Predá napokon vláda Telekom?

Kabinet Roberta Fica zrejme spustí privatizáciu Slovak Telekomu. Prípadný predaj firmy naznačil premiér v rozhovore pre Pravdu minulý týždeň, v súvislosti s hľadaním zdrojov na kúpu dvoch súkromných zdravotných poisťovní

17.07.2012 15:02
Ekonomika, graf, euro, peniaze, lupa Foto:
Ilustračné foto
debata (181)

„Dnes v štátnom rozpočte peniaze na kúpu Dôvery a Unionu určite nie sú. Ale pokiaľ ide o rozširovanie vlastníctva štátu, tak sme pripravení zbaviť sa iných aktív, kde štát nemá na ne vplyv,“ povedal Robert Fico a dodal, že ide o firmy, v ktorých väčšinový akcionár odmieta vyplácať dividendy. Medzi také spoločnosti patrí Slovak Telekom, ktorý vypláca iba časť podielu na zisku.

Už predchádzajúca vláda Ivety Radičovej s väčšinovým akcionárom Deutsche Telekom viedla viacero rokovaní, pri ktorých kabinet neúspešne žiadal vyplatenie celých dividend.
Prípadné spustenie predaja Telekomu však závisí od výsledkov analýzy, ktorú má vláde do dvoch týždňov predložiť ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.
Štát vlastní v Telekome 49–percentný podiel, ktorý chcela Radičovej vláda predať zhruba za miliardu eur.

Fico ešte v opozícii privatizáciu odmietal, čo sa prejavilo aj v programovom vyhlásení aktuálneho kabinetu ustanovením, že „vláda komplexne posúdi ukončenie prebiehajúceho procesu privatizácie“.
Podľa politológa Michala Horského však verejnosť pred dodržaním tohto sľubu uprednostní skvalitnenie zdravotníctva.

„V podstate idú proti sebe dve tézy – jedna o neprivatizácii firiem a druhá o zlepšovaní zdravotníctva a postavenia zdravotníckych pracovníkov. Z hľadiska verejnosti je určite dôležitejšie zdravotníctvo ako odmietanie predaja podielu štátu vo firmách,“ vysvetľuje Horský.

Vláda totiž v programovom vyhlásení píše aj to, že prijme opatrenia v súlade s ústavou a platnou európskou legislatívou, s cieľom maximálne možného využitia peňazí vybratých zdravotnými poisťovňami od občanov na diagnostiku a liečbu pacientov.

„Vláda navrhne také legislatívne a organizačné opatrenia, aby nedochádzalo k neefektívnemu vynakladaniu prostriedkov určených zo zákona na zdravotnú starostlivosť,“ píše sa vo vyhlásení. Analytik Peter Goliaš z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy s doprivatizáciou Telekomu súhlasí.

„Príjmy z privatizácie sú jedinečné príjmy, ktoré sa už nezopakujú a vláda by ich preto mala použiť na splatenie dlhu. Bolo by veľkou chybou, keby ich použila neefektívne,“ upozorňuje však Goliaš a dodáva, že kúpa zdravotných poisťovní by bola pre štát nevýhodná. „Neodrazilo by sa to totiž na zlepšení kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, pretože by sa nezlepšila súťaž, ktorá je už v súčasnosti výrazne obmedzená,“ zdôvodňuje analytik.

Fico však myšlienky o neefektívne vynaložených peniazoch na prípadnú kúpu súkromných zdravotných poisťovní odmieta. Zdôvodňuje to únikom mnohých miliónov eur na zisky vlastníkov. „Súkromné spoločnosti si odkrajujú neúmerne veľký zisk na úkor zdravotnej starostlivosti. Na jednej strane sa štát trápi a hľadá peniaze a na druhej strane si niekto odkrajuje z verejných zdrojov peniaze,“ odkazuje premiér cez hovorkyňu Beatrice Hudákovú.

Vláda sa zrejme vráti k predaju Slovak Telekomu napriek tomu, že doprivatizácia firmy dostala červenú iba nedávno. Kabinet totiž odsúhlasil zastavenie všetkých procesov predaja, ktoré spustili členovia predchádzajúcej vlády, vrátane privatizácie šestice štátnych teplární či menšinových podielov v podnikoch autobusovej dopravy. Dôvodom na ponáhľanie bol fakt, že do konca júna mali byť uzavreté všetky tendre na výber privatizačných poradcov.

Ešte pred hlasovaním o ukončení privatizácie prišiel s nápadom predať Telekom minister hospodárstva Tomáš Malatinský (nominant Smeru). Fico na to reagoval, že ministrov návrh vníma ako snahu o vyplatenie dividend firmy, ktorá to zatiaľ odmieta urobiť.

© Autorské práva vyhradené

181 debata chyba