Prezident podpísal zrušenie priestupkovej imunity

Zrušenie priestupkovej imunity poslancov, sudcov aj prezidenta je definitívne. Prezident Ivan Gašparovič v piatok podpísal novelu zákona o priestupkoch, ktorou sa ich priestupková imunita ruší a od prvého marca už nebudú môcť s autom beztrestne parkovať na zakázaných miestach či prekračovať rýchlosť.

17.02.2012 12:38 , aktualizované: 14:04
Ivan Gašparovič Foto:
Prezident Ivan Gašparovič
debata

Zrušenie imunity pred dvoma týždňami parlament schválil hlasmi všetkých 147 prítomných poslancov naprieč politickým spektrom.

Anna Vitteková zo Smeru vtedy presadila, aby o priestupkovú imunitu prišli okrem poslancov, sudcov a prezidenta aj príslušníci bezpečnostných zložiek, vrátane polície, SIS či väzenskej a justičnej stráže, aj prokurátori. Výsada priestupkovej imunity naďalej zostane diplomatom.

Zrušenie priestupkovej imunity predkladatelia z radov bývalej vládnej koalície odôvodňovali znením ústavy, podľa ktorej sú si občania Slovenskej republiky rovní v dôstojnosti i právach. Zrušením priestupkovej imunity bývalá koalícia na poslednú chvíľu splnila jeden zo sľubov z programového vyhlásenia vlády Ivety Radičovej. SDKÚ, KDH aj SaS deklarujú, že ďalším krokom bude práca na zrušení trestnoprávnej imunity, na túto zmenu je však potrebná ústavná väčšina.

Za priestupky pri jazde autom bude zodpovedný jeho majiteľ

Za dopravné priestupky vodičov, ktorým polícia nevie dokázať vinu, bude od 1. júla zodpovedný držiteľ vozidla. Prezident podpísal aj novelu zákona o cestnej premávke, ktorou sa do nášho právneho poriadku zavádza inštitút objektívnej zodpovednosti. Ministerstvo vnútra si od toho sľubuje vyššiu disciplinovanosť a ohľaduplnosť účastníkov cestnej premávky a takisto menej korupcie. Parlament novelu schválil 31. januára.

Objektívna zodpovednosť znamená povinnosť držiteľa vozidla zabezpečiť dodržiavanie vybraných pravidiel cestnej premávky vodičom, ktorému vozidlo zveril. Za protiprávne konanie spáchané s jeho vozidlom bude totiž zodpovedný práve držiteľ vozidla – bez ohľadu na osobu vodiča vozidla. Rezort vnútra od nového pravidla očakáva pokles následkov dopravných nehôd na živote a zdraví približne o 30 až 40 percent. Objektívna zodpovednosť je nástroj štátu, ktorý podľa ministerstva efektívne „núti“ vodičov dodržiavať konkrétne pravidlá cestnej premávky, aby nemohli jazdiť rýchlo, na červenú, zaparkovať kdekoľvek a podobne.

Sprísnia sa aj pravidlá pre strieľanie psov a mačiek

Pravidlá pre strieľanie psov a mačiek v poľovných revíroch sa sprísnia. Gašparovič podpísal aj novelu zákona o poľovníctve, podľa ktorej už nebude možné strieľať mačky vôbec a psov len v prípade, ak sa pohybujú ďalej ako 50 metrov od pána a nemajú na sebe obojok výrazne odlišnej farby ako je ich srsť.

Novela upravuje práva a povinnosti člena poľovnej stráže a tak isto sprísňuje povinnosti držiteľa psa. Stanovuje povinnosť označiť psa pri vstupe do poľovného revíru aj podmienky, za akých je možné požadovať náhradu v prípade, ak dôjde k usmrteniu psa v poľovnom revíri. Zároveň dáva povinnosť majiteľovi nahradiť škodu, ktorú jeho pes spôsobil. Novela, ktorú do parlamentu predložili poslanci za SaS, bude účinná od 1. apríla 2012.

Hračky sa v potravinových výrobkoch predávať nebudú

Hračky sa od marca nebudú predávať ako pevná súčasť potravinového výrobku. Ide o prípad, keď sa musí potravina najprv skonzumovať, aby sa spotrebiteľ dostal k hračke. Pokuty za nedodržanie zákona sú stanovené až do 50-tisíc eur, avšak pri opakovanom porušení zákona sa môžu zdvojnásobiť. Zákaz predaja odobril prezident Ivan Gašparovič, ktorý podpísal nový zákon o bezpečnosti hračiek z dielne ministerstva hospodárstva.
Právna norma zároveň od marca zavádza do slovenskej legislatívy prísnejšie európske bezpečnostné normy. Pre výrobcov a dovozcov hračiek prináša vyššiu mieru zodpovednosti a prísnejší dohľad nad trhom.

Nový zákon tiež definuje povolené chemické zloženie hračiek, zakazuje a sprísňuje používanie karcinogénnych, mutagénnych látok alebo látok poškodzujúcich reprodukciu a zároveň znižuje prípustné limity pre isté nebezpečné látky ako napríklad olovo. Zavádza aj povinnosť výrobcov poskytovať úplné technické informácie o všetkých vyrábaných hračkách a uchovávať ich po dobu desiatich rokov.

debata chyba