20.12.2009, meniny má Dagmara, zajtra Bohdan    pošli kvety  vone.sk



Predpokladá sa, že padne rekord 39,8

rf, Pravda | 18. júla 2007  7:00
Každým dňom je stále pravdepodobnejšie, že historická kolónka "najvyššia nameraná teplota na Slovensku" môže zmeniť dátum. Teplota 39,8 stupňa nameraná pred 37 rokmi v Komárne, bude odolávať s problémami. "Ani neviem, aký zvoliť prístup - či byť zdržanlivejší, alebo naozaj pripustiť, že historický rekord môže padnúť. Je dosť veľa predpokladov podporujúcich fakt, že hodnota 39,8 stupňa môže byť prekonaná," hovorí klimatológ Pavel Faško zo Slovenského hydrometeorologického ústavu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto
Autor: ČTK/AP

Prognostička počasia Slovenského hydrometeorologického ústavu Lucia Uhrínová: "Či padne absolútny rekord? Bude to na hranici. Odhadujem to 50 na 50."

Rekordy pre jednotlivé dni padajú na mnohých staniciach. Meteorológovia predpovedajú na dnes teploty v južných oblastiach na 39 stupňov. Tridsiatku výrazne prekročí aj teplota v Poprade. Včera tam namerali 32,7, dovtedajší rekord pre 17. júl bol 29,7 stupňa. Vo štvrtok odhadujú maximálne teploty na 38 stupňov, v piatok 39.

V pondelok na amatérskej stanici v Rimavskej Sobote namerali 38,2, je pravdepodobné, že včera namerali ešte viac. "V Rimavskej Sobote sú profesionálne merače, ale údaje zbiera dobrovoľník. Takže výsledky máme o deň neskôr. Je to jedna zo staníc, na ktorej rekord môže padnúť," myslí si Faško.

Najreprezentatívnejšia slovenská stanica v Hurbanove, ktorá stojí vyše stotridsať rokov na rovnakom mieste, včera hlásila maximum 37,6. O desatinu stupňa menej mali Dudince. Vysoké teploty sú aj v horských oblastiach, Štrbské Pleso včera malo 27, Chopok 19 stupňov.

Záchranári včera od desiatej rána do tretej popoludní museli zasahovať v 86 prípadoch kolapsov z tepla. Do noci sa však počet ľudí, ktorí potrebovali pomoc rýchlej záchrannej služby ešte zvýšil, tak ako deň predtým. V pondelok sa totiž do večera vyšplhal počet výjazdov pre kolapsy z tepla z pôvodných 89 na 157.

Víkend Slovensko mierne ochladí. Prvé ochladenie pocítia na západe, no aj cez víkend teploty prekročia 30 stupňov. V sobotu v najteplejších oblastiach ešte stúpne teplota na 36 stupňov. Predpovedné modely naznačujú na nedeľu na severe 25, na juhu 31 stupňov. Je to však prognóza, ktorá sa môže ešte zmeniť.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu, že sa pri pokračujúcich horúčavách môžu zvýšiť hodnoty prízemného ozónu. Cyril Burda zo SHMÚ hovorí, že je to toxická látka, ktorej zvýšené hodnoty sú nepríjemné pre alergikov, starších ľudí, deti a pacientov s ochorením horných dýchacích ciest. Ľudia by sa pri zvýšenom prízemnom ozóne nemali namáhať, v žiadnom prípade športovať. Informácie o kvalite ovzdušia Slovenský hydrometeorologický ústav denne aktualizuje na svojej internetovej stránke www.shmu.sk Prízemný ozón nemá nič spoločné s "dobrým" ozónom, ktorý vo výške niekoľkých desiatok kilometrov zachytáva ultrafialové žiarenie.

V susedných Čechách začínajú mať problémy s vodou. Na Slovensku zatiaľ nie je dramatická situácia. Slávka Vogelová zo Stredoslovenskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti hovorí, že v ich lokalite od Banskej Bystrice po maďarské hranice zatiaľ nedostatok vody necítia. "Museli by byť dlhotrvajúcejšie suchá, aby sa zásoby vyčerpali a došlo ku krízovej situácii."

Jana Štulajterová z Bratislavskej vodárenskej spoločnosti hovorí, že na západe majú len lokálne problémy v Borinke, Marianke, Bukovej, Záhorskej Bystrici. Obecné rozhlasy v týchto dedinách vyzývajú ľudí, aby vodou šetrili a nepolievali záhrady.




NOVÁ EDÍCIA

7. ročník úspešnej knihy Detská univerzita 7. ročník úspešnej knihy Detská univerzita už v predaji!
Viete prečo je sucho a prečo sú povodne? Prečo nám niektoré baktérie škodia a niektoré pomáhajú? A prečo sa opakujú hospodárske krízy? Odpovede aj na tieto otázky nájdete v novej edícii 'Detská univerzita' len za 5,29 eur!


Debata: Predpokladá sa, že padne rekord 39,8

(počet príspevkov: 12, posledný 18.07.2007 13:22







inzercia







viac

Počasie na zajtra

Západ Stred Východ
Polojasno Oblačno Oblačno
-6 | 0° -9 | -2° -9 | -7°
 

Anketa

Prekážali by vám na Slovensku moslimské minarety?
Áno83%
Nie17%












 

PROFESIA

Študovali... a často nemajú prácu  

KULTÚRA

Recenzia: James Cameron objavil novú planétu so starými pravidlami  

MULTIMÉDIÁ

nový klip Mira Jaroša a Petry Humeňanskej - skladba Na dne mora  

AUTO

Nové motory si stále vyžadujú zábeh  

VEDA A TECHNIKA

Škandinávci sa ako prví tešia z komerčnej 4G siete  

KOMENTÁRE

Pravica sa konečne pohla. Na kávu  

REGIÓNY

Štvorčatá z Trenčianskych Teplíc jedia rady, všetko a stále