Prepukne v Iráne konflikt o ropu? USA varujú Teherán, že použijú silu

Iránske vedenie sa údajne rozhodlo uzavrieť strategický Hormuzský prieliv v prípade, že dôjde k zablokovaniu iránskeho ropného exportu. S odvolaním sa na zdroje z najvyššieho iránskeho vedenia to oznámil denník Khorasan daily. Spojené štáty vzápätí varovali, že v prípade uzatvorenia prielivu odpovie silou.

08.01.2012 13:54 , aktualizované: 17:37
Irán, Hormuzský prieliv Foto: ,
Záber NASA na Hormuzský prieliv. Irán sa vyhráža, že ak európske štáty zavedú sankcie voči iránskemu ropnému exportu, prieliv uzatvorí.
debata (81)

„Uviedli sme jasne, že Spojené štáty nebudú tolerovať uzatvorenie Hormuzského prielivu. Je to pre nás záväzok a budeme reagovať,“ vyhlásil americký minister obrany Leon Panetta.

„Investovali do prostriedkov, ktoré by im umožnili zablokovať na čas Hormuzský prieliv. My sme naopak investovali do prostriedkov nevyhnutných na reakciu pre prípad, že to skutočne urobia,“ vyhlásil Panetta. USA varovali, že by v prípade blokády prieliv znovu otvorili.

Rozhodnutie je podľa médií reakciou na možnosť vyhlásenia nových protiirásnkych sankcií, ktoré by obmedzovali nákup iránskej ropy a postihli by obchodné transakcie iránskej centrálnej banky.

S odvolaním sa na šéfa iránskych revolučných gárd Alího Ašrafa Núrího denník napísal, že k rozhodnutiu uzavrieť v prípade exportného kolapsu Hormuzský prieliv dospeli najvyššie postavení iránski činitelia. Správy o možnosti takého kroku sa objavovali už skôr, tento raz sú však najzreteľnejším dôkazom, že zablokovanie prielivu ústiaceho do Perzského zálivu je skutočne súčasťou oficiálnej iránskej stratégie.

Západné štáty podozrievajú Irán z vývoja jadrových zbraní a vyhlásili proti Teheránu už niekoľko súborov medzinárodne organizovaných sankcií. Týkajú sa zbrojnej a obchodnej spolupráce s Iránom, zmrazenie iránskych účtov v zahraničí a cestovania najvyšších iránskych predstaviteľov do západných krajín. Nákup ropy zatiaľ predmetom sankcií nebol. Na zavedenie ropného embarga sa však už podľa neoficiálnych správ dohodli štáty Európskej únie a Washington ich rozhodnutie privítal. Nič na rozhodnutí európskych štátnikov nemení ani to, že situácia vyústi do ďalšieho zdražovania pohonných látok v týchto krajinách.

Zablokovanie obchodu s ropou by bolo pre Teherán ťažkým úderom, pretože krajiny EÚ sú po Číne najväčším dovozcom iránskej ropy a odoberajú takmer pätinu jeho exportu. Čína a Rusko s rozšírením protiiránskych sankcií nesúhlasia.

Teherán doteraz trval na tom, že prípadné európske embargo mu väčšie problémy nespôsobí. „Stratu týchto zákazníkov ľahko nahradíme,“ povedal nedávno hovorca iránskej spoločnosti National Iranian Oil Co. Podľa expertov by síce Teherán mohol predať viac ropy najmä do ázijských krajín, musel by však ponúknuť výraznú zľavu.

Hormuzský prieliv je bránou do Perzského zálivu a prepravuje sa cez neho 40 percent svetovej ropy. Irán nedávno v oblasti uskutočnil námorné manévre, pri ktorých sa vojenské loďstvo zameriavalo údajne najmä na nácvik v kladení podmorských mín.

Veľká Británia tento týždeň varovala Irán pred akýmkoľvek pokusom o uzatvorenie Perzského zálivu. Podľa britského ministra obrany Philipa Hammonda by taký krok bol nelegálny a neúspešný a vyvolal by ostrú medzinárodnú odozvu. Hammond, ktorý o situácii rokoval vo Washingtone so svojím americkým kolegom Leonom Panettom, nepohrozil priamo ozbrojeným zásahom, upozornil však, že v oblasti Hormuzského prielivu budú dozerať nad dopravou ropných tankerov britské a americké námorné sily.

81 debata chyba