Pre matky sa len hľadajú peniaze

Sľub zvýšiť mamičkám od januára materské dávky a súčasne im predĺžiť materskú dovolenku odchádzajúca vláda možno nesplní. V rozpočte totiž chýba 40 miliónov eur na jeho finančné vykrytie. Kým ministerstvo financií priznáva, že peniaze na pomoc matkám nemá, sociálny rezort tvrdí, že ich dokáže nájsť.

14.11.2011 12:00
dieťa, novorodenec, batoľa Foto:
Ilustračné foto
debata

„Ministerstvo financií sa síce stotožňuje s myšlienkou zlepšovať situáciu sociálne citlivejších skupín, no nesúhlasí s tým, aby navrhnuté opatrenia zostali rozpočtovo nepokryté. Zvlášť v období, keď má Slovensko stále nadmerný rozpočtový deficit,“ reagoval na otázky okolo zvyšovania a predlžovania materskej hovorca rezortu Martin Jaroš.

Ešte koncom októbra ministerstvo sociálnych vecí avizovalo, že peniaze na predĺženie materskej dovolenky zo súčasných 34 na 40 týždňov, ako aj na zvýšenie vyplácanej sumy materského zo 60 na 65 percent predchádzajúcej hrubej mzdy poberateľky zabezpečiť vie. Podľa hovorkyne Slavomíry Sélešovej sa Sociálnej poisťovni zlepšenou disciplínou podarilo vybrať na poistnom o 200 miliónov eur viac oproti predpokladom, čo by, ako zdôraznila, stačilo na vyplácanie dlhšej a vyššej materskej celých sedem rokov.

Finančný rezort však upozorňuje, že s využitím týchto miliónov už rozpočet počíta, lenže na iné účely. „Áno, je pravda, že Sociálna poisťovňa dokázala ušetriť, no táto úspora už je v pripravovanom rozpočte zahrnutá. Použitie tých istých peňazí dvakrát nedáva ekonomický zmysel,“ uviedol Jaroš. Dodal, že ministerstvo financií v súčasnosti všeobecne očakáva seriózny prístup zo strany predkladateľov takých návrhov, ktoré zakladajú zvýšené nároky na peňaženky daňovníkov.

Podľa Sélešovej sa však v utorok situácia opäť zmenila a oba rezorty na rozporovom konaní k návrhu príslušného zákona dospeli k dohode. „Ministerstvo financií síce malo problém s financovaním vyššej a dlhšej materskej, minister práce Jozef Mihál však napokon štátnemu tajomníkovi Vladimírovi Tvaroškovi navrhol niekoľko možných riešení a stretol sa u neho s priaznivým ohlasom,“ vysvetlila hovorkyňa. Na žiadosť, aby spresnila, kde Mihál našiel finančné zdroje, však už nereagovala. A informácie o dohode nepotvrdil ani Jaroš.

Zvýšenie materského a predlžovanie materskej dovolenky malo byť pôvodne súčasťou daňovo-odvodovej reformy, na ktorú však koalícia po páde Radičovej vlády rezignovala. Preto sa sociálny rezort rozhodol pretlačiť túto pomoc matkám aspoň cez novelu zákona o sociálnom poistení. Jej návrh v októbri posunul do pripomienkového konania a stále verí, že parlament ho v zrýchlenej forme prerokuje už na najbližšej schôdzi, aby sa od januára budúceho roka mohla stať účinnou. „Materiál teraz čaká na prerokovanie tripartitou, Legislatívnou radou vlády a následne vládou,“ načrtla najbližší postup Sélešová.

Zdroje na financovanie pomoci mamičkám sa však napokon nájsť môžu, keďže pozitívne opatrenia zavedené v predvolebnom období zvyknú pritiahnuť voličov. Ako zdôrazňuje sociologička Zuzana Kusá, koalícia by vedela finančné zdroje pre matky získať napríklad aj tým, že odoberie z peňazí určených na politiku zamestnanosti či inak ukráti ľudí bez práce. „Nezamestnaní nie sú voličmi pravice. Naopak, pracujúce rodiny strednej vrstvy sú ich cieľovou skupinou, ktorej sa chcú predovšetkým zapáčiť,“ konštatuje Kusá.

Je známe, že aj tesne pred voľbami 2002 vtedajšia koalícia Mikuláša Dzurindu schválila až 22 veľmi páčivých sociálnych zákonov, ktoré však okamžite po voľbách, keď sa opäť dostala k moci, v skrátenom konaní zrušila.

Materská dovolenka na Slovensku patrí k najdlhším v Európe. Už tento rok sa pritom predlžovala z 28 na 34 týždňov a s ňou spojená dávka sa zvyšovala z 55 na 60 percent denného vymeriavacieho základu. Radičová síce vlani sľúbila, že sa tak v tomto volebnom období bude diať pravidelne každý rok – ale len za predpokladu dobrej kondície verejných financií. Dnes je však už isté, že rast HDP bude na budúci rok oproti predpokladom oveľa nižší a rozpočtu hrozia výpadky miliónov eur.

Materská dovolenka a dávka v Európe
**
* **najbežnejšia dĺžka poberania materskej dávky
v krajinách Európskej únie je 16 týždňov

* v Českej republike majú ženy nárok na 28 týždňov materskej dovolenky, na Slovensku je to momentálne 34 týždňov a vláda ju sľubuje ešte pred predčasnými voľbami predĺžiť až na 40 týždňov

* v Nemecku majú ženy nárok na 14 týždňov materskej dovolenky, v Belgicku a Slovinsku je to 15 týždňov, v Španielsku, Holandsku, vo Francúzsku, v Lotyšsku a Rakúsku 16 týždňov, v Grécku 17 týždňov, Dánsku, Litve a Rumunsku 18 týždňov, Poľsku a Estónsku 20 týždňov, vo Fínsku 21 týždňov, v Maďarsku 24, v Írsku 26 týždňov

* líši sa aj vyplácaná výška materskej dávky, v niektorých krajinách, napríklad v Dánsku, Luxembursku či Holandsku, sa pohybuje až na úrovni 100 percent predchádzajúceho zárobku, na Slovensku je to momentálne 60 percent pôvodnej hrubej mzdy matky, čo vláda sľúbila do volieb zvýšiť na 65 percent

//Zahraničný zdroj: The World Bank Woman, Business and The Law 2012
//

debata chyba