Plešatým svitá nádej na vlasy

Ako prví na svete prišli vedci z Bonnskej univerzity na to, ktorá bielkovina v bunkách vlasov spôsobuje ich rast a pri nesprávnom fungovaní naopak plešivosť. Podľa nemeckého denníka Die Welt a odborného časopisu Nature Genetics to znamená, že sú blízko nájdenia lieku, ktorý by mohol vypadávaniu vlasov zabrániť.

25.02.2008 15:01
Plešatosť Foto:
Ilustračné foto
debata

Vedci z tímu genetičky Reginy Betzovej z Bonnskej univerzity pôvodne skúmali vzácnu chorobu Hypotrichosis simplex, ktorá spôsobuje plešivosť už v detstve a postihuje mužov i ženy. V spolupráci so saudskoarabským expertom Chálidom al-Abúdom analyzovali vzorky DNA členov jednej saudskoarabskej rodiny, ktorej niektorí členovia trpeli spomínanou chorobou.

Pri tejto práci narazili na doposiaľ neznámy receptor, ktorý sa nachádza vo vlasových vačkoch a ktorý pravdepodobne zohráva kľúčovú rolu i u rozšírenejších foriem vypadávania vlasov. Ak sa na tento receptor naviažu látky – „poslovia“ prenášajúci informáciu do vnútra bunky, spúšťajú sa v bunke pochody, ktoré zaisťujú trvalý rast vlasov. U ľudí trpiacich Hypotrichosis simplex génová porucha spôsobuje, že je tento receptor scvrknutý, čo bráni tvorbe vlasov. 

Prijímače s chybnou štruktúrou patria ku skupine receptorov viazaných na G-proteíny, ktoré sa dobre hodia ako miesta na účinku pre lieky. Vďaka tomu, že vedci identifikovali aj látky, ktoré receptory viažu, svitá ľuďom postihnutým plešivosťou  nádej, že pre nich bude existovať liek. „Môžeme teraz cielene hľadať príbuzné látky, ktorými by sa dalo liečiť holohlavosť,“ vysvetlil profesor Ivar von Kügelgen. Ak vedci vynájdu liek. Mohol by byť na úžitok pre ľudí s rôznymi poruchami tvorby vlasov.

debata chyba