Poisťovne nútia chorých cestovať

Do nemocnice budú pacienti dvoch najväčších poisťovní z Púchova cestovať od júla desiatky kilometrov. Ak za zdravotnú starostlivosť nechcú platiť z vlastného, namiesto púchovskej nemocnice budú musieť navštíviť Ilavu alebo Považskú Bystricu. Po najväčšej Všeobecnej zdravotnej poisťovni totiž s nemocnicou v Púchove neuzavrie zmluvu ani dvojka Dôvera. Púchovská nemocnica je jednou z trinástich, ktoré sa pokúsia prežiť bez peňazí, a teda aj pacientov niektorej z dvoch hlavných poisťovní.

07.05.2008 06:02
Doktor, lekár, nemocnica, choroba, pacient, liek Foto:
Ilustračné foto
debata

Ak chorí zariadenie alebo poisťovňu nezmenia, musia si pripraviť tisíce korún navyše.

„V apríli zrušila VšZP zmluvy sanatóriu, kde sa mi lieči syn z drogovej závislosti. Doteraz som platil mesačne okolo 13-tisíc, teraz budem musieť platiť viac ako 20-tisíc,“ vysvetlil vplyv zmien otec Marka, ktorý sa v sanatóriu v Petržalke lieči už osem mesiacov.

Minimálna sieť nemocníc, ktoré musia poisťovne zazmluvniť

Deviatim zdravotníckym zariadeniam po celom Slovensku zrušila Všeobecná zdravotná poisťovňa zmluvy tento rok. Podobný osud čaká od júla aj pacientov poistených v Dôvere v piatich nemocniciach – v Púchove, Hnúšti, Novej Bani, Medzilaborciach a Modre. Len púchovská nemocnica, ktorú spoluzakladalo mesto, zostala bez peňazí od oboch poisťovní.

„Myslím, že nemocnice sa to príliš nedotkne, ale dotkne sa to poistencov Dôvery. Je to od poisťovní nefér, keď také niečo robia vo veľkom predstihu predtým, než sa možno prepoistiť. Keby to urobili napríklad mesiac predtým, než je priestor na zmenu zdravotnej poisťovne, tak by to bolo v poriadku. Pacient by mal možnosť zmeniť poisťovňu, aby mohol využívať nemocnicu, ktorú má nablízku,“ hovorí Púchovčan Radoslav Varga.

Nové zmluvy nemusí od Dôvery, ktorá má takmer 900-tisíc poistencov, dostať ďalších 27 nemocníc. Podobný scenár nevylučuje ani štátna VšZP.

Ak si ich poistenec napríklad zlomí nohu alebo dostane infarkt, musia ho lekári v spomínaných nemocniciach ošetriť. Ak sú však pacienti objednaní na operácie, tie už podstúpia v iných nemocniciach. Inak by si ich museli platiť sami, hoci si každý mesiac odvádzajú peniaze na zdravotné poistenie.

Prípadné zrušenie ďalších zmlúv vysvetľujú obe poisťovne tým, že podľa hodnotení by nemocnice ich pacientom neposkytli dostatočnú starostlivosť.

„Zmeny v uzatváraní zmlúv odzrkadľujú výsledky hodnotenia. S niektorými možno zmluvy uzatvoríme, s niektorými nie a z niektorých si vyberieme iba určité oddelenia,“ uviedol generálny riaditeľ poisťovne Dôvera Martin Šimun.

Hodnotenie nemocníc a ďalších lôžkových zariadení na Slovensku podľa poisťovne Dôvera

Peniaze na prácu má v budúcnosti istých len 34 štátnych nemocníc a zdravotníckych zariadení. Rozhodol o tom kabinet Roberta Fica, ktorý v októbri schválil nariadenie o minimálnej sieti nemocníc.

Medzi zariadenia, ktoré budú mať isté zmluvy s poisťovňami, presadilo ministerstvo zdravotníctva fakultné nemocnice a špecializované ústavy, ako aj niektoré psychiatrické liečebne.

Na potrebe zrušiť časť nemocníc sa zhoduje väčšina odborníkov aj ministerstvo zdravotníctva. Podľa jeho analýzy je na Slovensku prebytočných asi 6-tisíc z 37-tisíc nemocničných lôžok. Nedostatok lekárov a zdravotných sestier, na ktorý sa nemocnice sťažujú, by mohli nahradiť zamestnanci zo zaniknutých zariadení.

Rušenie zmlúv so VšZP naznačila minulý týždeň jej riaditeľka Zuzana Zvolenská. „Myslím si, že budú aj zdravotnícke zariadenia, ktoré zdravotnú starostlivosť pre našich poistencov už ďalej poskytovať nebudú,“ povedala. Potrebu znížiť počet nemocníc podľa nej potvrdzujú aj štatistiky. Viac ako polovicu poistencov VšZP dokázalo podľa nej vyliečiť 25 nemocníc.

Ostatné zdravotné poisťovne zatiaľ k takémuto kroku nepristúpili, zmluvy ponúkli rovnakému počtu nemocníc ako doteraz.

Asociácii na ochranu práv pacientov sa ľudia z regiónov, kde nemocnice nemajú zmluvu so Všeobecnou, zatiaľ nesťažujú. Pred blízkosťou zariadenia podľa Asociácie pacienti skôr uprednostňujú jeho bezpečnosť.

„Do niektorých nemocníc sa dnes ľudia boja chodiť, majú totiž obavy, či im nemocnica poskytne kvalitnú zdravotnú starostlivosť. Pokiaľ nemocnice naozaj nespĺňajú potrebné kritériá, zrejme neostáva iné, ako s postupom poisťovní súhlasiť,“ reagovala podpredsedníčka Asociácie Anna Reháková.

debata chyba