Primátorská odmena presiahla 600-tisíc

Státisíce korún ročne si na odmenách vyberú viacerí primátori. Peniaze daňových poplatníkov im radní rozdelili, hoci časť z nich neriadi mestá ani desať mesiacov. Primátorovi Bratislavy Andrejovi Ďurkovskému, ktorý bol v uplynulých decembrových voľbách opätovne zvolený na čelo hlavného mesta, odsúhlasili mestskí poslanci na októbrovom zasadnutí vyše 627-tisíc korún.

09.10.2007 07:30
Komunálny voľby - Ďurkovský 2 Foto: ,
Primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský
debata

„Odmena za január až september 2007 je v sume 50 percent zo súčtu platov v danom období,“ uvádza sa v odôvodnení. Ďurkovský pritom mesačne zarába okolo 149-tisíc korún.

Štvrťmiliónovú polročnú odmenu v tom istom čase ako Ďurkovský zinkasoval v Prešove Pavel Hagyari, ktorý je medzi primátormi nováčikom. Hagyari nastúpil koncom decembra, vo funkcii bol len niekoľko mesiacov a už mu od mája zvýšili plat o 6 300 korún na 78 700 korún mesačne.

Peniaze navyše získal aj novozvolený žilinský primátor Ivan Harman. „Vo výške 270-tisíc korún za prvý polrok,“ spresnil žilinský hovorca Martin Barčík. Mesačná mzda Harmana je 90-tisíc korún. Je vyššia ako Hagyariho, hoci zo zákona sa má rátať podľa počtu obyvateľov a Prešov ich má viac ako Žilina.

Podľa právnika Transparency International Slovensko Vladimíra Pirošíka sú odmeny v poriadku vtedy, keď je za primátorskou prácou vidieť konkrétne výsledky. „Mestská kasa totiž nie je bezodná,“ poznamenal.

Radnice väčšinou zdôvodňujú primátorské odmeny dobrými hospodárskymi výsledkami mesta. Z tohto dôvodu dostal 367-tisíc korún aj trenčiansky primátor Branislav Celler, ktorý inak zarába 99 750 korún. Mimoriadnu odmenu mu poslanci odobrili pred pol rokom, pritom hneď v auguste muselo mesto pre chýbajúce peniaze po druhý raz meniť rozpočet. Školám a školským jedálňam ubralo viac ako šesť miliónov korún.

V novembri pôjde na účet 13. plat vo výške 122-tisíc korún primátorovi Trnavy Štefanovi Bošnákovi. Zatiaľ nie je známe, či si k 126-tisícovému zárobku pripíše odmenu košický primátor František Knapík. Vlani mu ju zastupiteľstvo odsúhlasilo vo výške 234-tisíc korún.

Mnohí primátori zarábajú viac ako premiér, ktorý má plat zhruba 130-tisíc korún. Nejde pritom len o tých, ktorí riadia veľké mestá. Primátor 15-tisícovej Skalice Stanislav Chovanec získal za prvý polrok z mestskej kasy mesačne približne 142-tisíc korún. Zákonom stanovený 94-tisícový plat mu poslanci zvýšili na 1,8-násobok, k tomu dostal odmenu. Chovanec je zároveň poslancom Trnavského samosprávneho kraja, odkiaľ berie 18 500 korún.

Napriek vysokým príjmom samosprávnych politikov podľa Pirošíka často zlyháva ich kontrola. Pripomenul okrem iného neochotu miest zverejňovať majetkové priznania primátorov. „V niektorých obciach stále neboli zriadené komisie na ochranu verejného záujmu, prípadne len zhromažďujú majetkové priznania a v prípade nedostatkov ani neudeľujú sankcie,“ poznamenal.

Pirošík si myslí, že by sa mal spresniť zákon o konflikte záujmov. Niektorí primátori si ho totiž vykladajú tak, že nemusia zverejniť majetok. V minulosti si dokonca Združenie miest a obcí Slovenska dalo vypracovať Úradom na ochranu osobných údajov stanovisko, ktorý im to potvrdil. Pirošík by bol za takú právnu normu, ktorá by jednoznačne prikázala zverejňovať príjmy, keďže primátori a starostovia sú platení z peňazí daňových poplatníkov.

Medzi samosprávnych politikov, čo po polroku nedostali odmenu, patrí banskobystrický primátor Ivan Saktor. Jeho mesačný plat je 97 920 korún, čo je približne o 16-tisíc korún viac, ako mal exprimátor Ján Králik. „Som spokojný,“ uviedol Saktor a dodal, že ako šéf odborov mal podobný zárobok.

debata chyba