Pre matky prichystali viac byrokracie

Zuzana Kršjaková, mamička z Dunajskej Lužnej, len náhodou zistila, že štát za ňu už od pôrodu neplatí odvody na penziu. Sociálnu poisťovňu totiž o to nepožiadala. "Keď sa mi skončila materská, manžel šiel žiadať o rodičovský príspevok a pán pred ním sa pýtal, či je jeho manželka evidovaná ako poistenec štátu. Tak sa spýtal aj on a zistil, že nie som," povedala Pravde.

22.01.2008 07:00
matka s dieťaťom Foto:
Ilustračné foto
debata

Od pôrodu dieťaťa v marci až do jesene minulého roka tak prišla o príspevky na penziu. Do prvého aj do druhého piliera. Povinnosť požiadať o dôchodkové poistenie zo strany matiek, otcov či opatrovateľov detí pritom zaviedla ešte predchádzajúca vláda a platí od augusta roku 2006.

Mnohé matky však o tom nevedia. „Chcela som si to doplatiť z vlastného vrecka, ale to nie je možné. Napísala som siedmim kamarátkam, ktoré sú tiež na materskej, a ani jedna z nich nemala dôchodkové poistenie. Niektoré teda prišli skoro o rok odvodov na penziu,“ dodala mamička Zuzana Kršjaková.

Mamičky na materskej, ktoré si na dôchodok šetria aj na súkromnom účte, čaká od januára tohto roka ešte papierovanie navyše. Ak chcú, aby im štát posielal príspevky aj do druhého piliera, k dvom tlačivám, ktoré museli vypĺňať doteraz, pribudlo ďalšie.

„Už nestačí podať prihlášku na dôchodkové poistenie ako poistenec štátu a čestné vyhlásenie, že sa človek riadne stará o dieťa spolu s kópiou rodného listu. Mamička musí oznámiť ešte pobočke Sociálnej poisťovne, že sa rozhodla byť zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení,“ upozornil Jozef Mihál, odborník na dane a odvody.

Ak pritom na oznámenie sporiteľa potrebné od januára mamička zabudne alebo ho doručí Sociálnej poisťovni hoci len deň po odovzdaní prihlášky na dôchodkové poistenie, žiadne príspevky štátu na druhý pilier dostávať nebude. „Ak mamička pošle všetky potrebné formuláre, štát jej bude na dôchodkový účet v druhom pilieri zasielať približne tisíc korún mesačne. Napríklad pri 2,5 roka trvajúcej rodičovskej dovolenke to bude vyše 30-tisíc korún,“ dodáva Mihál.

O príspevky na penziu prišla aj čitateľka Pravdy, ktorá si neželala zverejniť meno. „Minulý týždeň mi prišiel výpis od dôchodkovej spoločnosti, z ktorého som zistila, že od júla minulého roka, odkedy som odišla na materskú, mi peniaze v druhom pilieri nepribúdajú,“ uviedla čitateľka. V Sociálnej poisťovni sa dozvedela, že do 15 dní od narodenia dieťaťa mala vyplniť potrebné tlačivá.

„Vypĺňala som rôzne formuláre. Že mám špeciálne žiadať o to, aby štát za mňa platil aj príspevky do druhého piliera, mi však nikto nepovedal,“ dodala. Ak tlačivá predloží dodatočne, poisťovňa jej odvody aj na súkromný účet začne platiť. Spätne ich však nedoplatí. „Všetky formality po pôrode vybavoval manžel. Tlačivá som podpisovala doma,“ povedala Slávka Králiková z Bratislavy. Aj jej zrejme chýba dôchodkové poistenie, čestné vyhlásenie, že sa riadne stará o dieťa, totiž musí podpísať osobne pred pracovníčkami Sociálnej poisťovne alebo priniesť potvrdené notárom.

„Je to nezmysel, aby matka dva týždne po pôrode behala po úradoch. Príde domov, nevie, čo s dieťaťom a má úplne iné starosti,“ doplnila Kršjaková. Veľkou chybou je podľa nej aj to, že ženy odchádzajúce na materskú neinformuje zamestnávateľ. „Keby mi vo firme povedali, že ešte po pôrode musím osobne zaniesť tlačivo, bola by situácia iná,“ uzatvorila Kršjaková.

debata chyba