Po proteste Gorila: radikáli políciu nevyprovokovali

Kauza Gorila opäť vyhnala ľudí do ulíc. Bratislavský protest s poradovým číslom 3 sa začal na Námestí SNP o 16.00, skončil sa pred šiestou hodinou. Protestujúci sa zhromaždili len na námestí a nepresunuli sa na iné miesto, ako to bolo na predošlých dvoch protestoch.

10.02.2012 15:57 , aktualizované: 18:48
gorila, protest Foto:
Desiatky radikálov ešte prišli protestovať pre prezidentský palác.
debata (172)

Demonštranti vyšli do ulíc aj v Košiciach či v Ružomberku, no na prípravách týchto akcií sa hlavný organizačný tím v Bratislave nepodieľal.

Protesty minútu po minúte:

23.09: Korupcia, ktorú opisuje spis Gorila, vyhnala do ulíc aj Slovákov v Dubline. V centre írskej metropoly sa na proteste proti Gorile zúčastnilo približne 80 ľudí. Ich hlavným cieľom bolo podporiť stovky ľudí protestujúcich na Slovensku. Protestom tiež krajania chceli dokázať, že hoci žijú v zahraničí, nie je im ľahostajné, čo sa deje doma. „Nechceme a nemôžeme ostať ľahostajní a dúfame, že protesty nepoľavia a naďalej bude pokračovať neustály tlak verejnosti na dôkladné prešetrenie celej kauzy,“ povedal Patrick Linhart, jeden z organizátorov. Na proteste nechýbali banány, slovenské zástavy, rapkáč a transparenty, na ktorých bolo napríklad: „Dosť bolo Goríl“, „Slovensko si nedáme“ či „Stop corruption in Slovakia“. Účastníci protestu v otvorenom liste vyzvali premiérku a prezidenta, aby celá kauza nebola zametená pod koberec. Protest sa skončil bez incidentov krátko, po tom čo demonštranti vyhodili do vzduchu banány a zaspievali slovenskú hymnu. Protest v Dubline by nemal byť posledný. „V sobotu 3. marca plánujeme zorganizovať ďalší protest. Tentoraz pred slovenským veľvyslanectvom v Dubline. Chceme vyjsť v ústrety ľuďom, ktorí dnes museli ostať v práci,“ povedala ďalšia organizátorka Tereza Chalániová.

19.38: Radikáli vydržali na Hodžovom námestí pre prezidentským palácom viac ako hodinu. Napriek tomu, že sa ich počet postupne zmenšoval, neustále sa snažili vyprovokovať policajtov k zákroku pokrikmi priamo do ich tvárí a postrkovaním. Medzi protestujúcimi sa pohybovali aj zjavne podgurážení neplnoletí. Krátko po tom, ako na námestí ostala hŕstka najvytrvalejších extrémistov, ťažkoodenci mestskej polície ich pomaly vytlačili k fontáne, odkiaľ sa následne rozišli.

19.28: Do tretieho protestu Gorila sa v centre Popradu zapojilo približne 800 ľudí. Infor­movala o tom Juliana Majdeková z organizačného tímu protestnej akcie, ktorá mala podľa jej slov pokojný priebeh. V centre Popradu podľa Majdekovej slov zopakovali organizátori podujatia viacero požiadaviek, o ktorých infor­movali ich kolegovia na tlačovej konferencii v Bratislave. Na tribúne na Námestí sv. Egídia v Poprade sa hovorilo aj o potrebe posilnenia priamej demokracie cez zmeny v zákone o referende. Účastníci protestného zhromaždenia sa následne prešli centrom mesta, avšak ešte predtým si zaspievali stovky ľudí slovenskú hymnu. „Naším úsilím chceme vyprovokovať politikov, aby riešili problémy spoločnosti. Sú platení z našich peňazí, je preto potrebné, aby tu boli pre občana,“ podotkla Majdeková na margo protestných akcií, ktorú plánujú v Poprade organizovať aj naďalej. Ako dodala, dátum najbližšej zatiaľ stanovený nie je. „Máme šancu na pozitívne zmeny, musíme preto vytrvať a ísť do ulíc aj nabudúce.“ poznamenala.

19.03: Asi 25 ľudí sa zas presunulo pred budovu ministerstva vnútra, kde megafónom vyzývali ministra Daniela Lipšica, aby vyšiel von. K žiadnym násil­nostiam nedošlo.

Extrémisti hádzali smerom k prezidentskému... Foto: Ľuboš Pilc
gorila, protest Extrémisti hádzali smerom k prezidentskému palácu petardy a delobuchy.

18.46: Skupina asi 150 ľudí sa z protestu presunula pred prezidentský palác, na ktorý hádžu dymovnice a petardy a kričia heslá ako: „Načo je nám taký prezident?“. Kontroluje ich desiatka policajtov v prilbách, ktorí bránia demonštrantom, aby sa priblížili k areálu paláca a sú schopní v prípade vypuk­nutia nepokojov zasiahnuť.  

17.53: Ľudia sa pokojne rozchádzajú, na­priek očakáva­ným nepokojom to vyzerá tak, že sa už nič neudeje.

17.50: Organizátori oficiálne rozpustili protest v Bratislave, na záver neplánovane zahrali československú hymnu. Vyzvali účastníkov, aby sa pokojne rozišli.

17.43: Organizátori v Bratislave pomaly končia svoj protest, ďalší zvolávajú na 19. februára o 16.00, ktorý sa opäť začne na Námestí SNP. Potom sa budú presúvať až pred sídlo Penty v Petržalke. Krempaská v súvislosti s tým vyhlásila: Chceme si pozrieť plot, ktorý postavili z našich daní.

17.38: Na pódiu vystúpili všetci občianski aktivisti s mimoriadne extrémnymi názormi, požadovali rozpustenie všetkych politických strán a zvrhnutie celého politického systému. Na 15. marca zvolali veľký protest do Prahy.

17.32: Sprievod asi 150 ľudí sa presunul v Košiciach na Hlavnú ulicu, vystupujú prví rečníci. Bývalý politický väzeň František Bednár označil Pentu za teroristickú organizáciu.  

17.28: Odhad or­ganizátorov o ú­časti na bratislavskom proteste je 3000 ľudí, podľa Pravda.sk sú to asi dve tisícky. 

17.19: Na proteste v Bratislave vystúpil novinár Tom Nicholson, ktorý vo svojom prejave kritizoval sudcu Branislava Krála, ktorý mu zakázal vydať jeho knihu o kauze Gorila. Zároveň predniesol úryvok z tejto knihy. Následne vystúpil humorista Ras­ťo Piško, ktorý porozprával tónom Jozefa Kronera rozprávku o Starých Slovákoch.

17.14: V Ružomberku sa na proteste zišlo asi 100 ľudí a ďalší prichádzajú. Spájajú tri požiadavky, protest proti kauze Gorila, proti obchodnej zmluve ACTA a proti výstavbe benzínovej čerpacej stanice na sútoku rieky Váh a Revúca. Protest má pokojný priebeh.

Protest prebiehal bez problémov, účastníci sa... Foto: Ľuboš Pilc
protest, Gorila Protest prebiehal bez problémov, účastníci sa po jeho rozpustení pokojne rozišli.

17.05: Protest zatiaľ nenarušil plynulosť premávky v Bratislave. U­viedla to Denisa Krivosudská z Dopravného podniku Bratislava (DPB). Dodala, že dispečing DPB monitoruje situáciu na Námestí SNP, kde postupne pribúdajú demonštranti. „Odhadovaný počet je 2000 protestu­júcich, električky však stále premávajú bez obmedzení,“ uviedla.

16.55: V Bratislave je asi 1 500 ľudí, protest prebieha bez problémov a konfliktov

16.52: Asi sto ľudí sa pohýňa od košickej železničnej stanice k Dolnej bráne. Organizátor protestu Maroš Ambróz vyzýva účastníkov, aby zachovali pokojný priebeh akcie. Na pochod dozerá polícia.

16.51: Rovnako ako na minulotýždňovom proteste má pred svojou reštauráciou na bratislavskom Námestí SNP rozložený stánok kandidát Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Alojz Hlina. Ľuďom rozdáva čaj.

16.45: Hovorkyňa protestov Krempaská v príhovore vyzdvihla, že sa organizátori majú stretnúť s troma najvyššími ústavnými činiteľmi. Tento vplyv však podľa nej prináša aj tlaky z rôznych strán. „Niektorým organizátorom sa dokonca vyhrážali,“ doplnila.

16.44: Jedna z bývalých členiek organizačného tímu, ktorý sa podieľal na príprave prvých dvoch protestov Gorila, Stanislava Červeňová sa domnieva, že skutočným organizátorom je KDH. Organizačnú skupinu preto opustila a zapojila sa do nového hnutia, ktoré bojuje za radikálne posilnenie priamej demokracie. „Je tam Peter Pčolinský. Jeho brat je na ministerstve vnútra, ktoré vedie KDH, jeho maminka je KDH,jeho ocinko je KDH a takisto viem, že sú tam aj prepojenia Lucie Gallovej na KDH – jej priateľ je z tejto strany,“ vysvetlila svoje podozrenia Červeňová. Podľa nej organizátori porušovali slobodu prejavu, keď umožňovali vystupovať len vybraným ľuďom a niektorým dokonca vypínali mikrofón. Krempaská takéto podozrenia odmieta. Podľa nej organizátori nikdy nemali za sebou žiadnu stranu ani podnikateľov. „Neviem prečo, sa odtrhli. My neberieme nikomu možnosť, že môže protestovať za to, čo chce,“ uviedla. Každý podľa nej nemôže vystúpiť, pretože počet demonštrantov je príliš veľký a vystúpenie sa koná vo veľmi veľkej zime. V blízkom období by sa však mala uskutočniť diskusia v interiéroch.

16.39: Spisovateľ Michal Hvorecký kritizoval v emotívnom prejave politické pomery na Slovensku. Povedal, že komunistickí papaláši boli v 1989. roku voči demonštrantom ústretovejší, lebo aspoň na oko organizovali okrúhle stoly. Ostro kritizoval aj finančnú skupinu Penta. Tá si podľa neho najíma právnikov, ktorí ešte nedávno obhajovali Ivana Lexu a valcuje tak spravodlivosť na Slovensku. „A kde sú dnešní politici?“ opýtal sa. „Fico s Kaliňákom v spoločnosti Martina Nikodýma robia kampaň, Dzurinda sa vozí vo vlakoch a ľuďom rozpráva svoje sci-fi o boji s korupciou a Hrušovský s Figeľom fašiangujú. Ján Slota má rande so svojím mestom a spoločnosť mu robí Maťo Ďurinda, ktorý je dnes vypatlanejší rocker ako Jožo Ráž,“ odpovedal si. Jeho prejav zožal z doterajších ‚gorilých‘ protestov najväčší potlesk.

16.35: Pred železničnou stanicou v Košiciach sa zišlo zatiaľ asi len 50, prevažne mladých ľudí s transparentmi. Vládne pokojná atmosféra, nič nenaznačuje, že by sa na proteste chceli priživiť extrémisti.

16.30: Ďalšia z organizátoriek Lucia Galová prečítala údajný list novinárky, ktorá nechcela uviesť meno. Priblížila v ňom nadštandardné vzťahy medzi médiami a politikmi, ako s nimi chodia novinármi na kávu a pod.

16.25: Protesty proti Gorile sa majú podľa predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina skryto manipulovať v prospech najskorumpova­nejších politických strán. „Úzka skupinka osôb, ktorá sa vydáva tiež za organizátorov údajných občianskych nepokojov v Bratislave, potvrdila, že im nejde o vyšetrenie korupčných káuz na Slovensku, ale o skrytú podporu najskorumpova­nejších politických strán,“ vyhlásil Harabin

16.20: Alena Krempaská zopakovala v Bratislave požiadavky organizátorov protestu, búrlivý potlesk vyvolala žiadosť na okamžité odstúpenie šéfa Najvyššieho súdu Štefana Harabina.

16.11: Organizátorka bratislavského protestu Ľubica Lehotská zaspievala na pódiu „hit“ revolúcie 1989 „Sľúbili sme si lásku“, no zhruba tisícový dav sa k nej nepridal.

Jeden z účastníkov protestu priniesol... Foto: SITA
protest, Gorila Jeden z účastníkov protestu priniesol transparent s nápisom Uhliarik je podvodník a zločinec, za čo ho viacerí prítomní obvinili, že zneužíva protest.

16.08: Jeden z účastníkov protestu v Bratislave Milan Tomkuliak, ktorý koncom novembra na Kramároch s megafónom protestoval proti ministrovi zdravotníctva, vy­volal prvú roztržku. S tranparentom „Uhliarik je podvodník a zločinec“ ho viacerí prítomní obvinili, že protest Gorila zneužíva. Pred rozvášnenými ľuďmi ho dokonca musí brániť skupinka policajtov.

16.00: na bratislavskom Námestí SNP čaká na začiatok protestu asi 250 až 300 ľudí. Vonkajšia teplota –4 °C je s ohľadom na posledné dni relatívne prijateľná.

15.50: Ohlásený útok na internetovú stránku ministerstva spravodlivosti a jej zablokovanie je kontraproduktívny, keďže fakticky pôjde o pokus o odstavenie významného nástroja na verejnú kontrolu súdnictva. V reakcii na vyhlásenie hackerského hnutia Anonymous, ktoré chcelo o 16.00 h zaútočiť na stránky Penty a ministerstva spravodlivosti, to uviedol hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla.

Požiadavky organizátorov:

  • neodkladné a dôsledné vyšetrenie všetkých podozrení vyplývajúcich zo spisu Gorila a vyvodenie trestnoprávnej a hmotnej zodpovednosti voči osobám, vystupujúcim v spise
    • odstúpenie všetkých politikov, ktorí v spise Gorila vystupujú, zo všetkých ústavných funkcií
    • odstrániť z kandidátok všetkých strán osoby odôvodnene podozrivé, že rozkladali demokratické zriadenie SR činnosťami opísanými v spise Gorila a ak to bude nevyhnutné, posunúť termín predčasných volieb
    • zmeniť systém financovania politických strán a volebný zákon tak, aby minimalizovali možnosť korupčného správania a klientelizmu v budúcnosti a viac podporovali prvky skutočnej demokracie: konkrétne zrušiť volebnú kauciu, uzákoniť obmedzenie prijímania darov pre politické strany od podnikateľských subjektov, zaviesť volebný systém zachovávajúci spravodlivú pomernosť
    • umožniť kandidovať do parlamentu aj nezávislým osobnostiam bez straníckych kandidátok
    • jednoznačne potvrdiť zákonnú moc referenda, aby poslanci boli ústavne viazaní hlasovať v súlade s výsledkom referenda, hlasovanie proti by sa považovalo za automatické odstúpenie z funkcie poslanca
    • odstránenie kvóra potrebného na platnosť referenda, znížiť počet podpisov potrebných na vyvolanie referenda na 5% hlasov odovzdaných v ostatných parlamentných voľbách a zníženie počtu podpisov potrebných na prerokovanie občianskej petície v parlamente na 50-tisíc
    • okamžité vymenovanie generálneho prokurátora do svojej funkcie
    • zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov NR SR v čo najkratšom možnom termíne
    • odstúpenie morálne zdiskreditovaného Štefana Harabina z funkcie predsedu Najvyššieho súdu, ktorý nevysvetlil svoje vzťahy s hlavou albánskej drogovej mafie a ktorý reprezentuje nedôveryhodnú justíciu

Vyzývame všetky strany kandidujúce v predčasných voľbách, aby zaujali stanovisko k našim požiadavkám a predstavili svoje riešenie, najneskôr do 17. februára.

Jeden z účastníkov protestu priniesol...
Účastníci tretieho protestu proti kauze Gorila...
+12Účastníci protestu v Bratislave si opäť...

© Autorské práva vyhradené

172 debata chyba