Poslanci si uberú len tri percentá namiesto desiatich

Poslanci si síce odsúhlasili zníženie svojich platov, ale oveľa miernejšie, ako pôvodne mali. Neznížia si totiž platy o desať percent, ako to ohlasovala premiérka Iveta Radičová, ale v konečnom dôsledku len o tri.

02.12.2010 18:26 , aktualizované: 23:55
parlament, NRSR Foto:
Ilustračné foto.
debata (10)

Podľa zákona, ktorý poslanci schválili, sa platy politikom najprv zvýšia o 12 percent, teda zruba o 400 eur. Tým sa vyrovná ich zmrazenie, ktoré mali posledné dva roky. Z týchto zvýšených platov si nakoniec uberú 15 percent. Poslancom tak vrátane paušálnych náhrad zostane príjem 3257 až 3448 eur, podľa bydliska. Celkovo budú mať bratislavskí poslanci o 150 eur menej ako dnes, mimobratislavskí o 160 eur.

Ak by prijali ohlasované desaťpercentné šetrenie, ako inde vo verejnej správe, prišli by o viac ako 400 eur mesačne. Poslanci však cez pozmeňovacie návrhy zmenili pôvodný Sulíkov návrh. Kým v Sulíkovej novele sa navrhovalo, aby poslanci mali menej vo výške dvojnásobku deficitu štátneho rozpočtu, po novom bude krátenie platov odstupňované podľa výšky verejného dlhu.

Ak bude štát hospodáriť rozumne a schodok bude pod tri percentá HDP, politikom sa plat nezníži. „Ak nebude štát dobre hospodáriť a deficit verejných financií bude vyšší ako sedem percent, prídu poslanci až o 15 percent platu,“ odôvodnil zmenu poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý. Pod koaličný návrh sa podpísali najmä poslanci SDKÚ, ale aj KDH či Mostu-Híd.

Opozičný Smer a SNS za zníženie platov nehlasovali. Smer navrhoval aj naďalej nechať platy zmrazené, aby sa vypočítavali tak ako v súčasnosti – trojnásobok priemernej mzdy v hospodárstve v roku 2007. Expremiér Robert Fico vyhlásil, že ak sa pôjde Sulíkovým spôsobom, zarobia poslanci do konca volebného obdobia o 5800 eur viac.

Sudcom sa platy neznížia, naopak, porastú o päť percent. Poslanci zrušili tiež 13. a 14. platy županom a obmedzili maximálnu výšku odmien pre štátnych tajomníkov či vedúcich úradov ministerstiev. Bude 20 percent z ich ročného príjmu. Znamená to, že minister už nebude môcť udeliť svojmu štátnemu tajomníkovi odmenu vo výške 62-tisíc eur ako to spravila tesne pred voľbami ministerka spravodlivosti Viera Petríková svojim štátnym tajomníkom Danielovi Hudákovi (SNS) a Anne Vittekovej (Smer). Po novom bude môcť politický nominant pracujúci v štátnej správe dostať odmenu len do výšky 4800 eur.

Politici prídu tiež o časť odstupného. Po novom budú už dostávať odstupné ako bežní zamestnanci podľa Zákonníka práce. Od dvoch do troch mesačných platov podľa dĺžky odpracovaných rokov namiesto súčasných piatich. Poslanci už budú musieť platiť aj za mestskú dopravu a autobus. Zadarmo už budú cestovať iba vlakom.

Ako sa zmenia platy

*** dnes poslanec dostáva plat 2009 eur, plus paušálne náhrady 1406 eur bratislavský poslanec, 1 607 mimobra­tislavský
*** podľa nového zákona sa im dva roky zmrazený plat im bude valorizovať o 12 percent
, z toho si ho potom znížia:
*** o 15 percent bratislavskí poslanci, čo je o 101 eur menej ako dnes, poslanec tak spolu s paušálnymi náhradami dostane 3257 eur
*** o 15 percent mimobratislavskí poslanci
, čo je o 101 eur menej ako dnes, poslanec tak spolu s paušálnymi náhradami dostane 3448 eur
*** platy sudcov, naopak, porastú na budúci rok o 5 percent
*** zruší sa 13. a 14. plat
pre predsedov samosprávnych krajov
*** obmedzí sa maximálna výška odmien** napríklad štátnym tajomníkom či vedúcim služobných úradov ministerstiev na 20 percent z ich ročného príjmu
*** odstupné pre všetky verejné pozície** tak, ako ho majú bežní zamestnanci podľa Zákonníka práce, teda dvoj- alebo trojmesačné, podľa dĺžky odpracovaných rokov
*** o 15 percent sa znížia aj paušálne náhrady** pre poslancov, z dnešných 1406 na 1340 eur u bratislavských poslancov, z dnešných 1607 na 1530 u mimobra­tislavských
*** znížia sa náklady na asistenta** poslanca a nájom poslaneckej kancelárie zo súčasných 2500 na 2025 eur

10 debata chyba