Poskladajte origami, nech mier letí na krídlach vtáčika

Už desiatky rokov sa svetom šíri príbeh o dievčatku, ktoré ako dvojročné prežilo útok na Hirošimu. Sadako Sasaki začiatkom roku 1955 diagnostikovali leukémiu ako následok ožiarenia pri výbuchu atómovej bomby. Dovtedy zdravému dievčaťu zostávalo len pár mesiacov života. Ale nevzdávala sa a jej odhodlanie sa stalo vzorom pre celý svet. Inšpirovala aj Bratislavčana Tomáša Reháka, ktorý zorganizoval podujatie s názvom Darujem mier v podobe vtáčika origami.

11.07.2011 18:58
origami Foto:
Japonský papierový vtáčik origami.
debata

Keď Sadako ležala v nemocnici, navštívila ju najlepšia kamarátka Chikuzo, ktorá jej priniesla prvého origami vtáčika. Povedala jej aj o legende. Ak človek, ktorý má zdravotné problémy, poskladá takýchto vtáčikov tisíc, vyzdravie. S nádejou na skoré uzdravenie začala Sadako skladať malých papierových vtáčikov, ktoré sa podobajú na bociany. Keď ich poskladala 500, naozaj sa začala cítiť lepšie. Aj lekári povedali, že môže ísť na chvíľu domov. Vtedy sa aj s rodinou chcela zúčastniť na spomienkovej mierovej slávnosti v deň 10. výročia útoku na Hirošimu.

Jej stav sa však na ceste na slávnosť náhle zhoršil, Sadako sa musela vrátiť do nemocnice. Napriek veľkým bolestiam sa snažila zostať veselá a nestrácať nádej. Krátko nato, v kruhu svojej rodiny, zomrela 25. októbra 1955. Poskladala 644 vtáčikov.

Sadako mala veľa dobrých priateľov. Smútilo za ňou aj jej 39 spolužiakov, ktorí na jej pamiatku založili klub origami, ktorý začal skladať vtáčiky mieru. Zvesť o Sadako sa rozšírila ďalej. Čoskoro začali študenti z 3 100 škôl a deviatich krajín posielať do klubu finančné príspevky. Tri roky po tom, ako Sadako zomrela jej z týchto financií 5. mája 1958 postavili pomník, dnes známy ako Detský pamätník mieru – Children´s Peace Monument.

Na malý zvon v pomníku vyryli slová „Tisíc bocianov“ a „Mier na zemi a v nebi“. Stojí v centre hirošimského Parku mieru, kde horí oheň, ktorý zahasia, až keď na svete nebude žiadna atómová zbraň. Deti z celého sveta sem posielajú poskladaných vtáčikov, ktoré ukladajú priamo pod pomník. Na podstavec pomníka vyryli rovnaké želanie, aké mala Sadako: „Toto je náš plač. Toto je naša modlitba. Mier na svete.“

Sadako sa stala vzorom pre japonské dievčatá. Jej príbeh šíria mladí ľudia po celom svete ako príbeh nádeje na mier. Vtáčiky origami ako symbol mieru skladali Japonci aj po tohoročnom zemetrasení a desivom vyčíňaní cunami.
Príbeh zaujal aj Tomáša Reháka z Bratislavy. Zorganizoval verejnú akciu s názvom Darujem mier v podobe vtáčika origami, o ktorej informuje prostredníctvom sociálnej siete Facebook. Ide o to, poskladať čo najviac papierových vtáčikov a darovať ich príbuzným, okoloidúcim, alebo ich jednoducho položiť v meste na lavičku, či v autobuse alebo električke.

//Návod na poskladanie mierového vtáčika://

„Príbeh mi povedal môj otec. Hneď, ako som ho počul, napadlo mi zorganizovať túto akciu. Myšlienka darovať okoloidúcim ľuďom maličkosť, ktorou ich poteším, a ktorá má takúto symboliku, je úžasná,“ hovorí Tomáš. Na akcii sa môže zúčastniť každý. Na Facebooku si možno pozrieť inštruktážne video s návodom ako poskladať vtáčika. Je to jednoduché a nenáročné. „O origami sa zaujímam asi rok a môj prvý vtáčik nevyzeral najlepšie. Ale zlepšujem sa a spraviť jedného mi trvá pár minút,“ približuje Tomáš svoje skúsenosti.

Tomáš a jeho priatelia nešíria správu len prostredníctvom Facebooku, ale vo voľnom čase sami skladajú vtáčiky, rozdávajú ich ľuďom na ulici a hovoria im o akcii.

„Nezáleží od počtu skladačiek, aj keď dosiahnuť tisíc vtáčikov, aby sa splnilo želanie, je lákavé. Budeme sa snažiť poskladať ich čo najviac a urobiť tak veľa ľudí šťastnými,“ uzavrel Tomáš.

Tým hlavným dňom, keď budú rozdávať origami, bude 27. august 2011. Dúfajú, že dovtedy sa im podarí poskladať čo najviac symbolov mieru. „Tento dátum som vybral preto, lebo je to sobota, keď je v uliciach veľa ľudí. Aby to malo niečo spoločné aj so Sadako, tak sme sa rozhodli usporiadať akciu aspoň v auguste, aj keď útok na Hirošimu sa uskutočnil už 6. augusta,“ zdôvodnil Tomáš.

debata chyba