Príčiny úrazov: Nezodpovednosť a mráz

Dlhé roky pohotovosti zaplavovali pacienti, ktorých poranila pyrotechnika počas silvestrovských osláv. Dnes je situácia iná. Chirurgovia najčastejšie ošetrujú a operujú poranenia nožom, ktoré sa stávajú pri čistení kapra, športové úrazy a pády na zľadovatených chodníkoch.

31.12.2012 14:00
bratislava , poladovica , lad , pocasie Foto: ,
Lekári odporúčajú, aby ľudia pri chôdzi na ľade nemali ruky vo vreckách. Nebezpečné je tiež počas poľadovice chodiť s nákupnými taškami.
debata (1)

„Pokiaľ ide o zábavnú pyrotechniku, krátko po roku 1989 ešte nebola taká dostupná ako dnes. Takže počas silvestrovskej noci mali amatérsky vyrobené výbušniny na svedomí veľa zranených rúk. Vyskytli sa aj prípady poranených očí či tváre, ktoré vznikli pri manipulácii s pyrotechnikou. S nástupom certifikovanej pyrotechniky tieto úrazy prakticky vymizli,“ hovorí primár Kliniky úrazovej chirurgie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach Theodor Molčányi. Ak sa nejaký úraz spôsobený pyrotechnikou vyskytne, má ju väčšinou na svedomí „falošná“ pyrotechnika, ktorá nespĺňa bezpečnostné kritériá originálnych výrobkov. Poškodenie sluchu – akutrauma – môže byť prechodné aj trvalé.

Príčinu úrazov počas sviatkov ovplyvňuje podľa primára aj počasie a vek. „Do šiestich rokov je častou príčinou nedostatočný dozor rodiča pri športovaní alebo pohybových aktivitách. V tomto veku ešte nie sú deti pohybovo zrelé. Od pätnástich rokov ide o neopatrnosť, predvádzanie sa, či už mladí jazdia na lyžiach, snouborde alebo saniach. Problém je v tom, ak sú tínedžeri nezodpovední a precenia svoje schopnosti, ohrozujú nielen seba, ale aj ostatných na svahu,“ dodal primár.

Pri lyžovaní alebo snoubordovaní mimo vyznačených tratí môžu ľudia naraziť na rôzne prekážky – rozvody vody pre snežné delá alebo zasnežené pne. „Pred štyrmi rokmi sme mali Ukrajinca, ktorému sme museli amputovať celé predkolenie. Pri lyžovaní mimo vyznačeného svahu mu zapadla noha do šachty, viazanie sa nevyplo a zlomila sa nielen lyža, ale aj noha. Následky boli také, že sme mu nohu už nemohli zachrániť,“ spomína.

Nebezpečné sú tiež zrážky na tratiach, ktoré sa križujú, napríklad lyžiarov idúcich k vleku s tými, ktorí sa idú občerstviť. Lekári upozorňujú, že používanie prilby v takýchto prípadoch môže zachrániť život.

Ďalším problémom typickým pre mestá sú bezdomovci. Tí za cenu toho, aby sa dostali do tepla, náročky spôsobia nešťastie. „Stáva sa že sa nechajú zraziť autom, aby sa dostali do nemocnice a mali zabezpečený aspoň niekoľkodňový pobyt v teple. Tu majú zabezpečenú starostlivosť a ešte ich aj umyjeme,“ vysvetlil Molčányi.

Omrzliny tiež nie sú len záležitosťou hôr a horolezcov. V Košiciach na ne častejšie ošetrujú bezdomovcov, ale aj mladých ľudí, ktorí pod vplyvom alkoholu strávia noc pod holým nebom. Výsledkom môže byť aj amputácia prstov.

Na klinike úrazovej chirurgie sú niekedy lekári zároveň aj kriminalistami. „Raz sme tu cez sviatky mali pacienta, ktorý tvrdil, že ho doma niekto bodol nožom, čo je už práca pre kriminalistov. Pri operácii sme zistili, že úraz spôsobilo sklo, ktoré mu zozadu prepichlo pľúca a pečeň, poranilo žlčník a zastavilo sa až vpredu pod kožou. Prešlo mu hrudníkom a celou brušnou dutinou. Ďalším vyšetrením sme zistili, že pacient v opitom stave spadol chrbtom do sklenenej výplne dvier.“

Ak je cez sviatky poľadovica, množia sa pacienti so zlomeninami. Lekári odporúčajú, aby ľudia pri chôdzi na ľade nemali ruky vo vreckách. Nebezpečné je tiež počas poľadovice chodiť s nákupnými taškami. Ak niekto drží dve tašky a pošmykne sa, nepustí ich, je to reflex. Na pohľad bežný pád na zadok môže spôsobiť zlomeninu chrbtice.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba