Po Gorile a Sasanke polícia preveruje kauzu Kocúr

Polícia sa začala zaujímať o viaceré tendre, ktoré robilo ministerstvo vnútra počas šéfovania nominanta KDH Daniela Lipšica (dnes nezávislý). Preveruje informácie súvisiace s výberovými konaniami, ktoré sa objavili prednedávnom na tej istej internetovej adrese ako predtým Sasanka či Gorila, v kauze Kocúr.

08.06.2012 08:48
Daniel Lipšic Foto:
Exminister vnútra Daniel Lipšic
debata (131)

Polícia zatiaľ nechce konkretizovať, ktoré tendre preveruje. Na otázku, či je medzi nimi aj súťaž a nákup odpočúvacieho systému za 6 miliónov eur, odmietla odpovedať. „Podozrenia z protiprávneho konania polícia preverí, a to aj v prípadoch anonymných informácií. Preveruje aj niektoré informácie publikované na internete. Špecifikovať ktoré, či v akom štádiu je preverovanie, v tejto chvíli nie je možné,“ potvrdila hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.

Ministerstvo vnútra však potvrdilo, že delegácia na čele s ministrom vnútra Danielom Lipšicom, oboma policajnými viceprezidentmi, poradcom ministra vnútra Milanom Krajniakom či riaditeľom organizačného odboru Vladimírom Pčolinským spolu s ďalšími šiestimi ľuďmi boli pred dvoma rokmi v novembri na zahraničnej návšteve Izraela. Práve počas tejto návštevy malo dôjsť podľa materiálu Kocúr k dohode.

„V rámci bezpečnostnej konferencie konanej v Tel Avive rokovala slovenská strana so zástupcami izraelskej firmy o upgrade technológie využívanej slovenskými policajnými a inými bezpečnostnými zložkami,“ povedala Emília Kočišová z komunikačného odboru ministerstva vnútra.

Inak je však rezort na informácie skúpy. „Vzhľadom na to, že problematika informačno-technických prostriedkov je v režime utajenia, informácie k tejto oblasti polícia nikdy neposkytuje,“ dodala Baloghová. Otázne však je, prečo sa potom na stretnutiach s firmou o utajovaných skutočnostiach zúčastňovali aj osoby z radov vedenia polície, ktoré majú bezpečnostnú previerku len na stupeň dôverné.

Daniel Lipšic hovorí, že hoci tajná služba označila dokument za podvrh, nemá s vyšetrovaním problém. „Nech polícia preveruje, čo uzná za vhodné,“ reagoval bývalý minister vnútra. Slovenská informačná služba však dokument neoznačila za podvrh, len uviedla, že nie je jeho pôvodcom a vylučuje, že by bol výsledkom spravodajskej činnosti SIS.

Rezort ešte vlani obchod s firmou Verint aj zrealizoval a časť systému bola dovezená na Slovensko. Podľa informácií Pravdy však polícia ani iné bezpečnostné zložky tento obnovený systém nemôžu používať. Je stále zabalený v škatuliach, lebo na to, aby bol funkčný, treba k nemu ďalšie súčasti, čo by stálo ďalších okolo 6 miliónov eur. „Systém patrí k tým najmodernejším, čo sú na trhu, ale to je, akoby ste kúpili z Mercedesu len motor. Bez príslušných častí nemôže fungovať,“ hovorí zdroj, ktorý si želá zostať v anonymite.

Polícia, odvolávajúc sa na utajované skutočnosti, nepovedala ani to, či štát zaplatil firme Verint a slovenskej firme Orga Trade, ktorá bola sprostredkovateľom obchodu.

Lipšicov bývalý hovorca Gábor Grendel pred rokom pripustil, že dodávka systému vyjde na 6 miliónov eur. Firma Verint by mala spolu s dodatkami na dodávke systému podľa zmluvy, ktorá nehovorí o utajení len o dôverných informáciách, zarobiť viac ako 7,1 milióna eur, firma Orga Trade okolo 3 milióny eur, čo je dokopy vyše 10 miliónov eur.

Ako informovala Pravda už vo februári, rezort si v novej súťaži, ktorú nariadila premiérka Iveta Radičová po zrušení prvého tendra na odpočúvací systém, z desiatich oslovených firiem vybral opäť firmu Verint, ktorej odpočúvací systém používa slovenská polícia, tajná služba či vojenské spravodajstvo od roku 1995.

Problémy boli aj s tým, že koaliční partneri nesúhlasili s výberom, ktorý spravil Lipšicov rezort a ten musel súťaž vypísať vlani nanovo. Sprostredkova­teľskou firmou pre tento obchod bola totiž najprv spoločnosť Atemsec, kde bol predsedom predstavenstva bývalý šéf Národného bezpečnostného úradu Ján Mojžiš (KDH). Toho dal v súvislosti s kauzou Skupinka odvolať z funkcie v roku 2003 premiér Mikuláš Dzurinda. S odvolaním Mojžiša vo vláde vtedy nesúhlasili ministri za KDH a SMK. Mojžiš mal byť údajne jedným z členov skupinky, ktorá podľa Dzurindu škodila štátu, SIS a SDKÚ. Do čela NBÚ prišiel z postu šéfa analytického oddelenia tajnej služby.

Nejasné zostávajú aj okolnosti zrušenia zmluvy na modernizáciu odpočúvacieho systému. Prezídium Policajného zboru, v ktorého sídle má byť nainštalovaný podľa zmluvy odpočúvací systém, odmietlo odpovedať, za akých podmienok odstúpilo od spomínaného kontraktu so spoločnosťou Orga Trade a koľko firma dostala zaplatené, alebo či vrátila zálohu 1,7 milióna eur, ktorú dostala pri podpise zmluvy. Podobne odpovedala aj samotná firma. „Obráťte sa na ministerstvo vnútra,“ uviedol predseda predstavenstva Orga Trade Eugen Menyhart.

Skutočnú sumu a či je systém funkčný, sa verejnosť zrejme nedozvie. Umožňuje to zákon o verejnom obstarávaní, ktorý pri utajovaných skutočnostiach dáva obstarávateľovi voľnú ruku, prakticky bez akejkoľvek kontroly.

131 debata chyba