“.

Premiér dal poslancom sľub, že on sa tohto nedopustí. „Ak nasledujúce parlamentné voľby strana Smer nevyhrá pod mojim predsedníctvom, nevrátim sa naspäť do parlamentu ako predseda opozičnej strany,“ povedal Fico v parlamente. Vyzval na zmenu parlamentného systému na zmiešaný systém tak, aby ľuďom neumožňoval dostať sa do parlamentu „na chrbte politických strán“.

Fico len pourážal a ušiel, tvrdí Mikloš

Opoziční poslanci ostro kritizovali Ficovo vystúpenie. Poslanec za SDKÚ Martin Pado si myslí, že „je tu kríza predsedu vlády. Od začiatku sa podieľa na budovaní vulgárnej spoločnosti na Slovensku, napáda nevyberaným spôsobom kdekoho, každého občana, ktorý mu nevyhovuje,“ povedal Pado. Podľa poslanca za SDKÚ Ivana Mikloša Fico len pourážal a ušiel. Predseda vlády hneď po svojom príhovore odišiel do Prezidentského paláca.

Poslanec za KDH Martin Fronc sa domnieva, že Fico „nemá morálne právo vydávať sa tu za svätého za dedinou“, pretože niekoľko mesiacov vedel o situácii na pozemkovom fonde. Poslanec za SDKÚ Pavol Frešo pripomenul, že opozícia nehlasovala za Žitňanskej pozmeňujúci návrh, pretože opustili rokovaciu sálu na protest, akým spôsobom sa viedol parlament. Freša presvedčilo hlasovanie o programe mimoriadnej schôdze, že Fico „už má v košiari dve-tri ovečky“. Program schôdze podporili poslanci Mečiarovho HZDS, proti boli len Viliam Veteška a Tibor Mikuš.

Prečítajte si:

Pašku budú odvolávať až v utorok, podľa
Jureňu za môžu byť aj poslanci Smeru .{target:}“:[http://spravy.pravda.sk/…k_domace.asp?…]Koalíciu čaká ďalšia skúška, Pavol Paška
Fico opäť varoval pred odvolaním Pašku

debata chyba