Polícia pritvrdí, zmaže nižšie pokuty

Polícia sa rozhodla na cestách pritvrdiť. Pokuty za vysokú rýchlosť, alkohol a drogy zvyšuje o stovky eur. Prísne tresty neminú ani cyklistov či chodcov. Dôvodom je nárast počtu mŕtvych a ťažko zranených na cestách za uplynulé obdobie.

06.05.2009 08:41
debata
Pokuty

„V apríli sa zvýšila nehodovosť, na cestách zomrelo viac ľudí. Vodiči sa prestali báť prísnych pravidiel, preto polícia pôjde s pokutami až na hornú sadzbu,“ potvrdil policajný viceprezident Stanislav Jankovič.

Vodičom tak od budúceho týždňa hrozí, že ak budú napríklad šoférovať opití, z peňaženky im ubudne aj o tristo eur viac ako doteraz. Kým totiž najnižšia pokuta za uvedený priestupok môže byť 200 eur, polícia bude využívať už len hornú polovicu sadzby, teda pokuty od 500 do tisíc eur.

Vedenie polície sa stretne s krajskými policajnými riaditeľmi a šéfmi dopravných inšpektorátov ešte tento týždeň. Následne vydá pokyn na prísnejšie pokutovanie nedisciplinovaných vodičov.

Zvýšenie pokút si už odskúšala žilinská polícia. Policajné prezídium totiž nebolo spokojné s vývojom úmrtnosti a nehodovosti v Žilinskom kraji. "Vlani tu za prvé tri mesiace zomreli pri dopravných nehodách traja ľudia. Tento rok to bolo trikrát viac, " povedal Jankovič.

V Žilinskom kraji tak vodiči už viac ako mesiac nemôžu počítať s tým, že polícia bude voči nim zhovievavá, ak za volantom napríklad nafúkajú. O vodičský preukaz prídu najmenej na dva roky, aj keď priestupkový zákon dovoľuje, aby v odôvodnenom prípade dostali iba pokutu. Vyplýva to z nariadenia miestneho policajného šéfa Františka Poslucha.

Podľa oslovených odborníkov na dopravu takéto sprísnenie postihov nie je v poriadku. „Je to nezmysel. Sadzba by sa nemala zužovať. Zákonodarca ju stanovil preto, aby dal možnosť policajtovi pri výkone služby zvážiť povahu a závažnosť priestupku,“ domnieva sa bývalý štátny tajomník rezortu vnútra Ladislav Polka. Podľa neho je to, ako keby minister spravodlivosti nariadil, že za vraždu bude vždy iba 20 rokov, aj keď zákon určuje sadzbu 15 až 20 rokov.

Ani podľa ďalšieho odborníka Juraja Zábojníka nie je v poriadku, ak policajti nebudú môcť ukladať najmiernejšie tresty. „Takto si polícia dôveru nezíska. Samozrejme, som za tvrdé postihovanie, pretože dnes je veľa nezodpovedných vodičov. Nemali by sa však všetci hádzať do jedného vreca. Každý priestupok treba posúdiť individuálne,“ vraví Zábojník.

Krajské riaditeľstvo polície v Banskej Bystrici zatiaľ nevydalo žiadne nariadenie o zvýšení minimálnych pokút. Podľa hovorkyne Márie Faltániovej je každý priestupok posudzovaný individuálne na základe predchádzajúcich záznamov v karte vodiča. „Ak vodič spôsobí priestupok prvý raz, výška pokuty je nižšia ako u vodiča, ktorý sa priestupku dopustil opakovane,“ dodala Faltániová. Podobne reagovalo aj policajné riaditeľstvo v Trenčíne.

debata chyba