Polícia je iba pozorovateľom neonacistov

Slovenská polícia sa tvári, že veľa toho proti extrémistom nezmôže, pokiaľ ich neprichytí pri čine. Hoci policajti čakali na bratislavskej vlakovej stanici na príchod asi päťdesiatich výtržníkov, ktorí sa zúčastnili na nepovolenej demonštrácii v Prahe, ani im neskontrolovali doklady, aby si ich pridali do databázy extrémistov. V Českej republike pritom čelia priestupkovému konaniu a hrozí im až zákaz vstupu do krajiny.

13.11.2007 07:00
Extrémizmus v Prahe Foto:
Polícia zasahovala na viacerých miestach v Prahe.
debata

„Pokiaľ nekonali žiadnu protiprávnu činnosť, nemali sme dôvod, aby sme ich kontrolovali takýmto spôsobom,“ obhajoval postup polície hovorca Martin Korch. Ako ďalej dodal, polícia čakala na stanici pre istotu, keby sa niečo stalo, ale nakoniec sa správali slušne. „Pokiaľ niečo urobili za hranicami Slovenskej republiky, je to otázka pre miestne orgány a do toho nevstupujeme,“ vysvetlil Korch s tým, že s českou stranou pravidelne komunikujú.

„Napríklad sme vedeli, že sa do Prahy chystá takáto skupina ľudí, a monitorovali sme to,“ konštatoval Korch. Ako dodal, spoliehajú sa na českú stranu, že im poskytne dokumenty o pražskom incidente. Policajný špecialista na extrémizmus Martin Kubík tvrdí, že v súčasnosti sa podobné skupiny poučili a neporušujú zákon tak očividne. Expert na extrémizmus Miroslav Mareš z Masarykovej univerzity pridáva, že neonacisti sa profesionalizujú.

„V Nemecku sú natoľko silní a majú toľko prostriedkov, že dokonca poskytujú aj právnu pomoc svojim členom pri rôznych sporoch.“ Kubík vidí úspech v tom, že sa polícii podarilo obmedziť napríklad nelegálne koncerty neonacistov na minimum. Čo všetko a koľko policajtov je na boj proti extrémistom vyčlenených, však povedať nechcel. „Ak by sme prezradili systém práce, dali by sme páchateľom náskok,“ uviedol Kubík. Iba dodal, že ich monitorujú. Polícii pomáha aj Slovenská informačná služba. „Máme to v popise práce, ale čo konkrétne robíme, nemôžeme povedať,“ konštatoval hovorca tajnej služby Karol Sorby.

Zhovorčivejší boli na českom ministerstve vnútra. „Špecializovaný útvar polície vyhľadáva informácie o neonacistických skupinách, čo robia, kto im šéfuje, ale sústreďuje sa napríklad aj na výrobcov nacistických symbolov,“ uviedol hovorca českého ministerstva vnútra Roman Skřepek. Útvar nie je veľmi početný a ráta sa v desiatkach ľudí. „Navyše v každom kraji máme svojich ľudí, ktorí poznajú miestne pomery,“ dodal Skřepek.

Keďže skupiny sú prepojené aj so zahraničím, pomáhajú si najmä s nemeckou políciou, kde sú neonacisti najsilnejší v Európe. Podľa Korcha slovenská polícia úzko spolupracuje s českou, ale aj s maďarskou stranou. V sobotu sa v Prahe konala nepovolená demonštrácia neonacistov na výročie Krištáľovej noci, keď pred 69 rokmi došlo k masovému vraždeniu Židov v Nemecku. Neonacisti z viacerých krajín si to namierili priamo do bývalej Židovskej štvrte, kde sa stretli s ľavicovými extrémistami – anarchistami. Oddelila ich až polícia. Zhruba 50 slovenských občanov skončilo na cudzineckej polícii. Tá ich neskôr odprevadila až na vlak do Bratislavy. Proti 45 ľuďom začala pražská polícia priestupkové konanie za porušenie verejného poriadku. V správnom konaní môžu za účasť na demonštrácii okrem pokuty dostať aj dočasný zákaz vstupu do Českej republiky.

debata chyba