Predá štát najväčšiu zdravotnú poisťovňu?

Všeobecná zdravotná poisťovňa, v ktorej je poistených 70 percent ľudí na Slovensku, sa má podľa novej vlády rozdeliť. Veľká štátna poisťovňa najviac prekáža vládnej SaS.

13.07.2010 10:01
poisťovňa, predaj, štát Foto:
V programových tézach vládnuca koalícia tvrdí, že príchod novým poisťovniam uľahčí tak, že odstráni prekážky na trhu.
debata (236)

Strana navrhuje jej rozdelenie na tri časti, pričom jednu by si nechal štát a dve by predal do zahraničia.

Dnes sú tu tri poisťovne – jedna štátna Všeobecná zdravotná a dve súkromné Union a Dôvera. Ľudia síce aj teraz majú možnosť raz za rok slobodne si vybrať poisťovňu, zo štátnej však húfne neodchádzajú. K tomu, aby bolo zdravotných poisťovní viac, sa vo svojich programových tézach prihlásila celá vláda.

Program SaS pre zdravotníctvo pripravoval lekár Peter Kalist, ktorý je riaditeľom polikliniky Pro Care v bratislavskej Karlovej Vsi. Spoločnosť Pro Care patrí do portfólia finančnej skupiny Penta, rovnako ako zdravotná poisťovňa Dôvera. Ak by štát svoju poisťovňu rozdelil a predal, pomohol by tým konkurencii, najviac Dôvere, ktorá je druhou najväčšou poisťovňou, má viac ako 20-percentný podiel.

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik o tom, čo sa ďalej stane so Všeobecnou zdravotnou, hovorí opatrne. Najprv nechá pripraviť jej audit. „Isté je, že poisťovňa musí prejsť transformáciou tak, aby nevytvárala stratu. O rozdelení poisťovne a jej predaji je ešte skoro hovoriť,“ povedal.

Prezident asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor predaj a delenie poisťovne odmieta. „Som proti deleniu Všeobecnej zdravotnej. Ako by sa delila, na západ, východ a stred? Na západe je najviac zarábajúcich poistencov, nízka nezamestnanosť a nízke percento PN. Potom túto časť predáme a necháme si východ, kde je situácia najhoršia a nízky výber poistného?“ pýta sa Pásztor.

Upozorňuje, že ľudia si môžu slobodne vyberať poisťovňu a treba ich rozhodnutie rešpektovať. „Štátna poisťovňa pre nich znamená istotu. A neplatí to len o chudobných alebo menej zarábajúcich ľuďoch, medzi poistencov štátnej poisťovne patria aj boháči,“ hovorí Pásztor. Myslí si, že namiesto predaja by mali politici uvažovať o tom, ako zabezpečiť, aby poisťovne medzi sebou súťažili. Dnes sa totiž podobajú ako vajce vajcu. „Možno bude treba urobiť politicky nepopulárne rozhodnutie a uvoľniť časť chorôb zo zdravotného poistenia tak, aby si poisťovne mohli vytvoriť vlastné poistné produkty,“ povedal Pásztor. Ak bude každá z poisťovní ponúkať iné produkty, ovplyvní to podľa neho u ľudí aj výber poisťovne.

Viceprezident asociácie nemocníc Peter Ottinger sa k rozdeleniu poisťovne nechce vyjadrovať. „Je to vec politikov. Z pohľadu nemocníc však môžem povedať, že im prekáža, ak je na trhu jeden silný hráč, ktorý diktuje podmienky. Najmä ak platby, ktoré dáva, nepokrývajú reálne náklady výkonov,“ dodal Ottinger.

Juraj Karpiš z Inštitútu sociálnych a spoločenských analýz síce súhlasí, že rozdelenie a privatizácia častí VŠZP by obmedzili príliš veľkú silu štátnej poisťovne na trhu, ktorá deformuje vzťahy v zdravotníctve. Po predaji poisťovne sa však môže stať to, že časti skúpi jedna súkromná firma, ktorá potom získa silné postavenie namiesto štátnej poisťovne. „Spájanie súkromných subjektov podlieha schváleniu Protimonopolného úradu, ktorý by takémuto scenáru mal zabrániť. No i v najhoršom možnom prípade sa môžeme dostať do súčasného stavu, keď trhu dominuje jeden subjekt,“ vysvetlil Karpiš.

V programových tézach vládnuca koalícia tvrdí, že príchod novým poisťovniam uľahčí tak, že odstráni prekážky na trhu. Konkrétnejšie kroky v zdravotníctve by mala vláda o tri mesiace predstaviť v rámci programového vyhlásenia.

236 debata chyba