Poslanci sa zastali sestier

Hoci sa predseda parlamentu Richard Sulík v máji správal k zdravotným sestrám pri preberaní ich petície povýšenecky, v stredu sa u poslancov dočkali podpory. Parlament totiž zaviazal ministerstvá zdravotníctva a práce, aby požiadavky zdravotných sestier vyriešili.

30.06.2011 12:00
debata (2)

Návrhy na riešenie zlého postavenia sestier v zdravotníctve už padli, nie však v úplnej zhode s požiadavkami petície komory sestier a pôrodných asistentiek. Namiesto skoršej penzie v 58. roku veku totiž sestry dostali návrh, že budú môcť po päťdesiatke odmietnuť pracovať nadčas a v nočných službách. Táto zmena sa dostala aj do Zákonníka práce, podľa prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Márie Lévyovej je však zbytočná, veľa sestier túto možnosť totiž nevyužije, lebo budú mať nižší plat a následne aj dôchodok.

Rovnakú obavu v stredu v parlamente vyjadrili aj niektorí poslanci. „Mám vážne obavy, že to bude nerealizovateľné. Nočné služby a nadčasy sú totiž často kľúčom k zvýšeniu ich základnej tarifnej mzdy. Tento návrh má logiku, ale musíme nájsť nejaké kompenzácie, aby sestry neprišli o mzdy,“ tvrdí Braňo Ondruš (Smer).

Že sestry nebudú využívať túto možnosť, myslí si aj poslanec Peter Osuský (klub Mostu). „Samozrejme, zdravotné sestry budú vykonávať nočné služby a nadčasy, aby uživili rodiny,“ povedal.

V parlamente sa v stredu diskutovalo aj o novom zákone, ktorý by mal upraviť minimálnu hodinovú mzdu sestier. Sestry totiž nesúhlasili s návrhom ministerstva zdravotníctva, podľa ktorého by sa im zvyšoval plat o 30 až 130 eur bez zohľadnenia kvalifikácie a odpracovaných rokov. Minister práce Jozef Mihál im preto navrhol vytvorenie samostatného zákona, ktorý by riešil túto požiadavku. Sestry to uvítali, chýba im však, podobne ako niektorým poslancom, konkrétny termín účinnosti zákona. „Termín bude jasný v septembri,“ vyhlásil predseda zdravotníckeho výboru Viliam Novotný (SDKÚ).

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba