Platy zamrznú, aj prepúšťať sa bude

Kríza siahne na platy ľudí na Slovensku na budúci rok s novou silou. Na výplatných páskach si zamestnanci nájdu zväčša rovnakú sumu ako v tomto roku, niektorým mzdy dokonca klesnú.

12.10.2009 06:10
Euro, peniaze, peňaženka Foto:
Ilustračné foto
debata

Odborári, ktorí začínajú so zamestnávateľmi rokovať o úprave platov, dúfajú aspoň v rast o úroveň inflácie, aby zárobky neboli reálne nižšie ako tento rok.

„Budeme sa snažiť dosiahnuť zvýšenie platov aspoň na úrovni tohtoročnej inflácie, čo je menej ako dve percentá. Situácia je však zložitá, vyjednávanie ukončujeme každoročne v polovici januára, teraz sa však pravdepodobne o pár týždňov pretiahne,“ hovorí Emil Machyna, predseda odborového zväzu KOVO.

V najťažšej situácii budú strojári, zamestnanci automobiliek či hutníci. „Bolo by dobré vykryť aspoň infláciu, ale nie všade sa to podarí. Pripúšťam, že platy budú v niektorých odvetviach aj stagnovať,“ potvrdil viceprezident Konfederácie odborových zväzov Vladimír Mojš.

V bratislavskom Volkswagene, ktorý patrí k najsulnejším slovenským fabrikám, je možné predĺženie súčasnej kolektívnej zmluvy. „Čaká nás nové vyjednávanie. Radi by sme ho ukončili v decembri, vzhľadom na krízu sa to však javí nereálne,“ povedal šéf odborov Volkswagen Slovakia Zoroslav Smolinský. Hovorca Volkswagenu Vladimír Machalík pripustil, že ak sa kolektívne vyjednávanie neskončí do konca decembra, predĺži sa platnosť súčasnej kolektívnej zmluvy o ďalší rok.

Šéf odborov KOVO Machyna upozorňuje, že práve tento rok bol z hľadiska platov najdramatickejší. „Skracoval sa pracovný čas, ľudia z mnohých firiem dostávali iba 60-percentnú mzdu, napriek tomu, že životné náklady prirodzene rástli,“ hovorí.

Napríklad v popradskej firme Tatramat bol tento rok najproblémovejší, keďže u nich sa znížili tržby až o dvadsať percent. „Budúci rok očakávame, že platy zostanú stáť na súčasnej úrovni,“ vyjadril sa riaditeľ Peter Štrbian.

V lepšej pozícii ako v priemysle sú zamestnanci obchodu. Podľa predsedníčky OZ pracovníkov obchodu a cestovného ruchu Kataríny Kuľandovej sa tento rok vyjednávať nebude, keďže jeho členovia pouzatvárali kolektívne zmluvy až do konca roka 2010.

„Maloobchodný predaj zostáva zatiaľ na úrovni minulého roka, takže platy nepôjdu výrazne hore. A v pohraničných regiónoch s nižšími tržbami môže dôjsť až k ich stagnácii,“ vyjadrila sa Kuľandová.

So zlými vyhliadkami však podľa nej musia počítať zamestnanci v cestovnom ruchu. „Nie je vylúčené ani ďalšie prepúšťanie tak, ako to bolo tento rok v spoločnosti Sorea, ktorá zrušila pracovné miesta tých zamestnancov, ktorí mali pracovnú zmluvu na dobu určitú,“ vysvetlila.

V púchovskom Matadore majú kolektívnu zmluvu uzavretú do konca roku, takže tiež začínajú vyjednávať a podľa hovorcu Miroslava Žiačika sa rokovania zrejme pretiahnu. „Na benefity sme tento rok nesiahali, boli sme však nútení obmedziť fond pracovného času a siahnuť zamestnancom na trinásty plat,“ hovorí Žiačik. Do budúceho roka je podľa neho veľmi ohrozený aj zimný dovolenkový príplatok. Od prvého marca boli zamestnanci gumárenskej divízie nútení zostať doma so 60-percentnou mzdou. Pomohli im až opätovné objednávky z materskej spoločnosti v Nemecku. „V strojárskej divízii sme prepúšťali, gumárenskú sa nám podarilo zachovať a tak to zostane aj nasledujúci rok,“ povedal Žiačik.

Napriek kríze sa zrejme mierne zvýšia platy v bratislavskom Slovnafte. Hovorcu Anton Molnár nechcel spresniť o koľko. Rafinéri tento rok zmrazili platy iba manažérom a nezmení sa to ani v budúcom roku.

Ako sa bude vyjednávať o platoch na budúci rok?

  • odborári budú vychádzať z pozície – zvyšovať mzdu o mieru inflácie v tomto roku
  • podľa ministerstva financií sa inflácia tento rok odhaduje v rozpätí 1,2 až 1,8 %
  • priemerný plat na Slovensku za rok 2008 by mal dosiahnuť 745,50 € (22 459 Sk)
  • za celú krajinu odhadujú štatistici rast platov v roku 2010 o 3,5 %

Novela o kolektívnom vyjednávaní, ktorú presadzujú odbory a už odobrila vláda:

  • kolektívne zmluvy vyššieho stupňa by sa rozšírili na všetky podniky v odvetví, aj keď s tým zamestnávatelia nebudú nesúhlasiť
  • odborári tvrdia, že sa tým zrovnoprávnia podmienky pre zamestnancov aj firmy
  • v praxi sa umožní rozšírenie zmluvy na základe návrhu len jednej zmluvnej strany, bez vzájomnej dohody majiteľov podniku aj zamestnancov
debata chyba