Policajtov ochránilo, že nemali vesty

Priamo do hlavy a nie do brucha mohol trafiť nitriansky policajt zradca svojich kolegov. A namiesto dvoch ranených by pri hlavnej ceste v Kyneku ležali dvaja zastrelení. Väčšej tragédii zrejme zabránilo aj to, že zasahujúca policajná hliadka sa nechránila nepriestrelnými vestami.

18.09.2008 05:29 , aktualizované: 10:16
Prestrelka v Nitre Foto: ,
Auto rodiny Vychlopenovej, ktoré bolo v noci odparkované pri ceste a dostalo niekoľko zásahov. Jana Vychlopenová sa zobudila na streľbu, vyšla von a videla ich dostrieľané auto, po stranách cesty ležali zranení ľudia.
debata

Štandardné policajné vesty sa totiž vo svojej praktickosti veľmi nelíšia od stredovekého rytierskeho brnenia. Sú hrubé, ťažké, vážia niekoľko desiatok kilogramov, sťažujú a spomaľujú pohyb. To všetko by mala byť daň za ochranu pred smrtiacimi guľkami. Pancierová výhoda však zrejme stráca svoj význam, keď je útočníkom skúsený strelec a policajt.

„Ak by útočiaci policajt videl svojich kolegov vo vestách, zbytočne by strieľal na brucho. Stopercentne by namieril na ich hlavy. A taký zásah by určite znamenal istú smrť,“ naznačil jeden z kolegov nitrianskych policajtov, ktorí zostali ranení po prestrelke v Kyneku. Meno nechcel zverejniť.

Policajné prezídium odmietlo diskutovať o možnosti tragickejšieho scenára prepadu benzínovej pumpy v Nitre. „Na otázku, ako by sa zachoval strelec, ak by policajti mali na sebe vesty, sa nedá odpovedať,“ uviedol hovorca prezídia Viktor Plézel. Priznal však, že s oblečenými vestami je ťažké, ak nie nemožné šoférovať. Aj preto policajti zvyčajne nevyrážajú v aute na nebezpečné zásahy s už oblečenými vestami. Podobne išli bez vesty do akcie aj členovia postrelenej hliadky. Vesty mali v kufri auta.

„Hliadka počas utorkového zásahu postupovala štandardne. Pre krátkosť času si vesty nemohli obliecť. Je pravda, že policajti nemôžu mať vesty na sebe stále. No aby spĺňali svoju funkciu, musia byť také ťažké. Ľahšie nepriestrelné oblečenie by nechránilo dostatočne,“ povedal Plézel.

Podľa informácií Pravdy môžu byť vesty väčšiny slovenských policajtov staré aj 20 rokov. Policajné prezídium v najbližších mesiacoch neplánuje nákup nových, modernejších.

Na trhu je v súčasnosti viacero druhov nepriestrelných viest. Niektoré sú určené na nosenie pod oblečením, iné sa zas navliekajú na uniformu. Výrobcovia ponúkajú aj vesty pre pracovníkov, ktorí sa pohybujú v obzvlášť nebezpečných podmienkach – vojaci, policajti, pracovníci bezpečnostných služieb, no dá sa v nich pohodlne viesť vozidlo. Najťažšie z nich pritom vážia zhruba štyri až päť kilogramov, najviac však do desať kilogramov, ich cena sa pohybuje od 35– do 45-tisíc korún.

Miesto, kde sa v nitrianskej mestskej časti...
Miesto, kde došlo v Nitre k prestrelke medzi...
+5Priekopa, v ktorej ležal jeden zo zranených...
debata chyba