Preplnené triedy školy obídu výnimkami

V preplnených triedach zostane aj po septembri dusno. Hoci nový školský zákon prikazuje riaditeľom, aby v nich znížili počty žiakov, väčšina sa chystá požiadať o výnimku. Nemajú totiž miesto na nové triedy, ktoré by museli vytvoriť. Školské pravidlá v súčasnosti dovoľujú až 34 žiakov v triede, od nového školského roka ich má byť najviac 28. Podľa ministerstva školstva asi 30 percent škôl toto číslo prekračuje a mali by triedy rozdeliť.

03.06.2008 10:12
Školák Foto:
Ilustračné foto
debata

„V prípade štvrtého ročníka budeme žiadať školskú inšpekciu, aby nám dovolila vyšší počet detí. Inak by sme prekročili kapacitu školy o päť až šesť tried,“ povedal riaditeľ petržalskej Základnej školy na Pankúchovej ulici Štefan Rác. Ťažkosti s priestormi vyrieši aj tak, že nové triedy umiestni do školských klubov detí.

V uplynulých rokoch obce, ktoré školy spravujú, stovky z nich zrušili. Dôvodom bol okrem demografického poklesu aj nedostatok peňazí. Budovy po školách už majú iných majiteľov, časť z nich si prenajímajú podnikatelia.

Počet detí v triede

34 žiakov v triede povoľujú súčasné školské pravidlá

28 žiakov má byť najviac v triede od nového školského roka

Podľa šéfa školských odborov Jána Gašperana je chyba, že majetok prešiel do iných rúk. „Často sa rušili školy aj pre lukratívne pozemky,“ uviedol Gašparan. Podľa neho si nové pravidlá vyžiadajú výstavbu nových škôl.

„V Petržalke išla posledná škola do útlmu vlani,“ spresnil hovorca bratislavskej mestskej časti Ľubomír Andrassy. Mesto ju prenajalo futbalovému trénerovi Jozefovi Venglošovi, ktorý sa tam podľa Andrassyho chystá zriadiť súkromnú akadémiu na výchovu mladých futbalistov.

Zníženie počtu detí v triedach

nultý ročník – 16 detí

1. ročník – 22

2. až 4. ročník – 25

5. až 9. ročník – 28

doteraz mohlo byť v prvej triede až 29 detí a v ostatných až 34

Petržalka bude musieť podľa Andrassyho po zavedení školskej reformy riešiť umiestnenie detí do škôl. „Problém bude aj v tom, že u nás až štvrtina detí zo štvrtého ročníka odchádzala na osemročné gymnáziá. Nový zákon dovoľuje prijať na tieto gymnáziá len päť percent z populačného ročníka,“ dodal.

Podľa Andrassyho v Petržalke zrejme otvoria novú školu. „Nový investor výstavby Petržalka juh to dostal ako podmienku,“ dodal.

Tesno bude aj v školách vo Veľkom Krtíši. „Zatiaľ to ešte nepocítime. O nejaké štyri roky však začne chodiť do školy počtom silnejšia generácia detí,“ uviedol vedúci odboru školstva na mestskom úrade Ľudovít Filický. Aj v Krtíši pred štyrmi rokmi vyprázdnili Základnú školu na ulici Ľudovíta Štúra. Mesto budovu predalo belgickej súkromnej spoločnosti, ktorá tam v súčasnosti vyrába poťahy na autá.

Ako klesal počet žiakov (verejné ZŠ)

šk. r. 2002/2003 – 576 505 žiakov

šk. r. 2003/2004 – 553 249 žiakov

šk. r. 2004/2005 – 528 850 žiakov

šk. r. 2005/2006 – 505 378 žiakov

šk. r. 2006/2007 – 481 652 žiakov

Zo 123 tried bude v školách v Lučenci prekročený povolený počet žiakov len v dvoch prípadoch. Aj tu chcú podľa hovorkyne mesta Márie Šagátovej požiadať o výnimku, aby deti nemuseli deliť. „Obrátime sa na školských inšpektorov,“ spresnila.

Školská inšpekcia bude môcť povoliť vyššie počty detí v triedach, ako dovoľuje zákon, len do roku 2011. Dovtedy totiž bude platiť trojročné prechodné ustanovenie. Podľa podpredsedu Združenia miest a obcí Slovenska Jozefa Turčányho môžu mať viaceré školy od septembra opletačky. „Ak im inšpektor nedá povolenie, môžu mať problémy nielen s priestormi, ale aj s učiteľmi, ktorých budú potrebovať navyše,“ dodal.

Na znižovanie počtu detí v triedach je v tomto roku vyčlenených asi 400 miliónov korún zo štátnej kasy. Na budúci rok sa počíta s dvojnásobkom peňazí. Rezort školstva tým chce skvalitniť vyučovanie.

Riaditeľ petržalskej školy Rác menej detí na jedného vyučujúceho privítal. „Minulý rok som učil v triede s 30 žiakmi a bolo to náročné,“ konštatoval. Dnešné deti si podľa neho vyžadujú osobný prístup učiteľa.

V niektorých mestách je už teraz počet detí v triedach vyhovujúci. Napríklad v Košiciach za posledných päť rokov klesol počet žiakov v základných školách o viac ako 3 800. V súčasnosti je mesto zriaďovateľom 37 základných škôl a priemerný počet žiakov v jednej triede je necelých 22, čo je menej ako stanovuje nový zákon," uviedla hovorkyňa košickej radnice Jana Geročová.

debata chyba