Poisťovne šetria na pacientoch

Na dlhy v zdravotníctve budú pacienti doplácať ešte viac ako doteraz. Už od budúceho mesiaca si viacerí z nich budú musieť dlhšie počkať na operáciu či vyšetrenie u špecialistov. Zdravotné poisťovne vrátane najväčšej Všeobecnej sa totiž v rámci šetrenia rozhodli rušiť zmluvy s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Celkovo ide stovky lekárov a niekoľko nemocníc.

04.03.2011 12:00
posteľ, nemocnica, pacient Foto:
Ilustračné foto
debata (16)

Menší počet zazmluvnených lekárov a nemocníc spôsobí, že sa predĺžia čakacie lehoty a pacienti z okrajových miest budú musieť pre ošetrenie vycestovať.

Všeobecná zdravotná poisťovňa, v ktorej je najviac ľudí, sa chystá sieť zazmluvnených zariadení preriediť najradikálnejšie zo všetkých. Od apríla neplánuje ďalej spolupracovať s dvesto špecialistami, zmluvy nepredĺži ani približne desiatim percentám nemocničných oddelení.

„Dotkne sa to každého regiónu,“ uviedol generálny riaditeľ poisťovne Marian Faktor. Dlhšie čakacie listiny na operácie či rady v čakárňach špecialistov sa preto od budúceho mesiaca môžu stať realitou pre pacientov tak v Bratislavskom, ako aj Košickom kraji.

„Je to dôsledok nedostatku financií, ale aj toho, že sa medzi sebou nevedia dohodnúť poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, ktorí majú svoje nároky, a zdravotné poisťovne, ktoré to všetko platia,“ povedal analytik zo Slovenskej akadémie vied Pavol Kárász na margo radikálneho riedenia počtu poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ku ktorým pristúpili dve z troch zdravotných poisťovní.

Aj súkromná poisťovňa Dôvera ešte minulý týždeň ohlásila, že už poslala výpovede stosedemdesiatim lekárom. Aj keď podľa jej hovorkyne Moniky Lacikovej konečný počet lekárov, ktorým od apríla nepredĺžia zmluvy, bude po vzájomných rokovaniach zrejme nižší, poisťovňa ráta približne so stovkou výpovedí.

Prehodnocovanie zmlúv s lekármi a nemocnicami pre Pravdu potvrdila aj hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union Judita Smatanová. Podľa v nej však v súčasnosti o plošnom redukovaní existujúcej siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti zatiaľ neuvažujú.

Kým Faktor tvrdí, že šetrenie nebude mať nijaký vplyv na dostupnosť zdravotnej starostlivosti, prezident Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Ján Gajdoš si myslí opak. „Zrejme to bude mať vplyv aj na dostupnosť z pohľadu čakacích listín,“ povedal. Poskytovanie akútnej zdravotnej starostlivosti by to však podľa Gajdoša ovplyvniť nemalo.

Najväčšia štátna poisťovňa, ktorej dlh ku koncu roka 2010 predstavuje takmer 70 miliónov eur, chce rušením zmlúv znížiť svoje výdavky vynakladané na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. „V oblasti nákupu zdravotnej starostlivosti je cieľ znížiť náklady o tri percentá,“ povedal Faktor.

Kárász však pochybuje, že sa jej to podarí. Podľa neho zdravotné poisťovne môžu prijímať akékoľvek ozdravné opatrenia, kým sa nezmení celý systém financovania zdravotníctva, poisťovne nič neušetria. „Ak chceme tieto problémy vyriešiť, tak to chce zásadnú systémovú zmenu. Musíme zmeniť nielen legislatívu, ale aj celú filozofiu poistenia,“ dodal Kárász.

Rovnaký názor má aj člen zdravotníckeho výboru Peter Kalist (SaS). „Určite sú potrebné systémové zmeny,“ povedal. Zároveň však dodal, že na rušenie zmlúv sa strana SaS ešte detailnejšie pozrie. „Poisťovne nateraz tvrdia, že majú na to dôvod a my sa na tie dôvody budeme pýtať. Budeme o tom s vedením Všeobecnej zdravotnej poisťovne určite rokovať a pevne verím, že nám dajú adekvátne vysvetlenie,“ dodal Kalist.

16 debata chyba