Platy vyššie nebudú. Ale ani daňová záťaž, sľubuje koalícia

Štát bude musieť na dosiahnutie svojich rozpočtových cieľov, teda stlačenie schodku verejných financií na úroveň 3,8 % hrubého domáceho produktu, v budúcom roku napriek zmrazeniu platov získať ďalších vyše 200 miliónov eur. Podľa premiérky Ivety Radičovej by sa však občania nemali obávať, získať by ich štát mal z efektívnejšieho fungovania.

02.05.2011 21:33
euro, peniaze, eurá, plat, výhra, mzda,... Foto:
Ilustračné foto
debata (6)

„Zatiaľ je zhoda, že sa budeme uberať cestou zlepšovania hospodárenia s majetkom štátu a nie cestou vyššej daňovej záťaže občanov,“ povedala po pondelňajšom rokovaní Koaličnej rady, kde sa lídri koaličných strán zaoberali aj východiskami rozpočtu na nasledujúce roky.

Ministerstvo financií v nich navrhlo zmrazenie platov v štátnej správe aj pre budúci rok, mierne by si mali polepšiť iba učitelia. V rámci ďalších opatrení, ktoré majú pomôcť dosiahnuť cielený deficit verejných financií na budúci rok, rezort uvádza napríklad zníženie platieb za elektronické mýto správcovi mýtneho systému, zvýšenie príjmov z dividend štátnych podnikov či zo zvýšenia spotrebných daní z piva a vína. Vo východiskách ministerstvo načrtlo aj výdavkové limity pre jednotlivé rozpočtové kapitoly. Pri viacerých sa počíta s poklesom, čo sa im nepozdáva. Dôkazom sú aj desiatky zásadných pripomienok.

„Každý si chráni svoj rezort,“ komentuje počiatočné rokovania k budúcoročnému rozpočtu Radičová. Ako však dodáva, východiská predložené ministerstvom financií treba brať ako potenciálny návrh. „Každý potenciálny návrh, ktorý ministerstvo financií predkladá, bude predmetom ďalších rokovaní,“ doplnila.

Deficit slovenských verejných financií by mal klesnúť pod maastrichtské kritérium troch percent hrubého domáceho produktu (HDP) v roku 2013. Najväčšia časť konsolidácie verejných financií by sa tak mala uskutočniť v tomto roku, počas ktorého by deficit mal klesnúť z minuloročných takmer 8 % HDP na 4,9 %. V budúcom roku by sa mal podľa očakávaní vlády znížiť na 3,8 % a v roku 2013 na 2,9 % HDP.

6 debata chyba