Po škandále s listom Vatikán bráni pápeža

Postoj kardinála Josepha Ratzingera, súčasného pápeža Benedikta XVI., je vytrhnutý z kontextu. Katolícka cirkev takto obhajuje konanie svojej súčasnej hlavy, ktorá v osemdesiatych rokoch údajne uprednostnila imidž cirkvi pred záujmami obetí sexuálneho zneužívania. To vraj vyplýva z listu, podpísaného Ratzingerom, ktorý v piatok zverejnila agentúra AP.

11.04.2010 18:25
Pápež Benedikt XVI. Foto:
Pápež Benedikt XVI.
debata

„Je v tom veľa preháňania a prirýchleho odsudzovania,“ vyhlásil Jeffrey Lena, ktorý zastupuje záujmy Vatikánu v Kalifornii.

Práve v štáte na tichomorskom pobreží USA bol v roku 1978 odsúdený kňaz Stephen Kiesle za zneužívanie dvoch chlapcov. Po odpykaní trestu požiadal o zbavenie kňazstva, no Vatikán štyri roky nereagoval. Až v roku 1985 sa v liste oaklandskému biskupovi k prípadu vyjadril Ratzinger, vtedy šéf vplyvnej Kongregácie pre náuku viery.

„Je potrebné vziať do úvahy dobro katolíckej cirkvi, ako aj dobro žiadateľa,“ napísal Ratzinger s tým, že vyzlečenie duchovného z kňazského rúcha si vyžaduje čas a dôkladné prešetrenie. Kiesle sa neskôr dopustil sexuálneho zneužitia znova.

Imidž cirkvi veľmi poškodili vynárajúce sa škandály so sexuálnym zneužívaním mladistvých duchovnými. Mnohí preto vyzývajú pápeža, aby odstúpil, v Spojených štátoch sa zase objavila požiadavka, aby Benedikt XVI. vystúpil ako svedok pred súdom.

Cirkev priznala, že musí zmeniť prístup k podobným prípadom a pápež je pripravený stretnúť sa s viacerými obeťami. Podľa amerického právnika však Ratzingerov úrad nemal v kompetencii posudzovanie prípadov zneužívania, a preto list súčasného pápeža nemožno vnímať ako zlyhanie.

debata chyba