Gönczová: Vysielate protichodné odkazy

Ministerka zahraničných vecí Maďarska Kinga Gönczová sa kriticky zmienila o politike slovenskej vlády voči Maďarsku. Stalo sa tak počas jej návštevy v Štúrove, kde so slovenským šéfom diplomacie Jánom Kubišom podpísala dohody o výstavbe nových mostov medzi krajinami. Nepriamo kritizovala aj nedávne uznesenie parlamentu o nemennosti tzv. Benešových dekrétov, ktoré vyvolalo medzi krajinami napätie.

16.11.2007 11:37 , aktualizované: 14:55
Kubiš a Gonziová Foto:
Maďarská minsiterka zahraničných vecí Kinga Gönzová a slovenský minister zahraničných vecí Ján Kubiš sa stretli v Štúrove.
debata

Maďarsko sa podľa Gönczovej musí v poslednej dobe vysporadúvať s protichodnými odkazmi slovenskej vlády. „Na jednej strane je počuť proti Maďarom hnevlivé poznámky a potom sú tu gestá aj odkazy, že by bolo dobré udržiavať vzťahy na vysokej úrovni,“ povedala maďarská ministerka prostredníctvom tlmočníka.

„Dvojaké signály nevychádzajú z vlády. Vláda má iba jeden program, tento program napĺňa, a tie signály, ktoré idú, to sú skôr signály pozitívnych krokov,“ oponoval však Kubiš.

Nedávno ostro vystúpil slovenský premiér Robert Fico napríklad proti maďarskému prezidentovi Lászlóovi Sólyomovi, ktorý podľa Fica zneužil súkromnú návštevu Slovenska na politické ciele. Predstavitelia vlády však na druhej strane viackrát zdôrazňovali, že majú záujem na udržiavaní dobrých susedských vzťahov s Maďarskom a nebudú obmedzovať súčasné postavenie maďarskej menšiny na Slovensku.

Takzvané Benešove dekréty, ktoré po druhej svetovej vojne pripravili slovenských Maďarov o časť ich občianskych práv, patria k citlivým bodom slovensko-maďarských vzťahov. „Výklad histórie necháme historikom a nie politikom. Toto sa stalo v predchádzajúcich mesiacoch a spôsobilo to problémy, keď sa história vysvetľovala z politického hľadiska,“ poznamenala Gönczová.a slovenský minister zahraničných vecí Ján Kubiš sa stretli v Štúrove.

Slovensko a Maďarsko spoja dva nové mosty

Na pohraničnej rieke Ipeľ pribudnú dva cestné mosty, ktoré spoja Slovensko a Maďarsko. Dohodu o ich výstavbe v Štúrove podpísali slovenský minister zahraničných vecí Ján Kubiš a jeho maďarská kolegyňa Kinga Gönczová. Ministerka prišla na Slovensko v čase vyostrených slovensko-maďarských vzťahoch. Cestný most medzi Slovenskom a Maďarskom pribudne medzi obcami Peťov a Szécsény, ďalší medzi lokalitou Rároš a Ráróspuszta.

Podpísanie dohôd tento týždeň odsúhlasila slovenská vláda. Nové mosty podľa predsedu SMK Pála Csákyho, ktorého strana politicky zastupuje asi polmiliónovú maďarskú menšinu, pomôžu slovenským regiónom s vysokou nezamestnanosťou a prehĺbia kontakty medzi krajinami. Na Ipli bolo ešte pred druhou svetovou vojnou vyše 40 mostov, v súčasnosti stoja tri. Pri ceste do Maďarska tak musia občania, ktorí tam dochádzajú napríklad za prácou, niekedy cestovať desiatky kilometrov.

Politici SMK sa sťažovali Gönczovej

Politici SMK upozornili šéfku maďarskej diplomacie Kingu Gönczovú na niektoré kroky slovenskej vlády, ktoré sú podľa nich zamerané proti asi polmiliónovej maďarskej menšine na Slovensku. Vyplýva to z vyjadrení predsedu strany Pála Csákyho po rokovaní s Gönczovou, ktorá navštívila Slovensko v čase zvýšeného napätia medzi krajinami. „Kroky slovenskej vlády viedli k tomu, že teraz musíme hovoriť aj o reštriktívnych krokoch smerom k maďarskej komunite zo strany slovenskej vlády,“ povedal Csáky.

Zdôraznil, že SMK rovnaké postoje tlmočila tento týždeň aj slovenskému ministrovi zahraničných vecí Jánovi Kubišovi.

Foto: SITA
Csáky, Gönzová

Šéf SMK informoval ministerku napríklad o snahe ministra školstva a nominanta SNS Jána Mikolaja, aby sa v učebniciach pre národnostné menšiny mohli používať zemepisné názvy len v slovenčine. Csáky tiež ministerku upozornil na údajnú zlú finančnú situáciu komárňanskej univerzity Jánosa Selyeho.

Vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom sa zhoršili pre nedávne uznesenie slovenského parlamentu o nemennosti takzvaných Benešových dekrétov, ktoré po druhej svetovej vojne zasiahli do práv maďarskej menšiny. „Hovorili sme o možnej náprave parlamentného uznesenia, myslíme si, že to bol chybný krok,“ povedal Csáky. Prijatie uznesenia navrhla SNS Jána Slotu, ktorej predstavitelia sú známi ostrými vyjadreniami aj na adresu menšín, politici SMK ju označujú za nacionalistickú stranu. Uznesenie Národnej rady však podporili aj ďalšie parlamentné strany s výnimkou SMK.

Csáky naopak privítal, že Gönczová a Kubiš podpíšu dohody o výstavbe dvoch mostov cez pohraničnú rieku Ipeľ. „Pomôže to v (slovenských) regiónoch, kde je vysoká nezamestnanosť, a bude to napomáhať k udržiavaniu vzťahov,“ uviedol predseda SMK.

debata chyba