Pre voľbu prokurátora iniciovalo KDH mimoriadnu Koaličnú radu

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) zvolalo pre voľbu nového generálneho prokurátora mimoriadnu Koaličnú radu. Lídri vládneho štvorlístka sa stretnú v Bratislave v utorok 26. apríla o 17. hodine v sídle KDH. Potvrdil to hovorca strany Matej Kováč.

25.04.2011 21:51
debata (2)

Ako priblížil, KDH by chcelo, aby bol nový šéf prokurátorov zvolený čo najskôr. So svojimi partnermi preto budú hovoriť o možnom zvolaní mimoriadnej parlamentnej schôdze, a to ešte pred riadnym májovým rokovaním Národnej rady (NR) SR. Ďalším bodom mimoriadnej schôdze by mala byť aj reakcia na novú maďarskú ústavu. „KDH je toho názoru, že by NR SR na ňu mala reagovať,“ priblížil Kováč s tým, že záleží na dohode s SDKÚ, SaS a Mostom-Híd, kedy sa o tejto otázke bude diskutovať na pôde slovenského zákonodarného zbo­ru.

Podľa stredajšieho (20.4.) nálezu Ústavného súdu (ÚS) SR boli porušené práva kandidáta na generálneho prokurátora (GP) Dobroslava Trnku na prístup k voleným a iným funkciám rovnakým spôsobom. Voľbu GP preto zrušil a vrátil vec NR SR na ďalšie konanie do štádia, v akom bola situácia v parlamente pred voľbou. Nová voľba musí byť v súlade s princípmi, aké boli platné pred jej zrušením, teda spôsobom tajného hlasovania.

ÚS v odôvodnení okrem iného uviedol, že NR SR extrémne a teda ústavnoprávne neudržateľným spôsobom zasiahla do ústavného princípu tajného hlasovania a to tým, že ho počas volieb GP v decembri 2010 nedostatočne zabezpečila a negarantovala jeho ústavne komfortný priebeh. Kandidátom na tento post bol Dobroslav Trnka, ktorého od opätovného zvolenia do funkcie delil v decembrovom prvom kole opakovanej voľby jediný hlas. Nominantom koalície bol Jozef Čentéš. Poslanci vládnych strán dodržali v druhom kole dohodu a urobili obštrukciu. Prevzali si hlasovacie lístky, čím dvihli kvórum, no svoj hlas neodovzdali žiadnemu z nich.

Nová maďarská ústava vstúpi do platnosti 1. januára budúceho roka. Proces jej prípravy sprevádzala v Maďarsku kritika opozičných strán a občianskych organizácií. Najdôležitejšou námietkou bolo, že ide o ústavu vládneho Maďarského občianskeho zväzu-Fidesz.

Jednou z medzinárodných organizácií, ktoré vyjadrili znepokojenie, bola Benátska komisia. Tá oznámila, že proces prípravy novej ústavy bol príliš rýchly. Vyčítala, že ústava okliešťuje právomoci ústavného súdu. Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun povedal, že existujú obavy medzinárodného spoločenstva z novej ústavy, preto by privítal, keby si maďarská vláda vyžiadala rady a odporúčania od domácich organizácií, ale aj od Rady Európy a OSN.

2 debata chyba