Prezident prekričal Radičovú a odmietol registrované partnerstvá

V druhom prezidentskom dueli diktoval tón Ivan Gašparovič. Hoci je Iveta Radičová považovaná za zručnejšiu rečníčku, v diskusii televízie Joj nastoľoval témy debaty jej protikandidát.

31.03.2009 21:19 , aktualizované: 22:53
Radičová, Gašparovič Foto:
Iveta Radičová a Ivan Gašparovič v dueli kandidátov na prezidenta v televízii JOJ.
debata

„Asi mal na obed nejaké pikantné jedlo,“ komentoval v zákulisí natáčania Gašparovičovu kondíciu člen Radičovej tímu.

Gašparovič najprv obvinil súperku, že to bola ona, kto vo voľbách vytiahol maďarskú kartu. „Tým, že vás podporila SMK,“ tvrdí prezident. Vzápätí Radičovej vyčítal, že bola proti osamostatneniu Slovenska, je zodpovedná za vylúčenie členov z bratislavskej SDKÚ, nehlasovala za novelu Trestného zákona ani za Lisabonskú zmluvu.

Radičová, naopak, nevyužila možnosť zatlačiť na citlivé miesto úradujúceho prezidenta. „Minulosť nech zvážia občania, ja budem voliť seba,“ uviedla na výzvu moderátora poukázať na temný bod z minulosti súpera. Rovnako ako v iných diskusiách sa ani teraz nepúšťala do hádok.

„Po relácii neviem dešifrovať svoj pocit, ale občania zhodnotia,“ komentovala svoj výkon v jednom z rozhodujúcich duelov Radičová.

Gašparovič: Neviem si predstaviť, aby dieťa hovorilo chlapovi mama

Duel v televízii JOJ predhrávali a tak v čase jeho vysielania obaja kandidáti naživo debatovali vo verejnoprávnej STV. 

Ivan Gašparovič odmietol zákon o registrovanom partnerstve. „Neviem si predstaviť, aby dieťa hovorilo niektorému z chlapov mama,“ vyhlásil. Zákony už dnes homosexuálnym párom podľa neho umožňujú usporiadať majetkové pomery. Pripomenul, že Slovensko má svoje tradície, založené na rodine, morálke, kresťanstve. Radičová je presvedčená, že treba riešiť každodenné potreby homosexuálnych párov, napríklad právo dozvedieť sa o zdravotnom stave partnera, zabezpečenie vyživovacej povinnosti a podobne, nemusí to ale byť samostatným zákonom. Zároveň pripomenula, že registrované partnerstvo nie je manželstvo, neoprávňuje napríklad adoptovať deti. V 16 krajinách EÚ takýto zákon je, v katolíckom Španielsku dokonca na úrovni manželstva.

Gašparovič je jednoznačne proti interrupciám. „Je to rozhodnutie ženy, ktoré nemôže byť absolútne slobodné,“ vyhlásil. Umelé prerušenie tehotenstva pripúšťa len ak ide o život matky, ktorá sa stará o niekoľko detí. „Niet nič vzácnejšie ako život… Zásadne interrupcia nie je žiadne riešenie, je to niečo hrozivé, čo si ani neviem predstaviť,“ povedala Radičová. Každá žena má však podľa nej právo sa slobodne rozhodovať podľa svojho vnútra a viery, nie pod nátlakom.

Obaja prezidentskí kandidáti sa zhodli, že kompetencie prezidenta netreba rozširovať. Kompetencie prezidenta sú dostačujúce, myslí si Gašparovič. Má dostatočné právomoci pri reprezentácií v zahraničí aj pri komunikácii s vládou. „Dôležité je nájsť s exekutívou možnosti spoločných riešení.“ Opätovne podčiarkol dôležitosť súhry prezidenta s vládou a predsedom parlamentu. „Kompetencie sú dané veľmi jasne,“ aj pre prípad, že nie sú ústavní činitelia z jedného politického tábora, uviedla Radičová. „Myslím, že to je vyhovujúce.“

Medzi poslednými otázkami zaznela výzva, aby povedali, čo si na druhom vážia. „Ja si vážim každú ženu, každú ženu, ktorá dosiahne v živote nejaký cieľ,“ reagoval Gašparovič. Radičová ho podľa neho dosiahla – je profesorkou. Radičová spomenula Gašparovičov úspech v prieskumoch, keď sa mu dlhodobejšie podarilo byť 2. najdôveryhod­nejším politikom. Túto spokojnosť občanov s jeho výkonom funkcie plne rešpektuje. Ona chce nadviazať na to, „v čom je spokojnosť“ a ponúknuť niečo navyše, aby bolo s hlavou štátu spokojných ešte viac občanov.

Posledný duel v rámci kampane - vo štvrtok ráno od 7.00 sa začína moratórium – odvysiela v stredu večer televízia Markíza. 

Prezidentské voľby 2009, 2. kolo
Prezidentské voľby 2009, 2. kolo Prezidentské voľby 2009, 2. kolo
debata chyba