Koalícia sa v hre nervov zľakla

Opozícia stále komplikuje prijatie Lisabonskej zmluvy, ktorá má zmeniť pomery v Európskej únii. Vládne strany v stredu znovu odmietli požiadavku SDKÚ, SMK a KDH rokovať najskôr o tlačovom zákone. Smer, SNS a HZDS však napokon nenašli odvahu hlasovať o reformnej ústavnej zmluve. Najprv hlasovanie odložili na popoludnie, podvečer schválili odklad o ďalších 24 hodín.

30.01.2008 09:53 , aktualizované: 19:31
Opoziční poslanci po odchode z rokovacej sály... Foto:
debata

"Postoj slovenskej opozície a jej nezáujem ratifikovať európsku reformnú zmluvu vyvoláva také zdesenie v EÚ a spôsobuje také škody Slovenskej republike, že sme od rána atakovaní otázkami a telefonátmi,“ vyhlásil premiér Robert Fico. Situáciu v slovenskom parlamente večer vysvetľoval aj veľvyslancom krajín EÚ, ktorých pozval na rokovanie do Národnej rady.

SDKÚ, SMK a KDH prišiel do parlamentu predpoludním presviedčať aj prezident Ivan Gašparovič. Ten sa donedávna netajil názorom, že má k európskej ústave viacero výhrad, schváliť ju však treba.

Keďže opozícia nechcela ustúpiť zo svojej pozície, predseda parlamentu Pavol Paška posunul hlasovanie na popoludňajšiu 17. hodinu.

"Pevne verím, že všetci politici dostanú rozum a Lisabonská zmluva bude schválená,“ povedal pred hlasovaním podpredseda HZDS Milan Urbáni.

Premiér Robert Fico a šéf parlamentu Pavol Paška podľa lídra SMK Pála Csákyho na rokovaniach naznačovali, že by mohli mierne upraviť tlačový zákon podľa pripomienok OBSE. "Zo strany opozície je už dôvera nižšia. Chceme najprv rokovať o tlačovom zákone, až potom o Lisabonskej zmluve,“ zdôraznil predseda SMK.

Za "silové riešenie“, teda za to, aby sa o Lisabonskej zmluve hlasovalo aj bez dohody s opozíciou, bolo podľa Csákyho hlavne HZDS. "Je to o politickej zodpovednosti,“ povedal poslancom predseda Vladimír Mečiar

Pat sa nepodarilo prelomiť ani večer. Keď opozícia neuspela so svojím návrhom, aby parlament odložil rokovanie na marec, odišla zo sály. HZDS, Smer a SNS, ktorým na schválenie európskej ústavy chýba päť hlasov, potom odsúhlasili odklad na štvrtkové popoludnie.

Paška s Ficom opozíciu upozorňovali aj na to, že ak slovenský parlament zmluvu neprijme, nebude mať šancu na opravu. "Lisabonská zmluva nie je ohrozená, ohrozená je úroveň demokracie na Slovensku,“ zdôraznil šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Podľa právnych názorov, o ktoré sa opiera SDKÚ, bude možné o dokumente znovu rokovať, aj keď ho teraz parlament neratifikuje.

Csáky pripustil, že "aj opozícia možno urobila chybu, keď pristúpila k tomuto kroku v poslednej chvíli“. O zmenách v tlačovom zákone, ktorý považuje za nedemokratický, sa už totiž hovorilo už viac ako pol roka. O aké zmeny opozícii ide, Dzurinda nespresnil. "Neskôr, máme kopu času, neskôr sa tomu povenujeme,“ povedal.

Hlasovanie bojkotovali všetci opoziční poslanci. Nenaplnil sa teda scenár, že sa koalícii podarilo získať šesť hlasov z SMK. „Sú tu rôzne informácie, že v noci boli nejaké rokovania, lanárenie poslancov, že sa kúpili poslanci na toto rokovanie. Ja tomu neverím, nemyslím si, že by to bolo dôstojné,“ tvrdil Csáky.

Lisabonskú zmluvu zatiaľ schválilo Maďarsko, Slovinsko a Malta. Proti sa zatiaľ nevyjadrila žiadna z 27 krajín. Aby začala platiť, musia ju schváliť všetky štáty únie.

debata chyba