Piráti: Loď s tankami vyhodíme do vzduchu

Somálski piráti, ktorí stále zadržiavajú ukrajinskú loď na palube s viac ako 30 sovietskymi tankami, sa vyhrážajú vyhodením plavidla do vzduchu. Stane sa tak vtedy, ak im nebude vyplatené výkupné, ktoré požadujú. Piráti zároveň dodali, že sú pripravení zahynúť spolu s posádkou. Oznámil to hovorca pirátov prostredníctvom satelitného telefónu.

13.10.2008 15:33
Americký námorník sleduje v diaľke ukrajinskú... Foto:
debata

Ako vyhlásil, po trojhodinovej diskusii dospeli k tomu, že ak výkupné nebude zaplatené do pondelňajšej noci, loď a jej náklad zničia. „Ak nevyjdú v ústrety našej požiadavke, vyhodíme plavidlo do vzduchu a spolu s posádkou sme ochotní zahynúť aj my,“ povedal hovorca Sugule Ali. Informoval o tom britský spravodajský portál BBC.

Piráti, ktorí 25. septembra uniesli ukrajinskú loď naloženú tankami a zbraňami, znížili minulý týždeň výkupné z pôvodných 20 na 8 miliónov dolárov. Ukrajinská loď Faina, ktorá sa plavila pod vlajkou Belize, viezla vojenskú zásielku vrátane 33 ruských tankov typu T-72. Piráti ju uniesli v Adenskom zálive pri pobreží Somálska. 21 členov posádky tvoria Ukrajinci, traja majú ruskú a jeden lotyšskú národnosť. Oblasť, v ktorej piráti loď zadržiavajú, obkľúčilo šesť amerických bojových lodí a smeruje tam aj ruská fregata. USA sa obávajú, že piráti by mohli zbrane predať islamským povstalcom napojeným na al-Kájdu, ktorí už dva roky bojujú proti centrálnej somálskej vláde.

V somálskych vodách pôsobí najviac pirátov na svete a mnohé krajiny varujú pred približovaním sa k pobrežiu. Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov v júni prijala rezolúciu, ktorá umožňuje štátom vyslať vojakov do oblasti so zámerom potlačiť pirátske aktivity. Pirátstvo sa rozmohlo hlavne po páde diktatúry Muhammada Siada Barrého, ktorého režim padol v roku 1991 a odvtedy nemá Somálsko funkčnú vládu.

debata chyba